Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 2 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4011.576.2022.1.AP

Odprowadzanie przez Syndyka zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, obowiązek złożenia zeznania rocznego oraz zapłaty podatku.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych:

-w zakresie odprowadzania przez Syndyka zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych – jest nieprawidłowe;

-w zakresie obowiązku złożenia zeznania rocznego oraz zapłaty podatku – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 czerwca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 31 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków podatkowych syndyka masy upadłościowej.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Na mocy prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego w (…) z dnia (…), wydanego w sprawie o sygn. akt … ogłoszono upadłość A, a Syndykiem Masy Upadłości wyznaczonym został …. Wspólnikami upadłej Spółki jawnej są osoby fizyczne, tj.: …, … i …, którzy są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych. Z dniem ogłoszenia upadłości upadły utracił prawo zarządu oraz możliwość korzystania z mienia wchodzącego do masy upadłości i rozporządzania nim (art. 75 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe, dalej PU). Do obowiązków upadłego (reprezentowanego przez wspólników spółki jawnej uprawnionych do zarządzania i prowadzenia spraw spółki) należało wskazanie i wydanie Syndykowi całego majątku upadłego przedsiębiorstwa, a także dokumentów dotyczących jego działalności, majątku oraz rozliczeń, w szczególności ksiąg rachunkowych i innych ewidencji prowadzonych dla celów podatkowych i korespondencji (art. 57 ust. 1 PU). Z dniem ogłoszenia upadłości majątek upadłego staje się masą upadłości, która służy zaspokojeniu wierzycieli upadłego (art. 61 PU), natomiast w skład masy upadłości wchodzi majątek należący do upadłego w dniu ogłoszenia upadłości oraz nabyty przez upadłego w toku postępowania upadłościowego, z wyjątkami określonymi w art. 63-67a (art. 62 PU).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00