Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2022 nr 206 str. 35
Wersja aktualna od 2022-08-28
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2022 nr 206 str. 35
Wersja aktualna od 2022-08-28
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2022/1374

z dnia 5 sierpnia 2022 r.

dotyczące zezwolenia na stosowanie dimrówczanu potasu jako dodatku paszowego dla warchlaków, tuczników i loch oraz uchylające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 333/2012

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1831/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 września 2003 r. w sprawie dodatków stosowanych w żywieniu zwierząt (1), w szczególności jego art. 9 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W rozporządzeniu (WE) nr 1831/2003 przewidziano udzielanie zezwoleń na stosowanie dodatków w żywieniu zwierząt oraz określono sposób uzasadniania i procedury udzielania oraz odnawiania takich zezwoleń.

(2)

Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 333/2012 (2) zezwolono na stosowanie przez okres 10 lat dimrówczanu potasu jako dodatku paszowego dla wszystkich gatunków zwierząt.

(3)

Zgodnie z art. 14 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003 złożono wniosek o odnowienie zezwolenia na stosowanie dimrówczanu potasu jako dodatku paszowego dla wszystkich gatunków zwierząt, wnosząc o sklasyfikowanie go w kategorii "dodatki technologiczne". Do wniosku dołączone zostały dane szczegółowe oraz dokumenty wymagane na mocy art. 14 ust. 2 tego rozporządzenia. Następnie wnioskodawca wycofał wniosek w odniesieniu do wszystkich gatunków zwierząt z wyjątkiem warchlaków, tuczników i loch.

(4)

W opinii z dnia 27 stycznia 2022 r. (3) Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") stwierdził, że wnioskodawca przedstawił dowody, iż dodatek jest zgodny z warunkami udzielenia zezwolenia. Urząd stwierdził ponadto, że dimrówczan potasu nie ma szkodliwych skutków dla zdrowia zwierząt, bezpieczeństwa konsumentów ani dla środowiska. Urząd stwierdził również, że dodatek działa drażniąco na oczy, ale nie mógł stwierdzić, czy dodatek może działać drażniąco na skórę lub działać uczulająco na drogi oddechowe lub skórę. W związku z tym Komisja uważa, że należy zastosować odpowiednie środki ochronne, aby zapobiec szkodliwym skutkom dla zdrowia ludzi, w szczególności w odniesieniu do użytkowników dodatku. Urząd zweryfikował również sprawozdanie dotyczące metod analizy dodatku paszowego w paszy, przedłożone przez laboratorium referencyjne ustanowione rozporządzeniem (WE) nr 1831/2003.

(5)

Ocena dimrówczanu potasu dowodzi, że warunki udzielenia zezwolenia przewidziane w art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003 są spełnione. W związku z tym należy odnowić zezwolenie na stosowanie tego dodatku.

(6)

W związku z odnowieniem zezwolenia na stosowanie dimrówczanu potasu jako dodatku paszowego należy uchylić rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 333/2012.

(7)

Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Zezwolenie na stosowanie substancji wyszczególnionej w załączniku, należącej do kategorii "dodatki technologiczne" i do grupy funkcjonalnej "środki konserwujące", odnawia się zgodnie z warunkami określonymi w załączniku.

Artykuł 2

Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 333/2012 traci moc.

Artykuł 3

Środki przejściowe

1. Substancja wyszczególniona w załączniku oraz premiksy zawierające tę substancję wyprodukowane i opatrzone etykietami przed dniem 28 lutego 2023 r. zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 28 sierpnia 2022 r. mogą być nadal wprowadzane do obrotu i stosowane aż do wyczerpania zapasów.

2. Mieszanki paszowe i materiały paszowe zawierające substancję wyszczególnioną w załączniku wyprodukowane i opatrzone etykietami przed dniem 28 sierpnia 2023 r. zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 28 sierpnia 2022 r. mogą być nadal wprowadzane do obrotu i stosowane aż do wyczerpania zapasów, jeżeli są przeznaczone dla zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność.

3. Mieszanki paszowe i materiały paszowe zawierające substancję wyszczególnioną w załączniku wyprodukowane i opatrzone etykietami przed dniem 28 sierpnia 2024 r. zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 28 sierpnia 2022 r. mogą być nadal wprowadzane do obrotu i stosowane aż do wyczerpania zapasów, jeżeli są przeznaczone dla zwierząt, od których lub z których nie pozyskuje się żywności.

Artykuł 4

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 5 sierpnia 2022 r.

W imieniu Komisji

Przewodnicząca

Ursula VON DER LEYEN


(1) Dz.U. L 268 z 18.10.2003, s. 29.

(2) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 333/2012 z dnia 19 kwietnia 2012 r. dotyczące zezwolenia na stosowanie dimrówczanu potasu jako dodatku paszowego dla wszystkich gatunków zwierząt oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 492/2006 (Dz.U. L 108 z 20.4.2012, s. 3).

(3) Dziennik EFSA 2022;20(3):7167.


ZAŁĄCZNIK

Numer identyfikacyjny dodatku

Dodatek

Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna

Gatunek lub kategoria zwierzęcia

Maksymalny wiek

Minimalna zawartość

Maksymalna zawartość

Pozostałe przepisy

Data ważności zezwolenia

mg substancji czynnej/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %

Kategoria: dodatki technologiczne. Grupa funkcjonalna: konserwanty

1a237a

Dimrówczan potasu

Skład dodatku:

Dimrówczan potasu: 50 ± 5 %

Postać płynna (rozcieńczona w wodzie w proporcji 50:50)

Charakterystyka substancji czynnej:

Dimrówczan potasu

C2H3O4K

Numer CAS: 20642-05-1

Numer EINECS: 243-934-6

Wytwarzana w procesie syntezy chemicznej

Metoda analityczna (1):

Do oznaczenia dimrówczanu potasu (jako całkowitego kwasu mrówkowego) w dodatku paszowym, premiksie i paszach:

-

chromatografia jonowa z detekcją konduktometryczną (IC-CD) - EN 17294;

Do oznaczenia potasu w dodatku paszowym:

-

atomowa spektrometria absorpcyjna (AAS) - EN ISO 6869; lub

-

atomowa spektrometria emisyjna ze wzbudzeniem w plazmie indukcyjnie sprzężonej (ICP-AES) - EN15510.

Lochy

-

12 000

1.

W informacjach na temat stosowania dodatku i premiksów należy podać warunki przechowywania.

2.

Zezwala się wyłącznie na stosowanie w surowych rybach i produktach ubocznych z ryb, przeznaczonych na paszę, przy maksymalnej zawartości dimrówczanu potasu jako substancji czynnej wynoszącej 9 000 mg na 1 kg surowej ryby.

3.

Maksymalna zawartość dimrówczanu potasu wynosi 6 000 mg/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 % dla warchlaków i tuczników oraz 12 000 mg/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 % dla loch, niezależnie od tego, czy jest ona stosowana jako środek konserwujący, czy też w połączeniu z innymi źródłami dimrówczanu potasu.

4.

Łączna ilość kwasu mrówkowego z różnych źródeł nie może przekraczać najwyższego dopuszczalnego poziomu w mieszankach paszowych pełnoporcjowych, wynoszącego 10 000 mg/kg mieszanek paszowych pełnoporcjowych dla warchlaków, tuczników i loch.

5.

W instrukcji stosowania dodatku, premiksu i powiązanych pasz dla zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność, należy wskazać:

"Jednoczesne stosowanie różnych kwasów organicznych lub ich soli jest przeciwwskazane, jeżeli co najmniej jeden lub jedna z nich są stosowane na poziomie równym najwyższej dopuszczalnej zawartości lub do tego poziomu zbliżonym."

6.

Podmioty działające na rynku pasz ustanawiają procedury postępowania i środki organizacyjne dla użytkowników dodatku i premiksów, tak aby ograniczyć ewentualne zagrożenia wynikające z ich stosowania. Jeżeli zagrożeń nie można wyeliminować ani maksymalnie ograniczyć za pomocą tych procedur i środków, dodatek i premiksy należy stosować przy użyciu środków ochrony indywidualnej, w tym środków ochrony oczu, skóry i dróg oddechowych.

28.8.2032

Warchlaki

i

tuczniki

-

6 000


(1) Informacje na temat metod analitycznych można uzyskać pod następującym adresem laboratorium referencyjnego: https://joint-research-centre.ec.europa.eu/eurl-fa-eurl-feed-additives/eurl-fa-authorisation/eurl-fa-evaluation-reports_en.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00