Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.60.2021.2.SM

w zakresie określenia podstawy opodatkowania przy sprzedaży samochodu według procedury VAT marża

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 2 lutego 2021 r. (data wpływu 2 lutego 2021 r.), uzupełnionym pismem z 6 kwietnia 2021 r. (data wpływu 8 kwietnia 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania przy sprzedaży samochodu według procedury VAT marża – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania przy sprzedaży samochodu według procedury VAT marża.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z 6 kwietnia 2021 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy oraz o podpis Wnioskodawczyni.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny (z uwzględnieniem uzupełnienia wniosku).

Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Firma Zainteresowanej zajmuje się zakupem i sprzedażą samochodów używanych sprowadzanych głównie z ... Wnioskodawczyni kupuje samochody w celu odsprzedaży co zostaje opodatkowane w systemie VAT marża. Jeśli Zainteresowana kupuje auto w komisie, czy też od osoby prywatnej wówczas cena zakupu jest jedna określona na fakturze lub umowie kupna sprzedaży.

Problem dotyczy zakupu samochodów od Firmy „…”.

Wnioskodawczyni kupuje samochód na portalu aukcyjnym firmy „…” z siedzibą w … Gdy Zainteresowana wyszuka interesujący samochód, to bierze udział w licytacji. Po zakończeniu aukcji na korzyść Wnioskodawczyni, Zainteresowana otrzymuje drogą elektroniczną potwierdzenie wygrania aukcji jako fakturę proforma ze wskazaniem numeru zamówienia, danych pojazdu, kwotą do zapłaty i numer rachunku bankowego, a także informację i wyszczególnienie opłat w tym aukcyjnych w związku z wzięciem udziału w licytacji i jej wygraniu. Następnie Zainteresowana opłaca przelewem całość wskazanej w dokumencie kwoty zbywcy samochodu. Wnioskodawczyni jest nabywcą pojazdu. Po zapłacie za pośrednictwem poczty Zainteresowana otrzymuje dokumenty samochodu, a drogą elektroniczną otrzymuje dwie faktury dotyczące sprzedaży. Pierwsza to faktura za auto wystawiona przez Oddział… z siedzibą w …, druga to faktura za opłaty aukcyjne i za usługę wystawiona przez Oddział… z siedzibą w …. Obie faktury są wystawione przez jeden podmiot, tj. Centralę i jej oddział, które są podmiotami grupy korporacyjnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00