Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.225.2022.2.JM

Opodatkowanie wynagrodzenia za sprawowanie funkcji prokurenta w polskiej spółce kapitałowej, otrzymanego przez rezydenta podatkowego Niemiec.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 lutego 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 16 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania wynagrodzenia za sprawowanie funkcji prokurenta w polskiej spółce kapitałowej, otrzymanego przez rezydenta podatkowego Niemiec.

Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 kwietnia 2022 r. (data wpływu 20 kwietnia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jako osoba fizyczna pełni Pani w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) funkcje prokurenta. W sierpniu 2019 roku została Pani powołana uchwałą Zarządu Spółki do pełnienia obowiązków prokurenta w tejże Spółce. Uchwała Zarządu Spółki – oprócz stanowienia samego aktu powołania – określa wysokość wynagrodzenia uzyskiwanego przez Panią z tytułu prokury. Wynagrodzenie z tytułu prokury otrzymuje Pani od momentu powołania. Wynagrodzenie to będzie Pani otrzymywała również w nadchodzących latach. Jednocześnie na stałe zamieszkuje Pani w Republice Federalnej Niemiec. Na podstawie przepisów odrębnych posiada Pani status niemieckiego rezydenta podatkowego na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych od dnia 16 stycznia 2020 roku, co potwierdza datowany na ten dzień certyfikat rezydencji podatkowej wydany przez niemieckie organy podatkowe.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego.

W okresie będącym przedmiotem wniosku nie łączyła Panią ze Spółką umowa o pracę, umowa zlecenia ani umowa o świadczenie usług. Jedynym stosunkiem prawnym łączącym Panią ze Spółką w tym okresie jest stosunek powołania, tj. uchwała Spółki, na podstawie której pełni Pani funkcje prokurenta w Spółce. Od 2020 roku nie przebywała Pani, nie przebywa i nie planuje przebywać na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w ciągu roku kalendarzowego. Pani stałym miejscem zamieszkania jest (...) w Niemczech.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00