Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2022-06-22
Data publikacji: 2022-06-22

Polski Ład 2.0: Kolejna nowelizacja Polskiego Ładu. Tym razem w CIT

Potwierdziły się nasze informacje: przepisy o minimalnym podatku dochodowym zostaną zawieszone do końca 2022 r. Całkowicie zostaną z niego wyłączeni m.in. mali podatnicy, spółki komunalne i świadczące usługi zdrowotne

Uchylone zostaną regulacje o ukrytej dywidendzie, a doprecyzowane przepisy o estońskim CIT, cienkiej kapitalizacji i tzw. transakcjach rajowych.

Wszystko to wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu, czyli założeń do projektu nowelizacji ustawy o CIT, która ma być kolejną korektą Polskiego Ładu. Niewykluczone, że gotowy projekt zostanie opublikowany jeszcze w tym tygodniu.

Przypomnijmy, że niedawno zostały opublikowane zmiany w zakresie PIT. Nowelizacja z 9 czerwca 2022 r. (Dz.U. poz. 1265) ma co do zasady wejść w życie 1 lipca br.

Teraz Ministerstwo Finansów przygotowało zmiany w CIT. Niektóre z nich ujawnił już wiceminister finansów Artur Soboń w wywiadzie dla DGP ("To nie jest dobry czas na zupełnie nowe rozwiązania podatkowe", DGP nr 117/2022).

Podatek minimalny

Potwierdza się więc nasza informacja, że do 31 grudnia 2022 r. zostaną zawieszone przepisy o minimalnym podatku dochodowym (art. 24ca). Zaczęłyby więc one obowiązywać dopiero od 2023 r.

Jednocześnie ma być rozszerzony zakres wyłączeń z tego podatku, aby nie dochodziło do sytuacji, o której pisaliśmy m.in. w artykule "Minimalny CIT uderzy rykoszetem w usługi publiczne" (DGP nr 22/2022).

Nie będą mu w ogóle podlegać: spółki ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00