Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 2 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.176.2022.1.MR

Obowiązki płatnika.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

3 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 24 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika. Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania: L. Sp. z o.o.;

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania: G. N., ul. O., (…) X., (…).

Opis zdarzenia przyszłego

L. Sp. z o.o. (dalej: „Spółka”) jest polskim rezydentem podatkowym, czynnym podatnikiem VAT i małym podatnikiem CIT w rozumieniu art. 4a pkt 10 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm.; dalej: „ustawa o CIT”). Spółka prowadzi działalność w zakresie pozostałych pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowanych. Spółka we wniosku występuje w roli zainteresowanego będącego stroną postępowania.

W roli zainteresowanego niebędącego stroną postępowania występuje Pan G. N., który jest osobą fizyczną i wspólnikiem Spółki (dalej: „Wspólnik” lub „Udziałowiec”).

Łącznie we wniosku Spółka oraz Wspólnik występują jako „Zainteresowani”.

Spółka spełnia wszystkie przesłanki, o których mowa w art. 28j oraz nie spełnia przesłanek negatywnych z art. 28k ustawy o CIT, w związku z czym uprawniona jest do wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w rozdziale 6b ustawy o CIT (dalej: „ryczałt od dochodów spółek”).

Spółka planuje wybór opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Zainteresowani powzięli wątpliwość, czy gdyby Spółka wybrała opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek i w ciągu roku wypłaciła udziałowcom zaliczki na poczet przyszłej dywidendy, to Spółka jako płatnik mogłaby pomniejszyć zaliczki na podatek z tytułu otrzymanych przez udziałowców zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy o kwotę, o której mowa w art. 30a ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2021 r., poz. 1128 ze zm.; dalej: „ustawa o PIT”), tj. o kwotę stanowiącą 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału danego udziałowca w zysku Spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu z tytułu zysku wypłaconego przez Spółkę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00