Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17 lutego 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.1.2021.1.MAZ

Prawo do zastosowania stawki 0% z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, w przypadku wskazanych przez spółkę sposobów dokumentowania dostawy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 15 grudnia 2020 r. (data wpływu – 4 stycznia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do zastosowania stawki 0% z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, w przypadku wskazanych przez Spółkę sposobów dokumentowania dostawy – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 stycznia 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do zastosowania stawki 0% z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, w przypadku wskazanych przez Spółkę sposobów dokumentowania dostawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

XY (dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest osobą prawną z siedzibą na terytorium Polski i jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka jest również zarejestrowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w Polsce i posiada ważny numer VAT-UE. Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja, modernizacja oraz naprawa pojazdów dla transportu ... (m.in. …) oraz dla transportu … – zwane dalej: „Pojazdami”. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka dokonuje sprzedaży Pojazdów oraz materiałów (tj. części, podzespoły, komponenty, wyposażenie itp.; zwane dalej: „Materiałami”), wykorzystywanych w procesie produkcji, m.in. w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (dalej jako: „WDT”). Jednocześnie, w związku z realizacją dostaw Pojazdów do nabywców we Włoszech i w Niemczech, Spółka utworzyła w tych państwach oddziały, które m.in. świadczą usługi posprzedażowe dla klientów zagranicznych w tych państwach. W rezultacie Spółka dokonuje również przemieszczeń Materiałów na własną rzecz do zagranicznych oddziałów i rozpoznaje z tego tytułu tzw. nietransakcyjne WDT, o którym mowa w art. 13 ust. 3 ustawy VAT.

3. Wariant 3 – dostawy Materiałów własnym transportem lub transportem nabywcy Zdarzają się również przypadki, gdy w ramach realizowanych WDT Spółka dokonuje wywozu Materiałów własnymi środkami transportu lub gdy nabywca zagraniczny własnym transportem albo poprzez zlecenie transportu zewnętrznemu przewoźnikowi dokonuje wywozu Materiałów z Polski do państwa członkowskiego ich przeznaczenia. Spółka dokumentuje tak zrealizowaną sprzedaż w ramach WDT poprzez wystawienie faktury VAT, przy czym faktura może być wystawiona zarówno przed, jak i po otrzymaniu podpisanego przez nabywcę oświadczenia potwierdzającego dostarczenie Materiałów do nabywcy w państwie członkowskim innym niż terytorium kraju. W przypadku realizacji WDT w Wariancie 3. Spółka dysponuje: 4. Wariant 4 – dostawa Materiałów przemieszczanych na własną rzecz do oddziałów Spółki W ramach prowadzonej działalności Spółka wykonuje poprzez swoje oddziały we Włoszech i w Niemczech, m.in. usługi posprzedażowe na rzecz zagranicznych nabywców, do których dostarczyła Pojazdy. W związku z wykonywaną obsługą posprzedażową Spółka dokonuje przemieszczeń transgranicznych Materiałów w ramach własnego przedsiębiorstwa (tj. na własną rzecz) do oddziałów Spółki we Włoszech i w Niemczech. W wyniku prowadzonej działalności posprzedażowej oddziały zagraniczne Spółki są zarejestrowane we Włoszech i w Niemczech jako podatnik VAT (podatnik od wartości dodanej) i posiadają ważne numery identyfikacji podatkowej VAT-UE nadane przez te państwa członkowskie Unii Europejskiej, poprzedzone dwuliterowym kodem (prefiksem) właściwym dla tych państw. Z tytułu przemieszczeń transgranicznych Materiałów własnych do oddziałów we Włoszech i w Niemczech Spółka wykazuje tzw. nietransakcyjne WDT (przemieszczenie na własną rzecz) w deklaracji podatkowej, w trybie określonym w art. 13 ust. 3 ustawy o VAT, posługując się przy tym ważnym numerem VAT-UE oddziału nadanym przez państwo członkowskie, do którego Materiały są przemieszczane. Przy czym przemieszczenia Materiałów własnych ze Spółki do oddziałów są dokonywane poprzez zlecenie transportu zewnętrznemu przewoźnikowi lub własnymi środkami transportu Spółki. Spółka dokumentuje tak zrealizowane przemieszczenie własnych Materiałów do oddziałów we Włoszech lub w Niemczech poprzez wystawienie faktury VAT.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00