Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.62.2022.2.KR

Skutki podatkowe umorzenia spadkobiercy pożyczki zaciągniętej przez spadkodawcę

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 stycznia 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia spadkobiercy pożyczki zaciągniętej przez spadkodawcę. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 marca 2022 r. (wpływ 15 marca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pani jedynym spadkobiercą zmarłego pracownika, któremu zakład pracy w trakcie zatrudnienia udzielił pożyczki. Pożyczka została udzielona w związku z ustaniem prawa do zasiłku chorobowego przez pracownika oraz dalszą nieprzerwaną chorobą pracownika. Wkrótce po udzieleniu pożyczki pożyczkobiorcy (pracownika), pracownik zmarł. W umowie nie zawarto zapisu dotyczącego obowiązku uregulowania niespłaconych rat pożyczki przez spadkobierców po śmierci pożyczkobiorcy (pracownika). Udzielona pożyczka została po śmierci pracownika umorzona i wygasła. Spadkobierca zmarłego pracownika, nie ma obowiązku spłaty pożyczki. Decyzja pracodawcy określa, że w przypadku śmierci pożyczkobiorcy (pracownika), udzielona pożyczka ulega automatycznie umorzeniu i wygasa. W zakładzie pracy zasady udzielania, spłaty oraz umarzania pożyczek zostały zawarte w Regulaminie Świadczeń Socjalnych, zgodnie z którym pożyczki udzielane pracownikom z funduszu świadczeń socjalnych są umarzane w wyjątkowych sytuacjach wydarzeń losowych. Ww. pożyczka nie została udzielona w ramach tego Regulaminu, lecz wypłacona pracownikowi z bieżących środków obrotowych z powodu ustania prawa do zasiłku chorobowego tego pracownika (pożyczkobiorcy) w trakcie trwającej choroby, w wyniku której pracownik zmarł. Po śmierci pracownika Zarząd pracodawcy podjął decyzję o umorzeniu pożyczki oraz skierował oświadczenie pisemne o tej decyzji do rodziny pracownika, tj. jego żony (Pani) oraz dzieci. Umorzenie było samodzielną decyzją Zarządu, nie było poprzedzone wnioskiem spadkobiercy, czy też rodziny zmarłego pracownika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00