Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2017-06-28

Rozliczenie w księgach rachunkowych importu towarów

Rozliczenie w księgach rachunkowych importu, a co za tym idzie - cła i VAT, w wielu przypadkach powoduje problemy ewidencyjne. Najpoważniejszym problemem okazuje się prawidłowa wyceny początkowa nabytych w drodze importu towarów.

 

W myśl ustawy o VAT import towarów to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego (czyli spoza wspólnoty europejskiej, np. z Rosji lub Stanów Zjednoczonych) na terytorium Unii Europejskiej (np. Polski). Ustawa określa również definicję towarów, przez które rozumie się wszystkie rzeczy ruchome oraz wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części.

 

Uwaga

Importu towarów, czyli przywozu towarów z terytoriów państw trzecich, nie należy mylić z nabyciem i przywozem towarów z Unii Europejskiej. Taka czynność to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów lub nabycie na zasadach obowiązujących dla obrotu krajowego.

 

Podmioty, które mają obowiązek podatkowy w imporcie towarów, to osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, które:

  • mają prawo do skorzystania z procedury celnej obejmującej uszlachetnianie czynne, odprawę czasową, przetwarzanie pod kontrolą celną, w tym również osoby, na które (zgodnie z odrębnymi przepisami) zostały przeniesione prawa i obowiązki związane z tymi procedurami,
  • mają obowiązek uiszczenia cła, nawet jeśli z przepisów celnych jasno wynika, że importowany towar jest zwolniony z cła albo cło na towar zostało zawieszone w części lub w całości bądź zastosowana została preferencyjna, obniżona lub zerowa stawka celna.

Miejscem importu towarów jest państwo członkowskie, na którego terenie towary znajdują się w momencie wprowadzenia ich na terytorium Unii Europejskiej. Istnieje jednak wyjątek od tej reguły. Jeśli towary w momencie wprowadzenia ich do Unii Europejskiej zostaną objęte niżej wymienionymi procedurami bądź przeznaczeniami, to miejscem importu będzie kraj, w którym przestaną podlegać tym procedurom.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00