Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 9 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.117.2022.1.KS

Obowiązek zwiększenia podstawy opodatkowania i podatku należnego o kwotę nominalną z tytułu sprzedaży należności objętych uprzednio korektą.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązku zwiększenia podstawy opodatkowania i podatku należnego o kwotę nominalną z tytułu sprzedaży należności objętych uprzednio korektą.

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynnym, spółką obecnie w upadłości likwidacyjnej.

Przed ogłoszeniem upadłości podmiot prowadził działalność głównie w zakresie wydobywania kamienia dla potrzeb budownictwa, wydobywania skał wapiennych oraz kamieni ozdobnych (marmur).

W odniesieniu do należności, których nieściągalność została uprawdopodobniona w świetle art. 89a ustawy o podatku od towarów i usług, stosowano korektę podstawy opodatkowania oraz podatku należnego (całe kwoty nieopłaconych przez nabywców faktur).

11 maja 2012 roku Sąd Rejonowy w (…) ogłosił upadłość spółki obejmującą likwidację jej majątku i ustanowił syndyka masy upadłości w osobie T. S.

W toku postępowania syndyk dokonywał szeregu czynności mających na celu zwindykowanie należności spółki z okresu sprzed ogłoszenia upadłości. W stosunku do spłaconych przez nabywców faktur, co do których spółka stosowała przed ogłoszeniem upadłości korektę w ramach „ulgi na złe długi”, dokonano odwrócenia skutków tej korekty i zwiększono podstawę opodatkowania i podatek należny zgodnie z wysokością kwot otrzymanych w drodze zapłaty tychże faktur.

Na chwilę obecną w masie upadłości pozostają jeszcze nieuregulowane należności. Zważywszy, iż w postępowaniu upadłościowym syndyk musi upłynnić cały majątek Upadłego, wobec dotychczasowego braku możliwości wyegzekwowania zapłaty, są one przeznaczone do zbycia. W puli tej znajdują się również należności, w stosunku do których spółka stosowała przed ogłoszeniem upadłości obniżenie podstawy opodatkowania i podatku należnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00