Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2022 nr 237 str. 1
Wersja aktualna od 2022-10-04
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2022 nr 237 str. 1
Wersja aktualna od 2022-10-04
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2022/1522

z dnia 8 września 2022 r.

dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny (1), w szczególności jego art. 57 ust. 4 i art. 58 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 (2), konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2)

Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3)

Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.

(4)

Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana odnośnie do towarów, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez posiadacza przez pewien okres zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013. Okres ten powinien wynosić trzy miesiące.

(5)

Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł 2

Wiążąca informacja taryfowa, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013.

Artykuł 3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 8 września 2022 r.

W imieniu Komisji

Gerassimos THOMAS

Dyrektor Generalny

Dyrekcja Generalna ds. Podatków i Unii Celnej


(1) Dz.U. L 269 z 10.10.2013, s. 1.

(2) Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1).


ZAŁĄCZNIK

Opis towarów

Klasyfikacja (kod CN)

Uzasadnienie

(1)

(2)

(3)

Zestaw do stabilizacji kręgosłupa składający się między innymi: ze śrub, prętów, płyt, haków, łączników bocznych, do wszczepiania w ciało człowieka w celu przeprowadzenia różnego rodzaju zabiegów medycznych.

W zależności od diagnozy medycznej (złamanie, deformacja itp. kręgosłupa), poszczególne elementy artykułu mogą zostać połączone podczas operacji w celu utworzenia systemu stabilizacji kręgosłupa (tj. implantu). Implant łączy i podtrzymuje kręgi, na przykład po złamaniu, lub wymusza powrót kręgów do właściwej pozycji, na przykład w przypadku skoliozy, lub utrzymuje kręgi w pozycji i podtrzymuje je, na przykład w przypadku zwyrodnień krążków międzykręgowych.

Artykuł nadaje się w równym stopniu do każdego z tych zabiegów medycznych.

(Zobacz ilustrację zmontowanego wyrobu) (*1)

9021 10 90

Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1, 2a), 3c) i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej (ORI), uwagę 6 do działu 90 Nomenklatury scalonej oraz brzmienie kodów CN 9021 , 9021 10 , 9021 10 10 i 9021 10 90 .

Niezmontowany artykuł ma zasadniczy charakter wyrobu gotowego w rozumieniu ORI 2a). Gotowy artykuł jest przyrządem (systemem do stabilizacji kręgosłupa), który po wszczepieniu w ciało ludzkie, łączy kręgi lub utrzymuje lub wymusza utrzymanie ich we właściwej pozycji. W zależności od rzeczywistej funkcji, jaką artykuł ostatecznie spełnia w ciele, jest on albo przyrządem stosowanym przy złamaniach (objętym kodem CN 9021 10 90 ), albo przyrządem ortopedycznym (objętym kodem CN 9021 10 10 ). Pełniąc funkcję przyrządu ortopedycznego, zapobiega on deformacjom ciała lub koryguje je (na przykład w przypadku skoliozy), lub utrzymuje kręgi w pozycji i podtrzymuje je (na przykład w przypadku choroby zwyrodnieniowej krążka międzykręgowego) w rozumieniu uwagi 6 do działu 90.

Wyklucza się klasyfikację do kodu CN 9021 90 90 , ponieważ produkt objęty jest bardziej szczegółowymi pozycjami.

W chwili przywozu nie jest znane ani rzeczywiste, ani zamierzone zastosowanie artykułu jako przyrządu stosowanego przy złamaniach lub przyrządu ortopedycznego. Przeznaczenie artykułu nie jest nieodłącznie związane z artykułem, ponieważ na podstawie jego obiektywnych cech i właściwości nie można określić, czy ma on stać się przyrządem stosowanym przy złamaniach czy przyrządem ortopedycznym, gdyż nadaje się on w równym stopniu do obu celów.

W związku z tym w chwili przywozu funkcja podstawowa artykułu w rozumieniu uwagi 3 do działu 90 włącznie z uwagą 3 do sekcji XVI nie jest ani znana, ani nie może zostać ustalona na podstawie jego obiektywnych cech i właściwości. Zatem artykuł należy klasyfikować do kodu CN, pojawiającego się w kolejności numerycznej jako ostatni z tych, które jednakowo zasługują na uwzględnienie w rozumieniu ORI 3c) włącznie z ORI 6.

Zatem artykuł należy klasyfikować do kodu CN 9021 10 90 jako szyny i pozostałe przyrządy stosowane przy złamaniach.

Image 1

(*1) Ilustracja ma charakter wyłącznie informacyjny.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00