Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.723.2021.1.MŻA

Spółce nie przysługuje prawo do skorygowania podstawy opodatkowania oraz podatku należnego na podstawie art. 89a ust. 1 ustawy w zakresie wierzytelności w stosunku do których upłynęły 2 lata licząc od końca roku, w którym faktury te zostały wystawione.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 października 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 1 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa do skorygowania na podstawie art. 89a ust. 2 pkt 5 ustawy podstawy opodatkowania oraz podatku należnego. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

A. spółka jawna jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT (dalej: ,,Wnioskodawca” bądź „Spółka”). Państwa Spółka jest producentem wyrobów metalowych dostarczanych m.in. do firm działających w branży motoryzacyjnej i rolniczej. Jednym z nabywców jej produktów jest B spółka akcyjna (dalej: „dłużnik”), która zaczęła mieć problemy z płynnością finansową i w 2018 r. przestała regulować zobowiązania z tytułu dostaw towarów względem Spółki. Pierwsza z nieuregulowanych faktur została wystawiona przez Państwa Spółkę 29 stycznia 2018 r., ostatnia 30 października 2018 r. (ogółem 37 faktur).

Wskazujecie Państwo, iż skorzystaliście z ulgi na złe długi w stosunku do pięciu pierwszych faktur z 2018 r. spełniając wszystkie warunki przewidziane w art. 89a ust. 2 ustawy o VAT (w brzmieniu przepisu obowiązującego do 30 września 2021 r.). Korekty były wówczas dokonywane w rozliczeniu za okresy, w których nieściągalności wierzytelności uznawane były za uprawdopodobnione, tj. gdy wierzytelności nie zostały uregulowane lub zbyte w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu ich płatności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00