Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 28 lipca 2022 r., sygn. I SA/Rz 272/22

Indywidualny przedsiębiorca może odliczać 100 proc. VAT od wydatków na eksploatację samochodu parkowanego pod domem, jeśli wprowadził u siebie regulamin wykluczający prywatny użytek tego auta, prowadzi ewidencję przebiegu, a na dodatek ma inne pojazdy, z których korzysta prywatnie.

Gazeta Prawna nr 154/2022

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S.NSA Jacek Surmacz, Sędzia WSA Jacek Boratyn, Sędzia WSA Piotr Popek /spr./, Protokolant sekr. sąd. Sabina Długosz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 lipca 2022 r. sprawy ze skargi K.M. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 lutego 2022 r., nr 0114-KDIP4-2.4012.803.2021.3.MB w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącego K.M. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W interpretacji indywidualnej z dnia 28 lutego 2022 roku nr 0114-KDIP4-2.4012.803.2021.3.MB Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, za nieprawidłowe stanowisko K.M. (dalej: wnioskodawca/skarżący) przedstawione we wniosku z dnia 8 listopada 2021 r. w kwestii prawa do odliczenia 100% podatku od towarów i usług (dalej: podatku VAT) wynikającego z faktur dokumentujących wydatki na eksploatację samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej.

We wniosku został przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT, prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług budowlanych (głównie instalacji elektrycznych) na terenie kraju, jak również na terenie Niemiec, rozpoczął również w kraju inwestycję. Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, od 2018 roku jego dochody opodatkowane są podatkiem liniowym.

Na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej wnioskodawca wykorzystuje samochód osobowy (wartość początkowa [...] zł), który jest środkiem trwałym w firmie. Samochód osobowy wykorzystywany jest wyłącznie do prowadzenia działalności. Samochód ten został zgłoszony przez formularz VAT-26 do Urzędu Skarbowego w ciągu 7 dniu od daty poniesienia pierwszego wydatku oraz prowadzona jest ewidencja przebiegu pojazdów do celów PIT i VAT. Wszystkie poniesione koszty związane z samochodem osobowym używanym do działalności wnioskodawca rozlicza w całości w kosztach uzyskania przychodów.

W uzupełnieniach wniosku (z dnia 7 i 20 lutego 2022 r.) wnioskodawca podał, że chodzi o samochód osobowy marki Porsche Cayman, wykorzystywany do celów firmowych od daty zakupu, czyli od 19 lipca 2021 r. Samochód został zakupiony i kwotę zakupu przelano w całości na konto bankowe sprzedawcy. Od 19 lipca 2021 r. samochód ten jest środkiem trwałym firmy, nie jest leasingowany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00