Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2020-05-06

Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce – wymagania i formalności

Powierzenie cudzoziemcowi wykonywania pracy na terytorium Polski wymaga, aby posiadał on prawo do legalnego pobytu oraz prawo do legalnego wykonywania pracy. Zatrudnienie cudzoziemców jest możliwe na podstawie różnych dokumentów. Są nimi: zezwolenie na pracę, oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy czy zezwolenie na pracę sezonową. Za powierzenie pracy cudzoziemcowi bez wymaganych zezwoleń pracodawcy grozi kara do 30 000 złotych grzywny, a pracownikowi deportacja i zakaz wjazdu do Polski do 3 lat.

Pracodawca, chcąc uniknąć pomyłek i wątpliwości w procesie zatrudnienia cudzoziemca, powinien przede wszystkim rozróżniać pojęcia legalnego pobytu i legalnej pracy oraz pamiętać, że do podjęcia pracy jest niezbędne spełnienie przez cudzoziemca obu tych warunków.

1. Legalny pobyt

Legalny pobyt jest to prawo, dzięki któremu cudzoziemiec może przebywać w Polsce. Możliwość uzyskania legalnego pobytu w Polsce jest zależna od obywatelstwa, jakie posiada cudzoziemiec.

1.1. Obywatele UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG)

Obywatele Unii Europejskiej oraz obywatele Islandii, Lichtensteinu, Norwegii, Szwajcarii, Monako, San Marino i Watykanu mogą przebywać w Polsce bez konieczności uzyskiwania dodatkowych zezwoleń. Jedynym wymogiem, którego powinni oni dopełnić, jest zarejestrowanie swojego pobytu w Polsce, jeżeli przebywają dłużej niż 3 miesiące. Rejestracji pobytu dokonuje się poprzez złożenie wniosku do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wojewody.

WAŻNE!

Obywatel UE w przypadku przebywania w Polsce dłuższej niż 3 miesiące powinien zarejestrować pobyt w następnym dniu po upływie 3 miesięcy od dnia wjazdu na terytorium Polski.

1.2. Ruch bezwizowy

Obywatele Albanii, Andory, Antigui i Barbudy, Argentyny, Australii, Bahamów, Barbadosu, Bośni i Hercegowiny, Brazylii, Brunei, Bułgarii, Chile, Czarnogóry, Dominiki, Grenady, Gruzji, Gwatemali, Hondurasu, Hong Kongu, Izraela, Japonii, Kanady, Kiribati, Kolumbii, Korei Południowej, Kostaryki, Macedonii, Makao, Malezji, Mauritiusu, Meksyku, Mikronezji, Mołdawii, Niderlandów, Nikaragui, Nowej Zelandii, Palau, Panamy, Paragwaju, Peru, Salwadoru, Samoa, Serbii, Seszeli, Singapuru, Tajwanu, Timoru Wschodniego, Tonga, Tuvalu, Trynidadu i Tobago, Ukrainy, Urugwaju, USA, Wenezueli, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, mają prawo przebywać w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego. Osoby te mogę przebywać w Polsce przez okres 90 dni w każdym 180-dniowym okresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00