Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2022 nr 280 str. 94
Wersja aktualna od 2022-09-01
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2022 nr 280 str. 94
Wersja aktualna od 2022-09-01
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA NR 1/2022 KOMITETU SPECJALNEGO DS. CELNYCH I UŁATWIEŃ W HANDLU

z dnia 27 lipca 2022 r.

w sprawie przyjęcia jego regulaminu wewnętrznego [2022/2088]

KOMITET SPECJALNY DS. CELNYCH I UŁATWIEŃ W HANDLU,

uwzględniając Umowę o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a państwami SADC UPG, z drugiej strony (zwaną dalej "Umową"), podpisaną w Kasane w dniu 10 czerwca 2016 r., a w szczególności jej art. 50 ust. 2 lit. f),

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Ustanawia się regulamin wewnętrzny Komitetu Specjalnego ds. Celnych i Ułatwień w Handlu w brzmieniu określonym w załączniku.

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 1 września 2022 r.

Sporządzono w Gaborone dnia 27 lipca 2022 r.

Alice Sebonetse KOLAGANO

Przedstawiciel państw SADC UPG

w imieniu państw SADC UPG

Sporządzono w Brukseli dnia 27 lipca 2022 r.

Jean-Michel GRAVE

Komisja Europejska

w imieniu Unii Europejskiej


ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN WEWNĘTRZNY KOMITETU SPECJALNEGO DS. CELNYCH I UŁATWIEŃ W HANDLU

ROZDZIAŁ I

ORGANIZACJA

Artykuł 1

Skład i przewodniczący

1. Komitet Specjalny ds. Celnych i Ułatwień w Handlu ustanowiony na mocy art. 50 Umowy o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a państwami SADC UPG, z drugiej strony (zwanej dalej "Umową"), wykonuje swoje obowiązki zgodnie z art. 50 Umowy.

2. Odniesienie do "Stron" w niniejszym regulaminie wewnętrznym jest zgodne z definicją zawartą w art. 104 Umowy.

3. Zgodnie z art. 50 ust. 1 Umowy Komitet Specjalny ds. Celnych i Ułatwień w Handlu składa się z przedstawicieli Stron.

4. Zgodnie z art. 50 ust. 4 Umowy Komitetowi Specjalnemu ds. Celnych i Ułatwień w Handlu przewodniczą na zmianę urzędnik Komisji Europejskiej i urzędnik państw SADC UPG. Pierwszemu posiedzeniu Komitetu Specjalnego ds. Celnych i Ułatwień w Handlu przewodniczą wspólnie urzędnik Komisji Europejskiej i urzędnik państw SADC UPG.

5. Pierwsza kadencja rozpoczyna się w dniu pierwszego posiedzenia Komitet Specjalnego ds. Celnych i Ułatwień w Handlu, a kończy się w dniu 31 grudnia tego samego roku.

Artykuł 2

Posiedzenia

1. Komitet Specjalny ds. Celnych i Ułatwień w Handlu zbiera się raz w roku lub na wniosek jednej ze Stron. Posiedzenia odbywają się naprzemiennie w Brukseli i na terytorium jednego z państw SADC UPG, o ile Strony nie postanowią inaczej.

2. O ile Strony nie postanowią inaczej, posiedzenia Komitetu Specjalnego ds. Celnych i Ułatwień w Handlu zwołuje Strona przewodnicząca, po konsultacji z drugą Stroną.

Artykuł 3

Obserwatorzy

Komitet Specjalny ds. Celnych i Ułatwień w Handlu może podjąć decyzję o doraźnym zaproszeniu obserwatorów i określić, które punkty porządku obrad będą omawiane w ich obecności.

Artykuł 4

Sekretariat

1. Strona będąca gospodarzem posiedzenia Komitetu Specjalnego ds. Celnych i Ułatwień w Handlu pełni funkcję Sekretariatu.

2. Jeżeli posiedzenie odbywa się z użyciem elektronicznych środków łączności, funkcję Sekretariatu pełni Strona przewodnicząca.

ROZDZIAŁ II

ZASADY DZIAŁANIA

Artykuł 5

Dokumenty

Jeżeli obrady Komitetu Specjalnego ds. Celnych i Ułatwień w Handlu prowadzone są w oparciu o dokumenty pisemne, dokumenty takie są numerowane i przekazywane przez Sekretariat Komitetu Specjalnego ds. Celnych i Ułatwień w Handlu jako dokumenty Komitetu Specjalnego ds. Celnych i Ułatwień w Handlu.

Artykuł 6

Powiadomienie o posiedzeniu i porządek obrad posiedzenia

1. Sekretariat powiadamia Strony o zwołaniu posiedzenia i zwraca się o zgłoszenie punktów do porządku obrad najpóźniej w terminie 30 dni przed posiedzeniem. W przypadku konieczności rozpatrzenia pilnych kwestii lub nieprzewidzianych okoliczności posiedzenie można zwołać w trybie przyspieszonym.

2. Sekretariat Komitetu Specjalnego ds. Celnych i Ułatwień w Handlu sporządza wstępny porządek obrad każdego posiedzenia. Sekretariat przekazuje go przewodniczącemu i członkom Komitetu Specjalnego ds. Celnych i Ułatwień w Handlu najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem posiedzenia.

3. Wstępny porządek obrad obejmuje punkty, które Strony zgłosiły Sekretariatowi Komitetu Specjalnego ds. Celnych i Ułatwień w Handlu w celu wprowadzenia do porządku obrad.

4. Komitet Specjalny ds. Celnych i Ułatwień w Handlu przyjmuje porządek obrad na początku każdego posiedzenia. Za zgodą Stron w porządku obrad można umieścić punkty, które nie znajdowały się we wstępnym porządku obrad.

5. Przewodniczący Komitetu Specjalnego ds. Celnych i Ułatwień w Handlu może, w porozumieniu ze wszystkimi Stronami, zaprosić ekspertów do uczestnictwa w posiedzeniach w celu uzyskania informacji na konkretne tematy.

Artykuł 7

Sprawozdanie z posiedzenia

O ile Strony nie postanowią inaczej, Sekretariat Komitetu Specjalnego ds. Celnych i Ułatwień w Handlu sporządza sprawozdanie z każdego posiedzenia, które przyjmuje się na końcu każdego posiedzenia.

Artykuł 8

Decyzje i zalecenia

1. Komitet Specjalny ds. Celnych i Ułatwień w Handlu przyjmuje w drodze konsensusu decyzje lub zalecenia w przypadkach określonych w Umowie lub w przypadku gdy takie uprawnienie zostało mu przekazane przez Wspólną Radę lub Komitet ds. Handlu i Rozwoju.

2. W przypadku gdy Komitet Specjalny ds. Celnych i Ułatwień w Handlu jest uprawniony na mocy Umowy do przyjmowania decyzji lub zaleceń lub w przypadku gdy takie uprawnienie zostało mu przekazane przez Wspólną Radę lub Komitet ds. Handlu i Rozwoju, akty takie noszą odpowiednio nazwy "decyzja" lub "zalecenie" w sprawozdaniu z posiedzenia. Sekretariat Komitetu Specjalnego ds. Celnych i Ułatwień w Handlu nadaje każdej zatwierdzonej decyzji lub zaleceniu numer porządkowy, podaje datę ich przyjęcia oraz opis ich przedmiotu. Każda decyzja lub zalecenie wskazuje datę swojego wejścia w życie.

3. Jeżeli państwo SADC UPG nie mogło uczestniczyć w posiedzeniu, decyzje lub zalecenia przyjęte na tym posiedzeniu są mu przekazywane przez Sekretariat. Państwo SADC UPG udziela pisemnej odpowiedzi w terminie 10 dni kalendarzowych od daty wysłania decyzji lub zaleceń, wskazując, z którymi decyzjami lub zaleceniami się nie zgadza, oraz podając uzasadnienie. W przypadku braku takiej pisemnej odpowiedzi w terminie 10 dni kalendarzowych decyzje lub zalecenia uważa się za przyjęte. W przypadku gdy państwo SADC UPG, które nie uczestniczyło w posiedzeniu, nie zgadza się z decyzjami lub zaleceniami, zastosowanie ma procedura określona w ust. 4.

4. W okresie pomiędzy posiedzeniami Komitet Specjalny ds. Celnych i Ułatwień w Handlu może przyjmować decyzje lub zalecenia w drodze procedury pisemnej, jeżeli obie Strony wyrażą na to zgodę. Procedura pisemna polega na wymianie not między przedstawicielami Stron.

5. Decyzje i zalecenia przyjęte przez Komitet Specjalny ds. Celnych i Ułatwień w Handlu są uwierzytelniane przez sporządzenie autentycznego egzemplarza podpisanego przez przedstawiciela Unii Europejskiej i przedstawiciela państw SADC UPG.

Artykuł 9

Jawność

1. Posiedzenia Komitetu Specjalnego ds. Celnych i Ułatwień w Handlu są niejawne, o ile nie postanowiono inaczej.

2. Każda Strona może podjąć decyzję o publikacji decyzji i zaleceń Komitetu Specjalnego ds. Celnych i Ułatwień w Handlu.

ROZDZIAŁ III

PRZEPISY KOŃCOWE

Artykuł 10

Wydatki

1. Każda Strona pokrywa wszelkie poniesione przez siebie wydatki związane z uczestnictwem w posiedzeniach Komitetu Specjalnego ds. Celnych i Ułatwień w Handlu, zarówno dotyczące kosztów personelu, podróży i pobytu, jak i opłaty pocztowe i telekomunikacyjne.

2. Wydatki związane z organizacją posiedzeń, tłumaczeniami ustnymi oraz powielaniem dokumentów ponosi Strona, która pełni rolę gospodarza posiedzenia.

Artykuł 11

Zmiany w regulaminie wewnętrznym

Niniejszy regulamin wewnętrzny może zostać zmieniony jedynie na piśmie decyzją Komitetu Specjalnego ds. Celnych i Ułatwień w Handlu zgodnie z art. 8.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00