Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.14.2022.2.JJ

Brak prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z poniesionymi kosztami.

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe w zakresie dotyczącym prawa do odliczenia i zwrotu podatku naliczonego wynikającego z wydatków poniesionych na przydzielenie grantów dla uczestników projektu (pytanie nr 1).

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 stycznia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia i zwrotu podatku naliczonego wynikającego z wydatków poniesionych na przydzielenie grantów dla uczestników projektu. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 lutego 2022 r. (wpływ 7 marca 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Miasto (...) jest jednostką samorządu terytorialnego, zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce. Miasto (...) jako beneficjent otrzymało dofinansowanie na realizację Projektu grantowego pn. „(...)” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa (...) na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa XI Wspieranie odbudowy Gospodarki regionu w związku z pandemią COVID-19. Realizatorem powyższego projektu jest Urząd Miasta w (...).

Okres realizacji projektu: styczeń 2022 – czerwiec 2022 r. Przedmiotowa inwestycja realizowana jest na zasadzie powierzania grantów mieszkańcom (Grantobiorcom), czyli osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej. Miasto (...) jako beneficjent projektu nie wnosi wkładu własnego do wykonania instalacji, jedynym kosztem Miasta są koszty inspektora nadzoru. Wymagany wkład finansowy na instalacje w projekcie ponoszony jest wyłącznie przez Grantobiorców, którzy jako osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej nie mają możliwości odzyskania podatku VAT z Urzędu Skarbowego. Faktury na instalacje OZE w projekcie są wystawiane wyłącznie na Grantobiorców, gdyż to oni są nabywcami i ponoszą 100% płatności za wykonane przez wykonawców instalacje. Po wykonaniu instalacji OZE składają do Beneficjenta (Miasto (...)) wnioski o rozliczenie grantów, dzięki czemu otrzymają refundację poniesionych kosztów kwalifikowanych (85%) w projekcie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00