Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2020-10-07

Kiedy można sporządzić zbiorczą fakturę korygującą dotyczącą kilku faktur sprzedaży

Faktury korygujące służące zmianie danych dotyczących dokonanej transakcji są powszechnie stosowane w obrocie gospodarczym. W przypadku jednoczesnego korygowania kilku faktur możliwe jest wystawienie zbiorczej faktury korygującej. Korekty zbiorcze są sporządzane na zasadach ogólnych lub w formie uproszczonej. Dopuszczalne jest także objęcie korektą zbiorczą transakcji uprzednio już korygowanej. Natomiast podawanie dat wystawienia faktur korygujących i ich numerów jest konieczne, zarówno gdy stosujemy zasady ogólne i metodę uproszczoną.

Zasady wystawiania faktur korygujących uregulowano w art. 106j ustawy o VAT. Można je wystawiać w następujących przypadkach:

  • udzielenia obniżki ceny w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty,
  • udzielenia po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen,
  • dokonania zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,
  • dokonania zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, w przypadku faktur wystawionych z tytułu otrzymania całości lub części zapłaty jeszcze przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi,
  • podwyższenia ceny lub stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują możliwość wystawiania faktur korygujących dotyczących zarówno pojedynczych czynności, jak i większej liczby transakcji, przeprowadzonych z danym odbiorcą tzw. uproszczonych, zbiorczych faktur korygujących.

Kiedy można wystawić uproszczone, zbiorcze faktury korygujące

Prawo wystawiania uproszczonych, zbiorczych faktur korygujących wynika obecnie z przepisów art. 106j ust. 3 ustawy o VAT. Taką fakturę można wystawić, gdy dokumentuje udzielenie opustu lub obniżki ceny w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych lub świadczonych na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie. Taka faktura korygująca powinna zawierać dodatkowo wskazanie okresu, do którego odnosi się udzielany opust lub obniżka.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00