Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2022 nr 204 str. 3
Wersja aktualna od 2022-01-26
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2022 nr 204 str. 3
Wersja aktualna od 2022-01-26
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA URZĘDU NADZORU EFTA nr 10/22/COL

z dnia 26 stycznia 2022 r.

uzupełniająca Wytyczne w sprawie niektórych środków pomocy państwa w kontekście systemu handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych po 2021 r. [2022/1353]

URZĄD NADZORU EFTA ("ESA"),

uwzględniając Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym ("Porozumienie EOG"), w szczególności jego art. 61-63 oraz protokół 26 do tego porozumienia,

uwzględniając Porozumienie pomiędzy państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości ("porozumienie o nadzorze i Trybunale"), w szczególności jego art. 24 oraz art. 5 ust. 2 lit. b),

a także mając na uwadze, co następuje:

Zgodnie z art. 24 porozumienia o nadzorze i Trybunale ESA wprowadza w życie postanowienia Porozumienia EOG dotyczące pomocy państwa.

Zgodnie z art. 5 ust. 2 lit. b) porozumienia o nadzorze i Trybunale ESA wydaje zawiadomienia oraz wytyczne w kwestiach objętych Porozumieniem EOG, jeśli porozumienie to lub porozumienie o nadzorze i Trybunale wyraźnie tak stanowi lub jeśli ESA uznaje to za konieczne.

W dniu 16 grudnia 2020 r. ESA przyjął decyzję nr 156/20/COL wprowadzającą Wytyczne w sprawie niektórych środków pomocy państwa w kontekście systemu handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych po 2021 r. ("Wytyczne ESA w sprawie ETS") (1).

Wspomniane wytyczne odpowiadają Wytycznym Komisji Europejskiej ("Komisja") w sprawie niektórych środków pomocy państwa w kontekście systemu handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych po 2021 r., które zostały przyjęte w dniu 21 września 2020 r. ("Wytyczne Komisji w sprawie ETS") (2).

W dniu 24 listopada 2021 r. Komisja przyjęła komunikat uzupełniający Wytyczne w sprawie ETS ("uzupełnienia do Wytycznych Komisji w sprawie ETS") (3).

Te uzupełnienia do Wytycznych Komisji w sprawie ETS mają znaczenie również dla Europejskiego Obszaru Gospodarczego ("EOG").

Należy zapewnić jednolite stosowanie zasad EOG w zakresie pomocy państwa na całym EOG zgodnie z celem jednorodności określonym w art. 1 Porozumienia EOG.

Należy uzupełnić Wytyczne ESA w sprawie ETS zgodnie z uzupełnieniami do Wytycznych Komisji w sprawie ETS (4).

Aktualne uzupełnienia do Wytycznych ESA w sprawie ETS zawierają współczynniki obliczeniowe potrzebne do określenia wysokości odszkodowania za koszty pośrednie poniesione przez beneficjentów począwszy od roku 2021 oraz odgrywają ważną rolę w zapewnieniu proporcjonalności środków pomocy przyznawanych w ramach Wytycznych w sprawie ETS i w związku z tym, zgodnie z ust. 65 Wytycznych ESA w sprawie ETS, mają zastosowanie od dnia 1 stycznia 2021 r.

Zgodnie z pkt II części "OGÓLNE" znajdującej się w załączniku XV do Porozumienia EOG ESA przyjmuje, po konsultacji z Komisją, akty prawne odpowiadające tym, które przyjęła Komisja.

po konsultacji z Komisją,

po konsultacji z państwami EFTA,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

W imieniu Urzędu Nadzoru EFTA

Arne ROKSUND

Przewodniczący

Odpowiedzialny członek Kolegium

Stefan BARRIGA

Członek Kolegium

Árni Páll ÁRNASON

Członek Kolegium

Melpo-Menie JOSÉPHIDES

Zatwierdzająca jako dyrektor

ds. prawnych i wykonawczych


(1) Decyzja Urzędu Nadzoru EFTA nr 156/20/COL z dnia 16 grudnia 2020 r. przyjmująca wytyczne w sprawie niektórych środków pomocy państwa w kontekście systemu handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych po 2021 r. [2021/604] (Dz.U. L 130 z 15.4.2021, s. 1, oraz Suplement EOG nr 27 z 15.4.2021, s. 3).

(2) Komunikat Komisji Wytyczne w sprawie niektórych środków pomocy państwa w kontekście systemu handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych po 2021 r. (Dz.U. C 317 z 25.9.2020, s. 5).

(3) C(2021) 8413 final. Uzupełnienia do Wytycznych Komisji w sprawie ETS nie zostały jeszcze opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

(4) Dokument nr 1254304.

Artykuł

1. ESA wprowadza uzupełnienia do Wytycznych w sprawie niektórych środków pomocy państwa w kontekście systemu handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych po 2021 r. Uzupełnienia te są załączone do niniejszej decyzji i stanowią jej integralną część.

2. ESA zacznie stosować uzupełnienia do Wytycznych w sprawie ETS ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2021 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 26 stycznia 2022 r.


ZAŁĄCZNIK

Uzupełnienia do Wytycznych w sprawie niektórych środków pomocy państwa w kontekście systemu handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych po 2021 r.

W Wytycznych w sprawie niektórych środków pomocy państwa w kontekście systemu handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych po 2021 r. (1) wprowadza się następujące uzupełnienia:

1)

w pkt 15 ppkt 15 liczbę "80" wstawia się w miejsce "[…]" oraz dodaje dwa akapity, tak aby definicja miała następujące brzmienie:

"15)

»wskaźnik efektywności zużycia rezerwowej energii elektrycznej« oznacza 80 % rzeczywistego zużycia energii elektrycznej określonego na podstawie decyzji Urzędu Nadzoru EFTA oraz wskaźników efektywności zużycia energii elektrycznej. Odpowiada on średniemu wysiłkowi redukcyjnemu narzuconemu przez zastosowanie wskaźnika efektywności zużycia energii elektrycznej (referencyjne zużycie energii elektrycznej/średnie zużycie energii elektrycznej). Ma on zastosowanie do wszystkich produktów, które wchodzą w skład kwalifikujących się sektorów, ale w odniesieniu do których nie zdefiniowano wskaźnika efektywności zużycia energii elektrycznej.

Wskaźnik efektywności zużycia rezerwowej energii elektrycznej będzie co roku zmniejszany (począwszy od roku t = 2022) o 1,09 % zgodnie ze wzorem ustalonym w załączniku II w sekcji »Zaktualizowane wskaźniki efektywności dla niektórych produktów, o których mowa w załączniku I«.";

2)

w pkt 28 lit. b) opis wskaźnika "Ct" użytego we wzorze uzupełnia się tak, aby punkt ten odczytywało się następująco:

"b)

W przypadku gdy wskaźniki efektywności zużycia energii elektrycznej wymienione w załączniku II nie mają zastosowania do produktów wytwarzanych przez beneficjenta, maksymalna pomoc wypłacana każdej instalacji z tytułu kosztów poniesionych w roku t obliczana jest w następujący sposób:

Amaxt = Ai × Ct × Pt-1 × EF × AECt,

gdzie Ai odpowiada intensywności pomocy, wyrażonej jako ułamek (np. 0,75); Ct oznacza mający zastosowanie wskaźnik emisji CO2 lub wskaźnik emisji CO2 oparty na zasadach rynkowych (tCO2/MWh) (w roku t); Pt-1 oznacza terminową cenę uprawnień do emisji w UE w roku t-1 (EUR/tCO2); EF oznacza wskaźnik efektywności zużycia rezerwowej energii elektrycznej określony w pkt 15 ppkt 15; AEC odpowiada rzeczywistemu zużyciu energii elektrycznej (MWh) w roku t.";

3)

w tabeli w załączniku I opis sektora objętego kodem NACE 20.16.40.15 uzupełnia się tak, aby opis ten odczytywało się następująco:

"Glikole polietylenowe oraz pozostałe alkohole polieterowe, w formach podstawowych";

4)

dodaje się załącznik II w brzmieniu:

"ZAŁĄCZNIK II

Wskaźniki efektywności zużycia energii elektrycznej i roczne stopy redukcji dla produktów, o których mowa w załączniku I

- Wskaźniki efektywności zużycia energii elektrycznej dla produktów, o których mowa w załączniku I, z uwzględnieniem zamienności paliw i energii elektrycznej:

Produkty, w odniesieniu do których w sekcji 2 załącznika I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/331 stwierdzono zamienność paliw i energii elektrycznej.

Zgodnie z załącznikiem I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/331 w odniesieniu do niektórych produktów istnieje zamienność paliw i energii elektrycznej. W odniesieniu do tych produktów określanie wskaźnika emisyjności na podstawie MWh/t produktu nie jest wskazane. Zamiast tego jako punkt wyjścia należy przyjąć specyficzne krzywe emisji gazów cieplarnianych wyprowadzone z emisji bezpośrednich. W przypadku tych produktów wskaźniki emisyjności dla produktów zostały ustalone na podstawie sumy emisji bezpośrednich (składających się z emisji związanych z energią i emisji procesowych), jak również emisji pośrednich wynikających z wykorzystania wymienialnej części energii elektrycznej.

W tych przypadkach wskaźnik "E" we wzorze stosowanym do obliczania maksymalnej pomocy, o którym mowa w pkt 28 lit. a) niniejszych wytycznych, należy zastąpić następującym terminem, który przekształca wskaźnik emisyjności dla produktów określony w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2019/331 we wskaźnik wydajności zużycia energii elektrycznej na podstawie przeciętnej wartości intensywności emisji w Europie wynoszącej 0,376 tCO2/MWh:

Istniejący wskaźnik emisyjności dla produktów z sekcji 2 załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/447 (*1) (w tCO2/t) × udział odpowiednich emisji pośrednich w okresie odniesienia (%)/0,376 (tCO2/MWh).

Wartość wskaźników efektywności dla produktów o zamienności paliw i energii elektrycznej, którą należy stosować w latach 2021-2025, określona jest w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/447 z dnia 12 marca 2021 r. określającym zmienione wartości wskaźników emisyjności na potrzeby przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji na lata 2021-2025 zgodnie z art. 10a ust. 2 dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady.

- Wskaźniki efektywności dla produktów, o których mowa w załączniku I, niewymienionych w tabeli 1 niniejszego załącznika

Wskaźnik efektywności zużycia rezerwowej energii elektrycznej, zdefiniowany w pkt 15 ppkt 15 niniejszych wytycznych, ma zastosowanie do wszystkich kwalifikujących się produktów wymienionych w załączniku I, dla których nie określono wskaźnika efektywności.

- Zaktualizowane wskaźniki efektywności dla niektórych produktów, o których mowa w załączniku I

W tabeli 1 wymieniono wartości wskaźników, które należy stosować jako punkt wyjścia do wyznaczenia wskaźnika zużycia mającego zastosowanie na konkretny rok, z uwzględnieniem odpowiedniej rocznej stopy redukcji.

Roczna stopa redukcji określa, o ile wskaźniki są automatycznie obniżane każdego roku. O ile w tabeli 1 nie stwierdzono inaczej, wszystkie wskaźniki efektywności (w tym "wskaźnik efektywności zużycia rezerwowej energii elektrycznej") będą obniżane co roku (począwszy od roku t = 2022) o 1,09 % zgodnie z następującym wzorem:

wskaźnik efektywności mający zastosowanie w (roku t) = wartość wskaźnika emisyjności w 2021 r. × (1 + roczna stopa redukcji) ^ (rok t-2021)

Tabela 1

Wskaźniki efektywności zużycia energii elektrycznej dla niektórych produktów, o których mowa w załączniku I

NACE4

Wskaźnik emisyjności dla produktu

Wartość wskaźnika w 2021 r.

Jednostka wskaźnika

Jednostka produkcji

Roczna stopa redukcji [%]

Definicja produktu

Procesy objęte wskaźnikiem emisyjności dla produktu

Właściwy kod Prodcom

Opis

17.11

Masa celulozowa drzewna

0,904

MWh/t 90 % sdt

Tona masy celulozowej drzewnej

1,09

Masa celulozowa drzewna do przeróbki chemicznej

Wszystkie procesy bezpośrednio lub pośrednio związane z produkcją masy celulozowej, w tym suszenie, płukanie i przesiewanie, a także wybielanie

17.11.11.00

Masa celulozowa drzewna do przeróbki chemicznej

17.11

Masa celulozowa drzewna

0,329

MWh/t 90 % sdt

Tona masy celulozowej drzewnej

1,09

Masa celulozowa drzewna sodowa lub siarczanowa, inna niż do przerobu chemicznego

17.11.12.00

Masa celulozowa drzewna sodowa lub siarczanowa, inna niż do przerobu chemicznego

17.11

Masa celulozowa drzewna

0,443

MWh/t 90 % sdt

Tona masy celulozowej drzewnej

1,09

Masa celulozowa drzewna siarczynowa, inna niż do przerobu chemicznego

17.11.13.00

Masa celulozowa drzewna siarczynowa, inna niż do przerobu chemicznego

17.11

Półchemiczne masy włókniste drzewne

0,443

MWh/t 90 % sdt

Tona półchemicznych mas włóknistych drzewnych

1,09

Półchemiczne masy włókniste drzewne

17.11.14.00

Mechaniczne masy włókniste drzewne; półchemiczne masy włókniste drzewne; masy włókniste z pozostałych surowców celulozowych

17.11

Masa włóknista mechaniczna

Metoda rezerwowa

1,09

Masa włóknista mechaniczna

Wszystkie procesy bezpośrednio lub pośrednio związane z produkcją masy włóknistej mechanicznej, w tym obróbka drewna, rafinacja, płukanie, bielenie, odzysk ciepła

17.11

Makulatura

0,260

MWh/t 90 % sdt

Tona makulatury

1,09

Makulatura

Wszystkie procesy bezpośrednio lub pośrednio związane z produkcją makulatury, w tym zagęszczanie i rozdrabnianie oraz bielenie

17.11

Odbarwiona makulatura

0,390

MWh/t 90 % sdt

Tona odbarwionej makulatury

1,09

Odbarwiona makulatura

17.12

Papier gazetowy

0,801

MWh/t produktu

Tona papieru gazetowego

1,09

Papier gazetowy

Wszystkie procesy bezpośrednio lub pośrednio związane z produkcją papieru, w tym rafinacja, prasowanie i suszenie termiczne

17.12.11.00

Papier gazetowy

17.12

Wysokogatunkowy papier niepowlekany

0,645

MWh/t produktu

Tona wysokogatunkowego papieru niepowlekanego

1,09

Wysokogatunkowy papier niepowlekany

17.12.12.00

17.12.13.00

17.12.14.10

17.12.14.35

17.12.14.39

17.12.14.50

17.12.14.70

Wysokogatunkowy papier niepowlekany

17.12

Wysokogatunkowy papier powlekany

0,538

MWh/t produktu

Tona wysokogatunkowego papieru powlekanego

1,09

Wysokogatunkowy papier powlekany

17.12.73.35

17.12.73.37

17.12.73.60

17.12.73.75

17.12.73.79

17.12.76.00

Wysokogatunkowy papier powlekany

17.12

Bibułka higieniczna

0,925

MWh/t produktu

Tona bibułki higienicznej

1,09

Bibułka higieniczna

17.12.20.30

17.12.20.55

17.12.20.57

17.12.20.90

Bibułka higieniczna

17.12

Testliner i fluting

0,260

MWh/t produktu

Tona papieru

1,09

Testliner i fluting

17.12.33.00

17.12.34.00

17.12.35.20

17.12.35.40

Testliner i fluting

17.12

Tektura niepowlekana

0,268

MWh/t produktu

Tona tektury

1,09

Tektura niepowlekana

17.12.31.00

17.12.32.00

17.12.42.60

17.12.42.80

17.12.51.10

17.12.59.10

Tektura niepowlekana

17.12

Tektura powlekana

0,403

MWh/t produktu

Tona tektury

1,09

Tektura powlekana

17.12.75.00

17.12.77.55

17.12.77.59

17.12.78.20

17.12.78.50

17.12.79.53

17.12.79.55

Tektura powlekana

20.13

Kwas siarkowy

0,056

MWh/t produktu

Tona kwasu siarkowego

1,09

Kwas siarkowy; oleum

Wszystkie procesy bezpośrednio lub pośrednio związane z produkcją kwasu siarkowego

20.13.24.34

Kwas siarkowy; oleum

20.13

Chlor

1,846

MWh/t produktu

Tona chloru

1,09

Chlor

Wszystkie procesy bezpośrednio lub pośrednio związane z urządzeniami do elektrolizy, w tym urządzeniami pomocniczymi

20.13.21.11

Chlor

20.13

Krzem

11,87

MWh/t produktu

Tona krzemu

1,09

Krzem. Inny niż zawierający nie mniej niż 99,99 % masy krzemu

Wszystkie procesy bezpośrednio lub pośrednio związane z produkcją krzemu

20.13.21.70

Krzem. Inny niż zawierający nie mniej niż 99,99 % masy krzemu

20.13

Krzem

60

MWh/t produktu

Tona krzemu

1,09

Krzem. Zawierający nie mniej niż 99,99 % masy krzemu

Wszystkie procesy bezpośrednio lub pośrednio związane z piecem, w tym urządzeniami pomocniczymi

20.13.21.60

Krzem. Zawierający nie mniej niż 99,99 % masy krzemu

20.13

Węglik krzemu

6,2

MWh/t produktu

Tona węglika krzemu

1,09

Krzem. Węgliki krzemu, nawet niezdefiniowane chemicznie

Wszystkie procesy bezpośrednio lub pośrednio związane z produkcją węglika krzemu

20.13.64.10

Krzem. Węgliki krzemu, nawet niezdefiniowane chemicznie

24.10

Stal konwertorowa świeżona tlenem

0,03385

MWh/t produktu

Tona stali surowej (odlewanej)

0,60

Stal surowa: stal niestopowa produkowana w innych procesach niż w piecach elektrycznych

Obróbka pozapiecowa, podgrzewanie materiałów ogniotrwałych, procesy pomocnicze i urządzenia odlewnicze aż po cięcie wyrobów ze stali surowej

24.10.T1.22

Stal surowa: stal niestopowa produkowana w innych procesach niż w piecach elektrycznych

24.10

Stal surowa: stal stopowa inna niż stal nierdzewna produkowana w innych procesach niż w piecach elektrycznych

24.10.T1.32

Stal surowa: stal stopowa inna niż stal nierdzewna produkowana w innych procesach niż w piecach elektrycznych

24.10

Stal surowa: stal nierdzewna i stal żaroodporna produkowana w innych procesach niż w piecach elektrycznych

24.12.T1.42

Stal surowa: stal nierdzewna i stal żaroodporna produkowana w innych procesach niż w piecach elektrycznych

24.10

Żelazomangan

2,2

MWh/t produktu

Żelazomangan zawierający więcej niż 2 % masy węgla

2,03

Żelazomangan, zawierający więcej niż 2 % masy węgla, o granulacji nieprzekraczającej 5 mm i o zawartości manganu przekraczającej 65 % masy

24.10.12.10

Żelazomangan, zawierający więcej niż 2 % masy węgla, o granulacji nieprzekraczającej 5 mm i o zawartości manganu przekraczającej 65 % masy

24.10

Żelazomangan zawierający więcej niż 2 % masy węgla

Pozostały żelazomangan zawierający więcej niż 2 % masy węgla (z wyłączeniem żelazomanganu o granulacji nieprzekraczającej 5 mm i o zawartości manganu przekraczającej 65 % masy)

24.10.12.20

Pozostały żelazomangan zawierający więcej niż 2 % masy węgla (z wyłączeniem żelazomanganu o granulacji nieprzekraczającej 5 mm i o zawartości manganu przekraczającej 65 % masy)

24.10

Żelazomangan

1,4

MWh/t produktu

Żelazomangan zawierający nie więcej niż 2 % masy węgla

1,09

Pozostały żelazomangan zawierający nie więcej niż 2 % masy węgla

24.10.12.25

Pozostały żelazomangan zawierający nie więcej niż 2 % masy węgla

24.10

Żelazokrzem

8,54

MWh/t produktu

Żelazokrzem zawierający więcej niż 55 % masy krzemu

1,09

Żelazokrzem zawierający więcej niż 55 % masy krzemu

24.10.12.35

Żelazokrzem zawierający więcej niż 55 % masy krzemu

24.10

Żelazokrzem

Metoda rezerwowa

1,09

24.10.12.36

Żelazokrzem zawierający nie więcej niż 55 % masy krzemu i co najmniej 4 %, lecz nie więcej niż 10 % masy magnezu

24.10

Żelazonikiel

9,28

MWh/t produktu

Żelazonikiel

1,09

Żelazonikiel

24.10.12.40

Żelazonikiel

24.10

Żelazokrzemomangan

3,419

MWh/t produktu

Żelazokrzemomangan

1,12

Żelazokrzemomangan

24.10.12.45

Żelazokrzemomangan

24.42

Aluminium pierwotne

13,90

MWh/t produktu

Aluminium nieobrobione plastycznie, niestopowe

0,25

Nieobrobione plastycznie aluminium niestopowe z elektrolizy

Nieobrobione plastycznie aluminium niestopowe z elektrolizy, w tym z urządzeń służących ochronie przed zanieczyszczeniami, procesów pomocniczych i odlewni. W tym również fabryki anod (wstępne spiekanie). W przypadku gdy anody dostarczane są z odrębnego zakładu w UE, zakład ten nie powinien otrzymywać rekompensaty. W przypadku gdy anody są produkowane poza UE, można zastosować korektę

24.42.11.30

Aluminium nieobrobione plastycznie, niestopowe (z wyłączeniem aluminium w postaci proszku i płatków)

24.42.11.53

Stopy aluminium nieobrobione plastycznie, pierwotne (z wyłączeniem aluminium w postaci proszku i płatków)

24.42.11.54

Stopy aluminium nieobrobione plastycznie (z wyłączeniem aluminium w postaci proszku i płatków)

24.42

Tlenek glinu (rafinacja)

0,20

MWh/t produktu

tlenek glinu

1,11

Wszystkie procesy bezpośrednio lub pośrednio związane z produkcją tlenku glinu

24.42.12.00

Tlenek glinu (z wyłączeniem sztucznego korundu)

24.43

Elektroliza cynku

3,994

MWh/t produktu

cynk

0,01

Cynk pierwotny

Wszystkie procesy bezpośrednio lub pośrednio związane z urządzeniami do elektrolizy cynku, w tym urządzeniami pomocniczymi

24.43.12.30

Cynk niestopowy nieobrobiony plastycznie (z wyłączeniem cynku w postaci pyłu, proszku i płatków)

24.43.12.50

Cynk stopowy nieobrobiony plastycznie (z wyłączeniem cynku w postaci pyłu, proszku i płatków)

24.44

Nieobrobiona plastycznie miedź rafinowana

0,31

MWh/t produktu

Katody miedziane

1,09

Katody miedziane

Wszystkie procesy bezpośrednio lub pośrednio związane z elektrorafinacją, w tym, w stosownych przypadkach, odlewanie anod na miejscu

24.44.13.30

Miedź rafinowana, nieobrobiona plastycznie, niestopowa (z wyłączeniem spiekanych wyrobów walcowanych, wytłaczanych, kutych)

";

5)

w załączniku III wstawia się dane liczbowe w trzeciej kolumnie tabeli, tak aby treść tego załącznika odczytywało się następująco:

"ZAŁĄCZNIK III

Maksymalne regionalne wskaźniki emisji CO2 na różnych obszarach geograficznych (*) (tCO2/MWh)

Obszary

Obowiązujący wskaźnik emisji CO2

Adriatycki

Chorwacja, Słowenia

0,69

Iberyjski

Hiszpania, Portugalia

0,53

Bałtycki

Litwa, Łotwa, Estonia

0,75

Europa Środkowo-Zachodnia

Austria, Niemcy, Luksemburg

0,72

Nordycki

Szwecja, Finlandia

0,58

Czesko-słowacki

Czechy, Słowacja

0,85

Belgia

0,36

Bułgaria

0,98

Dania

0,52

Irlandia

0,49

Grecja

0,73

Francja

0,44

Islandia (*1)

[…]

Włochy

0,46

Cypr

0,70

Węgry

0,58

Malta

0,40

Niderlandy

0,45

Norwegia (*2)

[…]

Polska

0,81

Rumunia

0,96


(1) Decyzja Urzędu Nadzoru EFTA nr 156/20/COL z dnia 16 grudnia 2020 r. przyjmująca wytyczne w sprawie niektórych środków pomocy państwa w kontekście systemu handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych po 2021 r. [2021/604] (Dz.U. L 130 z 15.4.2021, s. 1 oraz Suplement EOG nr 27 z 15.4.2021, s. 3).

(*1) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/447 z dnia 12 marca 2021 r. określające zmienione wartości wskaźników emisyjności na potrzeby przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji na lata 2021-2025 zgodnie z art. 10a ust. 2 dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 87 z 15.3.2021, s. 29). Rozporządzenie (UE) 2021/447 zostało włączone do Porozumienia EOG w pkt 21alo załącznika XX decyzją Wspólnego Komitetu EOG nr 221/2021 (dotychczas nieopublikowane).

(*) Obszar geograficzny dla Liechtensteinu oraz mający zastosowanie wskaźnik emisji CO2 zostaną ustalone na późniejszym etapie.

(*1) Wskaźnik emisji CO2 dla Islandii zostanie ustalony na późniejszym etapie.

(*2) Wskaźnik emisji CO2 dla Norwegii zostanie ustalony na późniejszym etapie."

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00