Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
do 2021-06-30
Artykuł aktualny
do 2021-06-30
Data publikacji: 2021-03-08

Nowa ewidencja JPK i zasady stosowania kodów – przegląd najnowszych interpretacji

W nowej ewidencji trzeba wpisywać dodatkowe oznaczenia dla transakcji (oznaczenie towarów lub usług oraz procedur i powiązań) oraz dokumentów sprzedaży i zakupów, tzw. kody. Wpisuje się je tylko dla wybranych transakcji oraz dokumentów sprzedaży i zakupów. Dla transakcji lub powiązań przewidziano 26 kodów. Ponadto niektóre transakcje mogą mieć dwa lub więcej oznaczeń, np. MPP i 06. Przewidziano też trzy kody dla dokumentów sprzedaży i tyle samo dla dokumentów zakupu.

Kody towarowe GTU dotyczą ewidencji sprzedaży będącej podstawą do ustalenia VAT należnego. Nie wpisują ich kupujący po stronie ewidencji zakupów. Ponadto kody towarowe nie dotyczą:

  • sprzedaży ewidencjonowanej na kasie,
  • zakupów, dla których podatnikiem jest nabywca, np. WNT.

Oznaczeniu podlegają tzw. towary i usługi wrażliwe. Są to przede wszystkim wyroby akcyzowe, towary wymienione w zał. nr 15 do ustawy, objęte obowiązkowym split payment.

Oprócz kodów towarowych w rozporządzeniu przewidziano również kody do oznaczania procedur. Inaczej niż w przypadku kodów GTU dwa z nich wpisujemy również do ewidencji zakupów. Kodami transakcyjnymi nie oznaczamy tylko fakturowanej sprzedaży.

Zarówno w ewidencji sprzedaży, jak i zakupów oznaczeniu podlegają niektóre dokumenty.

 

1. Jak w ewidencji i nowym JPK wykazać sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności, która nie jest ewidencjonowana na kasie

 

Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nieewidencjonowaną na kasie rejestrującej można wpisywać do ewidencji na podstawie dokumentu wewnętrznego albo faktur. Wybór należy do podatnika. Gdy obrót jest wykazywany na podstawie dokumentu wewnętrznego, należy zastosować kod „WEW”. Gdy podstawą wpisu jest faktura, nie stosujemy oznaczenia „FP”. Stanowisko takie zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z 23 lutego 2021 r. (sygn. 0114-KDIP1-3.4012.61.2021.1.JG), w którym czytamy:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00