Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.86.2021.2.MD

Każda wpłata zrealizowana w ramach Zbiórki na rzecz Wnioskodawcy przez wpłacającego, którego imienia i nazwiska (w przypadku osób fizycznych) lub nazwy (w przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnych) nie można ustalić lub zweryfikować, powinna być traktowana jako wpłata od innej osoby, w związku z czym Wnioskodawca nie ma obowiązku sumowania wszystkich wpłat od takich wpłacających w celu ustalenia, czy nie został przekroczony limit, o którym mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 20 kwietnia 2021 r. (data wpływu – 22 kwietnia 2021 r.), uzupełnionym 30 czerwca i 6 lipca 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymania wpłat od widzów przez portal (...) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 kwietnia 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymania wpłat od widzów przez portal (...).

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z czym w piśmie z 21 czerwca 2021 r. znak: 0111-KDIB2-3.4015.86.2021.1.MD wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 30 czerwca i 6 lipca 2021 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi transmisje na żywo. W czasie tych transmisji na żywo, odbywających się w czasie rzeczywistym, ludzie przesyłają krótkie wiadomości i zarazem pieniądze – są to tak zwane „donejty” – one przychodzą, te błyskawiczne wiadomości, pozdrowienia, bardzo szybko, błyskawicznie, w czasie rzeczywistym. Strona (...) (która pobiera prowizję) je udostępnia, w następstwie czego Wnioskodawca widzi je na swojej transmisji i może na nie odpowiedzieć, skomentować głosowo. Jednakże, co bardzo istotne, te pieniądze wysyłają ludzie do instytucji (...), która jest jakby pośrednikiem. (...) potem wypłaca Wnioskodawcy pieniądze, gdy Wnioskodawca tego chce. Ludzie wpłacają pieniądze Wnioskodawcy na transmisji na żywo jedynie przez stronę/system. Co bardzo ważne, na stronie tej widoczna jest wyraźnie adnotacja Wnioskodawcy, którą napisał: „Dziękuję z całego serca, za darowizny dla mnie.” Nie ma tutaj żadnego zobowiązania, umowy. Wnioskodawca robi co chce. Wnioskodawca nie świadczy żadnej pracy na transmisji na żywo. Dla przykładu na swojej transmisji Wnioskodawca czasami tańczy, zawsze też rozmawia z widzami/konwersatorami. Wnioskodawca wyraża swoje refleksje, spostrzeżenia na temat świata. Zabawia ludzi na transmisji na żywo. Przykładowo animuje i uprawia aktorstwo na transmisjach na żywo. Jest to związane z czynnościami terapeutycznymi, artystycznymi, aktorskimi i zabawowymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00