Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-09-15

Rejestracja, deklaracje i ewidencje VAT - przegląd najnowszych interpretacji i orzeczeń z komentarzem

I. Rejestracja VAT

1. Czy organ podatkowy może odmówić rejestracji do VAT

Brak odpowiedniej struktury w postaci zaplecza technicznego znajdującej się pod adresem miejsca rejestracji, która umożliwiałaby podatnikowi prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wskazanym w zgłoszeniu VAT-R - w stanie prawnym obowiązującym do końca 2016 r. - był niewystarczającą przesłanką dla odmówienia mu przez organ podatkowy rejestracji jako podatnika VAT. W wyroku z 11 kwietnia 2017 r. (sygn. akt I FSK 1463/15) NSA stwierdził:

NSA Zgodzić się należy z Sądem pierwszej instancji, że uznanie, iż pod adresem miejsca rejestracji brak jest odpowiedniej struktury w zakresie zaplecza technicznego, by umożliwić podatnikowi prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wskazanym w zgłoszeniu jest niewystarczające dla dokonania odmowy rejestracji podatnika VAT, w świetle poglądów zaprezentowanych powyżej.

Aby odmowę rejestracji można było uznać za proporcjonalną wobec celu polegającego na zapobieganiu oszustwom podatkowym, musi ona opierać się na poważnych przesłankach pozwalających obiektywnie stwierdzić istnienie prawdopodobieństwa, iż zarejestrowanie podatnika VAT zostanie wykorzystane do popełnienia oszustwa. Taka decyzja musi być oparta na całościowej ocenie wszystkich okoliczności danej sprawy oraz na dowodach zebranych w ramach weryfikacji informacji, których udzielił przedsiębiorca.

Od redakcji:

Zacytowany wyrok dotyczył stanu prawnego obowiązującego do końca 2016 r. Ma to istotne znaczenie, ponieważ do końca 2016 r. nie było przepisów wprost przewidujących możliwość odmowy rejestracji do VAT przez organ podatkowy. Od 1 stycznia 2017 r. możliwość odmowy rejestracji do VAT wynika wprost z przepisów ustawy o VAT. Nowe brzmienie art. 96 ust. 4 ustawy o VAT umożliwia naczelnikowi urzędu skarbowego weryfikację danych podanych w zgłoszeniu rejestracyjnym. Z dodanego art. 96 ust. 4a ustawy o VAT wynika natomiast wprost uprawnienie organu podatkowego do odmowy rejestracji podmiotu jako podatnika VAT (bez konieczności zawiadamiania go o tym), jeżeli:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00