Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2022 nr 244 str. 3
Wersja aktualna od 2022-10-11
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2022 nr 244 str. 3
Wersja aktualna od 2022-10-11
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2022/1622

z dnia 17 maja 2022 r.

uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących wschodzących gospodarek rynkowych i gospodarek zaawansowanych

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 (1), w szczególności jego art. 325ap ust. 3 akapit trzeci,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Wymogi w zakresie funduszy własnych z tytułu ryzyka rynkowego obowiązujące w ramach alternatywnej metody standardowej określonej w art. 325c-325ay rozporządzenia (UE) nr 575/2013 stanowią, że do celów obliczania wymogu w zakresie funduszy własnych według metody opartej na wskaźnikach wrażliwości określonej w art. 325d-325k należy stosować wagi ryzyka dla ryzyka cen akcji określone w tabeli 8 w art. 325ap tego rozporządzenia zgodnie z aktem delegowanym, o którym mowa w art. 461a. Ponieważ rynki stanowiące gospodarki zaawansowane i rynki stanowiące wschodzące gospodarki rynkowe są kategoriami wzajemnie się wykluczającymi, należy wyjaśnić, że wszystkie rynki, które nie stanowią gospodarek zaawansowanych, należy uznać za wschodzące gospodarki rynkowe.

(2)

Przy ustalaniu, które rynki stanowią gospodarki zaawansowane, a które stanowią wschodzące gospodarki rynkowe, konieczne jest z jednej strony zapewnienie równych warunków działania, a z drugiej strony ustanowienie podejścia opartego na analizie ryzyka. W związku z tym za najwłaściwsze rozwiązanie uznaje się określenie wykazu państw stanowiących gospodarki zaawansowane w świetle podejścia przyjętego przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego ("komitet bazylejski") oraz mając na względzie potrzebę zapewnienia jednolitego wdrożenia metodyki obliczania powiązanych wymogów dotyczących ryzyka rynkowego we wszystkich państwach członkowskich. Należy uwzględnić standardy międzynarodowe komitetu bazylejskiego, przy czym jednak należy doprecyzować, że rynki państw członkowskich, które charakteryzują się są mniejszą zmiennością niż rynki uznane za gospodarki zaawansowane zgodnie z tymi standardami międzynarodowymi, uznaje się za gospodarki zaawansowane, a nie za wschodzące gospodarki rynkowe. Ponadto przy określaniu gospodarek zaawansowanych i wschodzących gospodarek rynkowych należy odpowiednio uwzględnić ustanowienie rynku wewnętrznego w Unii, obecność Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz specyfikę krajów i terytoriów zamorskich niektórych państw członkowskich.

(3)

Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt regulacyjnych standardów technicznych przedłożony Komisji przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego.

(4)

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego przeprowadził otwarte konsultacje publiczne na temat projektu regulacyjnych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, dokonał analizy potencjalnych powiązanych kosztów i korzyści oraz zasięgnął opinii Bankowej Grupy Interesariuszy powołanej na podstawie art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 (2),

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Gospodarki zaawansowane i wschodzące gospodarki rynkowe

1. Do celów określenia wag ryzyka w odniesieniu do wskaźników wrażliwości na czynniki ryzyka dotyczące akcji i stopy repo akcji zgodnie z art. 325ap rozporządzenia (UE) nr 575/2013 za gospodarki zaawansowane uznaje się następujące państwa:

a)

państwa członkowskie Unii Europejskiej;

b)

kraje i terytoria zamorskie, które utrzymują szczególne stosunki z Danią, Francją lub Niderlandami, w tym Wyspy Owcze oraz kraje i terytoria zamorskie wymienione w załączniku II do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej;

c)

następujące państwa trzecie:

(i)

państwa trzecie będące stronami Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym;

(ii)

Australia;

(iii)

Kanada;

(iv)

Hongkong;

(v)

Japonia;

(vi)

Meksyk;

(vii)

Nowa Zelandia;

(viii)

Singapur;

(ix)

Szwajcaria;

(x)

Zjednoczone Królestwo;

(xi)

Stany Zjednoczone.

2. Do celów określenia wag ryzyka w odniesieniu do wskaźników wrażliwości na czynniki ryzyka dotyczące akcji i stopy repo akcji zgodnie z art. 325ap rozporządzenia (UE) nr 575/2013 państwa niewymienione w ust. 1 niniejszego artykułu uznaje się za wschodzące gospodarki rynkowe.

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 maja 2022 r.

W imieniu Komisji

Przewodnicząca

Ursula VON DER LEYEN


(1) Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 1.

(2) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/78/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 12).

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00