Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
na dzień 05-10-2022
TEMATY:
Artykuł aktualny
na dzień 05-10-2022
TEMATY:
Data publikacji: 2022-09-21

Wynagrodzenie nauczycieli po nowelizacji przepisów od 1 września 2022 r.

W związku ze zmianą polegającą na zmniejszeniu od 1 września 2022 r. liczby stopni awansu zawodowego nauczycieli średnie wynagrodzenie nauczycieli zostało przyporządkowane trzem etapom rozwoju zawodowego. Ma to zapewnić dodatkowy wzrost wynagrodzeń pedagogów podejmujących pracę w tym zawodzie.

1 września 2022 r. weszła w życie ustawa z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (dalej: nowelizacja KN).

Z dniem wejścia w życie nowelizacji KN z 4 do 2 zmniejszyła się liczba szczebli w karierze zawodowej nauczyciela. Pierwszym stopniem awansu, o który może ubiegać się nauczyciel, jest stopień nauczyciela mianowanego. Nowelizacja KN skróciła okres, po przepracowaniu którego nauczyciel może uzyskać stopień nauczyciela mianowanego, z 6 lat do 4 lat. Przyśpieszy to o 2 lata przeszeregowanie płacowe nauczyciela oraz jego zatrudnienie na podstawie mianowania.

A zatem nauczyciel, który po odbyciu przygotowania do zawodu w wymiarze 3 lat i 9 miesięcy uzyska stopień nauczyciela mianowanego, w piątym i szóstym roku pracy otrzyma już średnie wynagrodzenie nauczyciela mianowanego, a nie jak dotychczas kontraktowego. Jego średnie wynagrodzenie w tych latach pracy wzrośnie ze 111% do 144% kwoty bazowej.

Średnie wynagrodzenie nauczyciela

Definicja "średnie wynagrodzenie nauczyciela" została uregulowana w art. 30 ust. 3 Karty Nauczyciela. Jest to określona wartość procentowa w odniesieniu do kwoty bazowej, ustalanej corocznie dla nauczycieli w ustawie budżetowej państwa. Obecna kwota bazowa dla nauczycieli wynosi 3537,80 zł. Na średnie wynagrodzenie nauczyciela składają się składniki wskazane w art. 30 ust. 1 Karty Nauczyciela

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00