Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 5 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.452.2022.2.MZA

Ustalenie, czy Rada Rodziców przy Zespole Szkół (…) w X, jako organ społeczny, działający wewnątrz systemu oświaty, jest podmiotem samodzielnie występującym w obrocie prawnym w rozumieniu art. 1 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i czy w związku z tym ma obowiązek sporządzania sprawozdania finansowego oraz składania zeznania CIT-8, informacji CIT-8/O do Urzędu Skarbowego lub Krajowej Administracji Skarbowej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 15 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia podmiotowości podatkowej Rady Rodziców oraz obowiązku składania zeznania podatkowego a także sprawozdania finansowego.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 sierpnia 2022 r. (wpływ 26 sierpnia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Rada Rodziców (dalej: „Wnioskodawca”) działa przy Zespole Szkół (…) w X i nie prowadzi działalności gospodarczej.

Jest organem społecznym, opiniotwórczym i wnioskodawczym, który reprezentuje rodziców uczniów tylko wewnątrz systemu oświaty.

Artykuł 84 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 z późn. zm.) postanawia, że w celu wspierania działalności statutowej szkoły, rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin. Na mocy art. 84 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe fundusze, o których mowa w ust. 6, mogą być przechowywane na odrębnym rachunku bankowym Rady Rodziców.

Do założenia i likwidacji tego rachunku oraz dysponowania funduszami na tym rachunku są uprawnione osoby posiadające upoważnienie udzielone przez Radę Rodziców.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00