Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12 lutego 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.690.2020.2.PS

W zakresie prawidłowości ustalania przychodów i kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności kantorowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 17 listopada 2020 r. (data wpływu 20 listopada 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 stycznia 2021 r. (data wpływu 14 stycznia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawidłowości ustalania przychodów i kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 listopada 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawidłowości ustalania przychodów i kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Wniosek został następnie uzupełniony pismem z dnia 7 stycznia 2021 r. (data wpływu 14 stycznia 2021 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni prowadzi jako osoba fizyczna działalność kantorową polegającą na obrocie wartościami dewizowymi w celach zarobkowych na podstawie indywidualnego zezwolenia wydanego prze Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Kupując i sprzedając walutę Wnioskodawczyni działa we własnym imieniu i na własny rachunek. Wnioskodawczyni prowadzi księgi rachunkowe ponieważ generuje przychody przekraczające limit określony w ustawie z dnia 29 września 199 r. o rachunkowości. Do celów bilansowych i podatkowych w księgach rachunkowych ujmowane są pełne obroty na kontach przychodów i koszów, tzn. obciąża się koszty wartością sprzedanych walut w cenie zakupu i uznaje przychody wartością walut w cenie sprzedaży. Powyższe przychody i koszty wpływają na wynik finansowy. Zgodnie z przyjętą polityką o rachunkowości założono, iż przychodem, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości jest cała wartość sprzedanych walut dokonana w roku obrotowym, a nie jedynie wynika ogólny – uzyskiwana prowizja ze świadczenia usług finansowych stanowiąca różnicę pomiędzy ceną kupna, a ceną sprzedanych walut. W składanych zeznaniach podatkowych przychody podatkowe stanowiły między innymi przychody ze sprzedaży walut, w kosztach uzyskania przychodów wykazano między innymi koszt zakupu sprzedanych walut obcych. Kantory wypracowują zysk na podstawie różnicy pomiędzy kursem kupna, a kursem sprzedaży walut. Do konkretnej transakcji obrotu walutą nie nalicza się prowizji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00