Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25.02.2022, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.1180.2021.1.KK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.1180.2021.1.KK

skutki podatkowe wypłaty odszkodowania

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 listopada 2021 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych wypłaty odszkodowania. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Od dnia 9 stycznia 2014 r. Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą wyłącznie w formie spółki cywilnej. Przeważający rodzaj działalności to: pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane. Od lipca 2017 r. obsługą księgową zajmuje się biuro rachunkowe X, z którym ma podpisaną umowę. Biuro rachunkowe X posiada obowiązkową polisę OC działalności. W dniu 6 lutego 2019 r. Wnioskodawczyni urodziła córkę i przeszła na zasiłek macierzyński/rodzicielski, który zakończył się w dniu 4 lutego 2020 r. Od dnia 5 lutego 2020 r., w terminie 7 dni, Wnioskodawczyni powinna zostać przerejestrowana w ZUS pod wszystkie ubezpieczenia, łącznie z dobrowolnym chorobowym. Jednak biuro rachunkowe popełniło błąd w obliczeniach i przerejestrowania dokonano ósmego dnia, czyli w dniu 13 lutego 2020 r., przez co Wnioskodawczyni utraciła ciągłość podlegania pod dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. W tym okresie Wnioskodawczyni zaszła w drugą ciąże i z powodu złego samopoczucia była Ona zmuszona udać się na zwolnienie lekarskie, które trwało do porodu. Po czym od dnia 8 sierpnia 2020 r. do dnia 27 lutego 2021 r. Wnioskodawczyni przebywała na zasiłku macierzyńskim. Popełniony przez biuro rachunkowe błąd skutkował tym, że ZUS, przy liczeniu wysokości zasiłku chorobowego i macierzyńskiego, nie brał pod uwagę okresów składkowych za okres przed pierwszą ciążą, a z okresu przed drugą ciążą, co skutkowało tym, że Wnioskodawczyni dostała niższy zasiłek, niż dostałaby gdyby nie popełniono błędu. Ponieważ biuro rachunkowe miało obowiązkowe ubezpieczenie OC, różnica w wypłaconej kwocie zasiłku chorobowego i macierzyńskiego została pokryta przez ubezpieczyciela, przelewem na konto Wnioskodawczyni w dniu 3 listopada 2020 r. Kwotę otrzymanego odszkodowania Wnioskodawczyni doliczyła do przychodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej i opodatkowała podatkiem liniowym, tak jak opodatkowana jest działalność gospodarcza.

Pytanie

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00