Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17 listopada 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.793.2021.2.ACZ

Możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 27 lipca 2021 r. (data wpływu 2 sierpnia 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 listopada 2021 r. (data wpływu     10 listopada 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnejjest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 sierpnia 2021 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej.

Powyższy wniosek uzupełniono pismem z dnia 10 listopada 2021 r. (data wpływu 10 listopada 2021 r.).

We wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

… (dalej: Wnioskodawczyni), mająca miejsce zamieszkania na terytorium Polski (rezydent podatkowy), jest matką małoletniej córki urodzonej w dniu 5 listopada 2012 r. Córka ma adres zamieszkania w miejscu zamieszkania Wnioskodawczyni.

Ojciec dziecka nie był i nie pozostaje z Wnioskodawczynią w związku małżeńskim. Wnioskodawczyni jest osobą niezamężną (panną), która nie pozostawała w związku małżeńskim. Wnioskodawczyni mieszka wyłącznie ze swoją córką. Wnioskodawczyni nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą, którą można byłoby określić jako jej partnera życiowego.

Od maja 2013 r. Wnioskodawczyni oraz ojciec dziecka nie mieszkają już razem.

Pierwsze z orzeczeń sądowych w sprawie opieki nad dzieckiem zapadło w 2013 r. Kontakty ojca z dzieckiem zostały ustalone na podstawie zawartej przed sądem ugody Wnioskodawczyni oraz ojca dziecka. W związku ze zmianą miejsca zamieszkania Wnioskodawczyni (ojciec dziecka mieszka obecnie w innej miejscowości niż Wnioskodawczyni), doszło do porozumienia z ojcem co do zmiany częstotliwości oraz formy jego kontaktów z córką, co zostało potwierdzone postanowieniem Sądu … z dnia 4 października 2016 r. (sygn. …). Na podstawie zawartej przed sądem ugody, ojciec dziecka ma prawo widywać się z córką w drugi i czwarty weekend miesiąca. Wnioskodawczyni nie utrudnia ojcu kontaktów z dzieckiem w ustalonym przed sądem zakresie. Ojciec dziecka jest również zobowiązany do wypełniania obowiązku alimentacyjnego w wysokości 500 zł miesięcznie, który wykonuje bez opóźnień.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00