Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-12-19

Jak stosować kwotę zmniejszającą podatek po złożeniu przez pracownika oświadczenia o wspólnym rozliczeniu z małżonkiem lub dzieckiem

PROBLEM

Niektórzy z naszych pracowników złożyli nam oświadczenia o wspólnym rozliczeniu z małżonkiem lub jako osoby samotnie wychowujące dzieci. Jak w takich przypadkach powinniśmy stosować kwotę zmniejszającą podatek?

RADA

Sposób postępowania zależy od treści oświadczenia o wspólnym rozliczeniu złożonego przez Państwa pracownika oraz od tego, czy złożył on również oświadczenie PIT-2. Jeżeli jednak dochody pracownika przekroczą I próg podatkowy, pomimo złożenia PIT-2, kwota zmniejszająca podatek nie powinna zostać potrącona. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Pracownik ma możliwość złożenia pracodawcy oświadczenia, że za dany rok zamierza opodatkować swoje dochody łącznie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Ponieważ przepisy nie określają obowiązującego podatników wzoru takiego oświadczenia, może mieć ono formę dowolnego pisma. W takim przypadku (art. 32 ust. 1a ustawy o pdof):

  • jeżeli przewidywane, określone w oświadczeniu, dochody pracownika nie przekroczą górnej granicy pierwszego przedziału skali podatkowej (tj. 85 528 zł), a odpowiednio małżonek lub dziecko nie uzyskują żadnych dochodów, z wyjątkiem renty rodzinnej - zaliczki powinny być pobierane przez pracodawcę w wysokości 18% dochodu pracownika uzyskanego w danym miesiącu i dodatkowo pomniejszane o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, tj. 46,33 zł;
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00