Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2022 nr 167 str. 113
Wersja aktualna od 2022-05-03
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2022 nr 167 str. 113
Wersja aktualna od 2022-05-03
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

WYTYCZNE EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO (UE) 2022/987

z dnia 2 maja 2022 r.

zmieniające wytyczne (UE) 2015/510 w sprawie implementacji ram prawnych polityki pieniężnej Eurosystemu (EBC/2014/60) (EBC/2022/17)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności art. 127 ust. 2 tiret pierwsze,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności art. 3 ust. 1 tiret pierwsze, art. 9 ust. 2, art. 12 ust. 1, art. 14 ust. 3, art. 18 ust. 2 oraz art. 20 akapit pierwszy,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Osiągnięcie jednolitej polityki pieniężnej wymaga zdefiniowania narzędzi, instrumentów i procedur, które mają być stosowane przez Eurosystem, tak aby możliwe było prowadzenie takiej polityki w jednolity sposób we wszystkich państwach członkowskich, których walutą jest euro.

(2)

Wytyczne Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2015/510 (EBC/2014/60) (1) wymagają zmian wprowadzających konieczne korekty techniczne i redakcyjne dotyczące określonych aspektów operacji polityki pieniężnej.

(3)

Utrzymanie procedur bilateralnych w odniesieniu do transakcji rynku pieniężnego nie jest już uzasadnione, ponieważ doświadczenie pokazuje, że procedury przetargowe są skuteczne i zapewniają kwalifikowanym kontrahentom równy dostęp do operacji polityki pieniężnej Eurosystemu.

(4)

Należy dokonać korekt kryteriów kwalifikacji papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami, aby wyraźnie wykluczyć aktywa generujące przepływy środków pieniężnych, które nie wiążą się z możliwością pełnego dochodzenia roszczeń od dłużników, oraz zwiększyć przejrzystość wymogów informacyjnych Eurosystemu dotyczących procesu oceny kwalifikacji papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami.

(5)

Należy dokonać pewnych korekt w celu zapewnienia większej jasności w odniesieniu do traktowania, dla celów kwalifikowalności, należności kredytowych ze związanymi z kuponem ujemnymi bieżącymi przepływami pieniężnymi.

(6)

W związku z decyzją Eurosystemu o zmianie wymogów sprawozdawczych w zakresie danych o poszczególnych kredytach zawartych w zasadach Eurosystemu dotyczących zabezpieczeń w sposób zgodny z wymogami informacyjnymi określonymi w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2402 (2), konieczne są korekty wymogów sprawozdawczych w zakresie danych o poszczególnych kredytach w odniesieniu do nierynkowych instrumentów dłużnych zabezpieczonych kwalifikowanymi należnościami kredytowymi.

(7)

Należy dokonać pewnych korekt w celu zapewnienia spójności zasad Eurosystemu dotyczących zabezpieczeń z odpowiednimi postanowieniami dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2162 (3) oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (4), w następstwie zmian wprowadzonych do tego rozporządzenia w odniesieniu do obligacji zabezpieczonych na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2160 (5), które mają zastosowanie od dnia 8 lipca 2022 r.

(8)

Liczba źródeł oceny kredytowej akceptowanych przez Eurosystem na potrzeby przekazywania należności kredytowych jako zabezpieczenia została zmniejszona z czterech do trzech w następstwie stopniowego wycofywania narzędzi ratingowych jako źródeł oceny kredytowej z ogólnych zasad. W celu odzwierciedlenia tej zmiany należy zaktualizować odpowiednie przepisy.

(9)

Rada Prezesów przeprowadziła kompleksowy przegląd tymczasowych środków łagodzących zasady kwalifikacji zabezpieczeń przyjętych od 2020 r. w odpowiedzi na wyjątkową sytuację gospodarczą i finansową związaną z rozprzestrzenianiem się COVID-19. Środki te obejmowały złagodzenie ograniczenia dotyczącego niezabezpieczonych instrumentów dłużnych wyemitowanych przez instytucje kredytowe i podmioty z nimi blisko powiązane, które mogą być przedkładane lub wykorzystywane jako zabezpieczenie przez kontrahentów Eurosystemu. W przeglądzie tym uwzględniono a) fakt, że kontrahenci Eurosystemu uczestniczący w ukierunkowanych dłuższych operacjach refinansujących prowadzonych na podstawie decyzji Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2019/1311 (EBC/2019/21) (6) powinni mieć możliwość dalszego przekazywania odpowiedniego zabezpieczenia na potrzeby tych operacji; b) wpływ każdego z tych środków na zabezpieczenia kontrahentów Eurosystemu; c) czynniki ryzyka związane z każdym z tych środków; d) inne uwarunkowania rynkowe i polityczne. W tym kontekście w dniu 23 marca 2022 r. Rada Prezesów podjęła między innymi decyzję o przywróceniu poprzedniego limitu w odniesieniu do wyżej wymienionych niezabezpieczonych instrumentów dłużnych w celu zmniejszenia ekspozycji Eurosystemu na ryzyko koncentracji. Powinno to zostać odzwierciedlone w odpowiednich postanowieniach wytycznych (UE) 2015/510 (EBC/2014/60).

(10)

Kwalifikowani kontrahenci, których dostęp do operacji polityki pieniężnej został ograniczony ze względu na wymogi ostrożności lub w związku z przypadkiem niewykonania zobowiązania zgodnie z art. 158 wytycznych (UE) 2015/510 (EBC/2014/60), mogą mieć dostęp do kredytu w banku centralnym na podstawie automatycznego wniosku w ramach procedury udzielania kredytu określonej w załączniku III do wytycznych EBC/2012/27 (7). Konieczne jest określenie sankcji mających zastosowanie w przypadku i w zakresie, w jakim określone limity zostaną przekroczone w wyniku skorzystania w takich okolicznościach z kredytu w banku centralnym.

(11)

Konieczne jest zapewnienie większej jasności w odniesieniu do traktowania, dla celów kwalifikowalności, referencyjnych stóp procentowych dla aktywów rynkowych i nierynkowych.

(12)

Zgodnie z decyzją Rady Prezesów z dnia 17 lutego 2021 r. należy doprecyzować kryteria kwalifikacji zabezpieczeń stosowanych do obligacji związanych ze zrównoważonym rozwojem.

(13)

Aktualizacje przepisów dotyczących kwalifikacji systemów rozrachunku papierów wartościowych i powiązań między nimi są konieczne, aby wyraźnie uwzględnić przypadek depozytów papierów wartościowych z siedzibą w państwach członkowskich, które przystępują do strefy euro, oraz aby odzwierciedlić fakt, że odniesienia do odpowiednich ram oceny użytkownika stały się zbędne wraz z zakończeniem procesu udzielania zezwoleń na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 909/2014 (8).

(14)

Utrzymanie nadzwyczajnych ram dotyczących zabezpieczeń zagranicznych nie jest już uzasadnione, biorąc pod uwagę obciążenie operacyjne związane z utrzymaniem tych ram, fakt, że ramy te nigdy nie zostały uruchomione, oraz prawdopodobną ograniczoną dostępność docelowych aktywów dla kontrahentów Eurosystemu w razie potrzeby.

(15)

Rozporządzenie Europejskiego Banku Centralnego (WE) nr 1745/2003 (EBC/2003/9) (9) w sprawie stosowania rezerw obowiązkowych zostało przekształcone i uchylone rozporządzeniem Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2021/378 (EBC/2021/1) (10). Zmiany wprowadzone rozporządzeniem (UE) 2021/378 (EBC/2021/1) muszą zostać odzwierciedlone w przepisach dotyczących rezerw obowiązkowych zawartych w wytycznych (UE) 2015/510 (EBC/2014/60).

(16)

Niektóre postanowienia wytycznych wymagają aktualizacji w celu odzwierciedlenia konsekwencji dla ram implementacji polityki pieniężnej oraz praw i obowiązków zainteresowanych podmiotów, w szczególności w odniesieniu do operacji otwartego rynku, zarządzania płynnością, operacji kredytowo-depozytowych, systemu sankcji, wymogów dotyczących utrzymywania rezerwy obowiązkowej oraz wynagrodzenia z tytułu rachunków bieżących w przypadku uruchomienia rozszerzonego rozwiązania awaryjnego (Enhanced Contingency Solution, ECONS) w ramach systemu TARGET2 oraz przedłużającego się zakłócenia w funkcjonowaniu systemu TARGET2 trwającego dłużej niż jeden dzień operacyjny.

(17)

Należy zatem odpowiednio zmienić wytyczne (UE) 2015/510 (EBC/2014/60),

PRZYJMUJE NINIEJSZE WYTYCZNE:

Artykuł 1

Zmiany

W wytycznych (UE) 2015/510 (EBC/2014/60) wprowadza się następujące zmiany:

1)

w art. 2 wprowadza się następujące zmiany:

a)

pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4)

»procedura bilateralna« - procedurę, w ramach której KBC lub, gdy jest to uzasadnione, EBC przeprowadzają transakcje bezwarunkowe, bezpośrednio z jednym lub większą liczbą kontrahentów albo za pośrednictwem giełd papierów wartościowych lub pośredników, z pominięciem procedury przetargowej;";

b)

dodaje się pkt 24-a) w brzmieniu:

"»kredyt

ECONS« - kredyt udzielany w ramach przetwarzania awaryjnego, o którym mowa w pkt 6 dodatku IV do załącznika II do wytycznych EBC/2012/27;";

c)

pkt 31 otrzymuje brzmienie:

"31)

»operacje kredytowe Eurosystemu« oznaczają: a) transakcje odwracalne zapewniające płynność, tj. operacje polityki pieniężnej Eurosystemu zapewniające płynność, z wyłączeniem swapów walutowych na potrzeby polityki pieniężnej oraz transakcji bezwarunkowego zakupu; b) kredyt w ciągu dnia; c) kredyt ECONS;";

d)

pkt 42 otrzymuje brzmienie:

"42)

»orientacyjny kalendarz regularnych operacji przetargowych Eurosystemu« - kalendarz przygotowany przez Eurosystem, wskazujący harmonogram okresu utrzymywania rezerwy, jak również ogłoszenia przetargu, ogłoszenia wyników przetargu i okresu zapadalności dla podstawowych operacji refinansujących i regularnych dłuższych operacji refinansujących;";

e)

pkt 53 otrzymuje brzmienie:

"53)

»okres utrzymywania rezerwy« - okres utrzymywania rezerwy w rozumieniu rozporządzenia Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2021/378 (EBC/2021/1) (*1);

(*1) Rozporządzenie Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2021/378 z dnia 22 stycznia 2021 r. w sprawie stosowania wymogów dotyczących utrzymywania rezerwy obowiązkowej (EBC/2021/1) (Dz.U. L 73 z 3.3.2021, s. 1).";"

f)

pkt 68 otrzymuje brzmienie:

"68)

»kraje grupy G-10 spoza EOG« - kraje, które uczestniczą w grupie G10, ale nie należą do EOG, tj. Kanada, Japonia, Szwajcaria, Zjednoczone Królestwo i Stany Zjednoczone;";

g)

dodaje się pkt 88-a) w brzmieniu:

"88-a)

»grupa emitentów obligacji związanych ze zrównoważonym rozwojem« - grupę przedsiębiorstw, które działają jako jeden podmiot gospodarczy i stanowią podmiot sprawozdający do celów sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych, składającą się z jednostki dominującej oraz wszystkich jej bezpośrednich i pośrednich jednostek zależnych;";

h)

pkt 88a otrzymuje brzmienie:

"88a)

"cel w zakresie zrównoważonego rozwoju" - cel określony w publicznie dostępnym dokumencie emisji, mierzący ilościowo poprawę profilu zrównoważonego rozwoju emitenta lub jednego lub większej liczby przedsiębiorstw należących do tej samej grupy emitentów obligacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w ustalonym z góry okresie w odniesieniu do co najmniej jednego z celów środowiskowych określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 (*2) lub do co najmniej jednego z celów zrównoważonego rozwoju określonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych w odniesieniu do zmiany klimatu lub degradacji środowiska (*3).

(*2) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/2088 (Dz.U. L 198 z 22.6.2020, s. 13)."

(*3) Zawartych w dokumencie pt. »2030 Agenda for Sustainable Development« przyjętym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 25 września 2015 r.";"

2)

art. 3 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Wymogi w zakresie rezerw obowiązkowych określa rozporządzenie (WE) nr 2531/98 oraz rozporządzenie (UE) nr 2021/378 (EBC/2021/1). Niektóre elementy wymogów w zakresie rezerw obowiązkowych zostały przedstawione w załączniku I w celach informacyjnych.";

3)

w art. 4 w tabeli 1 wprowadza się następujące zmiany:

a)

w wierszu "Działania dostrajające" w piątej kolumnie ("Procedura") skreśla się słowa "Procedury bilateralne" i przypis;

b)

w wierszu "Operacje strukturalne" w piątej kolumnie ("Procedura") po słowach "Procedury bilateralne" dodaje się przypis (*) w brzmieniu:

"(*)

Procedury dotyczące bilateralnych transakcji bezwarunkowych są przekazywane w razie potrzeby.";

4)

w art. 8 ust. 2 lit. c) otrzymuje brzmienie:

"c)

są zazwyczaj przeprowadzane w trybie szybkich procedur przetargowych, chyba że - w związku ze szczególnymi względami polityki pieniężnej lub w reakcji na warunki rynkowe - Eurosystem zdecyduje o przeprowadzeniu konkretnej operacji dostrajającej w trybie standardowej procedury przetargowej;";

5)

w art. 10 ust. 4 lit. c) otrzymuje brzmienie:

"c)

które mieszczą się w kategorii transakcji otwartego rynku, są przeprowadzane w trybie standardowych procedur przetargowych, z wyjątkiem operacji dostrajających, które są przeprowadzane w trybie procedur przetargowych;";

6)

w art. 11 ust. 5 lit. c) otrzymuje brzmienie:

"c)

są przeprowadzane w trybie szybkich procedur przetargowych, chyba że - w związku ze szczególnymi względami polityki pieniężnej lub w reakcji na warunki rynkowe - Eurosystem zdecyduje o przeprowadzeniu konkretnej operacji w trybie standardowej procedury przetargowej;";

7)

w art. 12 ust. 6 lit. c) otrzymuje brzmienie:

"c)

jest przeprowadzane w trybie szybkich procedur przetargowych, chyba że - w związku ze szczególnymi względami polityki pieniężnej lub w reakcji na warunki rynkowe - EBC zdecyduje o przeprowadzeniu konkretnej operacji w trybie standardowej procedury przetargowej;";

8)

w art. 14 ust. 3 lit. d) otrzymuje brzmienie:

"są

przeprowadzane w sposób zdecentralizowany przez KBC, chyba że Rada Prezesów EBC postanowi, że daną operację przeprowadza EBC albo jeden lub większa liczba KBC występujących jako ramię operacyjne EBC;";

9)

art. 17 ust. 6 otrzymuje brzmienie:

"6. Rada Prezesów EBC podejmuje regularnie decyzje co do stóp procentowych stosowanych do operacji kredytowo-depozytowych. Zmienione stopy procentowe zaczynają obowiązywać od rozpoczęcia nowego okresu utrzymywania rezerwy, zgodnie z art. 8 rozporządzenia (UE) nr 2021/378 (EBC/2021/1). EBC publikuje kalendarz okresów utrzymywania rezerwy co najmniej trzy miesiące przed początkiem roku kalendarzowego.";

10)

w art. 19 wprowadza się następujące zmiany:

a)

ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Dostępu do kredytu w banku centralnym udziela się wyłącznie w dniach operacyjnych TARGET2, z wyłączeniem dni, w których TARGET2 nie jest dostępny na koniec dnia z powodu »przedłużającego się zakłócenia w funkcjonowaniu systemu TARGET2 trwającego kilka dni operacyjnych«, o którym mowa w art. 187a. W dniach, kiedy nie działają systemy rozrachunku papierów wartościowych, dostępu do kredytu w banku centralnym udziela się na podstawie aktywów kwalifikowanych złożonych wcześniej w KBC.";

b)

ust. 6 otrzymuje brzmienie:

"6. Na koniec każdego dnia operacyjnego ujemne saldo na rachunku rozrachunkowym kontrahenta prowadzonym przez rodzimy KBC, pozostające po sfinalizowaniu procedur kontrolnych na koniec dnia, automatycznie uznaje się za wniosek (»automatyczny wniosek«) o udzielenie kredytu w banku centralnym. Spełnienie wymogu zawartego w art. 18 ust. 4 wymaga złożenia przez kontrahenta w rodzimym KBC odpowiedniej ilości aktywów kwalifikowanych jako zabezpieczenia transakcji przed wystąpieniem takiego automatycznego wniosku. Niespełnienie tego warunku dostępu podlega sankcjom zgodnie z art. 154-157. Jeżeli automatyczny wniosek w przypadku kontrahenta, którego dostęp do operacji polityki pieniężnej Eurosystemu został ograniczony zgodnie z art. 158, skutkuje przekroczeniem przez tego kontrahenta określonego limitu, w odniesieniu do kwoty, o jaką limit został przekroczony, stosuje się sankcje zgodnie z art. 154-157.";

11)

art. 22 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Z depozytu w banku centralnym mogą korzystać instytucje spełniające kryteria kwalifikacji określone w art. 55 oraz mające dostęp do rachunku prowadzonego przez KBC, na którym można przeprowadzić rozrachunek transakcji, w szczególności w systemie TARGET2. Dostępu do depozytu w banku centralnym udziela się wyłącznie w dniach operacyjnych TARGET2, z wyłączeniem dni, w których TARGET2 nie jest dostępny na koniec dnia z powodu przedłużającego się zakłócenia w funkcjonowaniu systemu TARGET2 trwającego kilka dni operacyjnych, o którym mowa w art. 187a.";

12)

w części drugiej tytuł III tytuł rozdziału 1 otrzymuje brzmienie:

" Procedury przetargowe operacji otwartego rynku Eurosystemu ";

13)

art. 24 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 24

Rodzaje procedur operacji otwartego rynku

Operacje otwartego rynku przeprowadza się za pomocą procedur przetargowych.";

14)

w części drugiej tytuł III rozdział 1 uchyla się sekcję 3, w tym art. 44-48;

15)

w art. 50 ust. 2 w tabeli 8 słowa "Data rozrachunku operacji otwartego rynku w trybie szybkich procedur przetargowych lub procedur bilateralnych" otrzymują brzmienie: "Data rozrachunku operacji otwartego rynku w trybie szybkich procedur przetargowych";

16)

art. 52 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 52

Rozrachunek operacji otwartego rynku przeprowadzanych w trybie szybkich procedur przetargowych i procedur bilateralnych

1. Eurosystem dąży do przeprowadzania rozrachunku operacji otwartego rynku wykonywanych w trybie szybkich procedur przetargowych w dniu transakcji. Możliwe jest też stosowanie innych terminów rozrachunku, w szczególności w przypadku transakcji bezwarunkowych i swapów walutowych.

2. Rozrachunek operacji dostrajających i operacji strukturalnych przeprowadzanych za pomocą transakcji bezwarunkowych i wykonywanych w trybie procedur bilateralnych dokonywany jest w sposób zdecentralizowany, za pośrednictwem KBC.";

17)

w art. 54 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. Stosownie do art. 3 ust. 1 lit. b) i c) rozporządzenia (UE) nr 2021/378 (EBC/2021/1) rachunki rozrachunkowe prowadzone przez KBC mogą być wykorzystywane jako rachunki rezerwy. Rezerwy utrzymywane na rachunkach rozrachunkowych można wykorzystać do rozrachunku w ciągu dnia. Dzienną wielkość rezerwy utrzymywanej przez danego kontrahenta oblicza się jako sumę sald na koniec dnia na jego rachunkach rezerwy. Na potrzeby niniejszego artykułu termin »rachunek rezerwy« ma takie samo znaczenie, jak w rozporządzeniu (UE) nr 2021/378 (EBC/2021/1).

2. Utrzymywane rezerwy na poziomie zgodnym z wymogami w zakresie rezerw obowiązkowych zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 2531/98 i rozporządzeniem (UE) nr 2021/378 (EBC/2021/1) podlegają oprocentowaniu zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2021/378 (EBC/2021/1).";

18)

w art. 55 lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a)

instytucje te muszą podlegać wymogom systemu rezerw obowiązkowych Eurosystemu zgodnie z art. 19 ust. 1 Statutu ESBC, bez możliwości przyznania wyłączenia z obowiązków w zakresie systemu rezerw obowiązkowych Eurosystemu na podstawie rozporządzenia (WE) nr 2531/98 oraz rozporządzenia (UE) nr 2021/378 (EBC/2021/1);";

19)

w art. 55a ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Podmioty uczestniczące w likwidacji nie są kwalifikowanymi kontrahentami mającymi dostęp do operacji polityki pieniężnej Eurosystemu.";

20)

w art. 57 wprowadza się następujące zmiany:

a)

tytuł otrzymuje brzmienie:

"Wybór kontrahentów mających dostęp do operacji otwartego rynku wykonywanych w trybie szybkich procedur przetargowych";

b)

ustępy 1-3 otrzymują brzmienie:

"1. Kontrahentów mających dostęp do operacji otwartego rynku wykonywanych w trybie szybkich procedur przetargowych wybiera się zgodnie z ust. 2 i 3.

2. W odniesieniu do operacji strukturalnych przeprowadzanych za pomocą transakcji bezwarunkowych w trybie szybkich procedur przetargowych zastosowanie mają kryteria kwalifikacji określone w ust. 3 lit. b).

3. Kontrahentów operacji dostrajających wykonywanych w trybie szybkich procedur przetargowych wybiera się w następujący sposób:

a)

w przypadku operacji dostrajających przeprowadzanych za pomocą swapów walutowych na potrzeby polityki pieniężnej i wykonywanych w trybie szybkich procedur przetargowych grupa kontrahentów obejmuje kontrahentów ze strefy euro wybranych do interwencyjnych operacji walutowych Eurosystemu. Kontrahenci swapów walutowych na potrzeby polityki pieniężnej przeprowadzanych w trybie szybkich procedur przetargowych nie muszą spełniać kryteriów określonych w art. 55. Kryteria wyboru kontrahentów uczestniczących w interwencyjnych operacjach walutowych Eurosystemu są oparte na zasadach ostrożności i efektywności, zgodnie z załącznikiem V. W celu kontrolowania wielkości ryzyka kredytowego wobec poszczególnych kontrahentów uczestniczących w swapach walutowych na potrzeby polityki pieniężnej KBC mogą stosować systemy oparte na limitach;

b)

w przypadku operacji dostrajających przeprowadzanych za pomocą transakcji odwracalnych lub przyjmowania depozytów terminowych i wykonywanych w trybie szybkich procedur przetargowych każdy KBC wybiera, w odniesieniu do danej transakcji, grupę kontrahentów spośród instytucji spełniających kryteria kwalifikacji określone w art. 55 i utworzonych w państwie członkowskim, którego walutą jest euro, w którym ten KBC ma siedzibę. Wybór ten opiera się przede wszystkim na działalności danej instytucji na rynku pieniężnym. KBC mogą stosować dodatkowe kryteria wyboru, takie jak np. efektywność działu transakcyjnego lub potencjał ofertowy.";

c)

skreśla się ust. 4;

d)

ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Z zastrzeżeniem ust. 1-3 operacje otwartego rynku wykonywane w trybie szybkich procedur przetargowych mogą być także przeprowadzane z szerszą grupą kontrahentów niż określona w ust. 2-3, o ile taką decyzję podejmie Rada Prezesów EBC.";

21)

w art. 63 wprowadza się następujące zmiany:

a)

w ust. 1 lit. b) pkt (i) otrzymuje brzmienie:

"(i)

w danym momencie stopa referencyjna może być jedynie jedną z następujących stóp:

-

stopą rynku pieniężnego w euro określoną przez bank centralny lub określoną przez administratora z siedzibą w Unii i wpisanego do rejestru, o którym mowa w art. 36 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 (*4), np. krótkoterminową stopą procentową dla euro (€STR) (w tym skumulowaną lub uśrednioną dzienną stopą €STR), stopą Euribor lub podobnym indeksem; dla pierwszego lub ostatniego kuponu stopa referencyjna może być interpolacją liniową między dwoma tenorami tej samej stopy rynku pieniężnego w euro, np. interpolacją liniową pomiędzy dwoma różnymi tenorami stopy Euribor,

-

stopą swapów o stałym terminie zapadalności, np. CMS, EIISDA, EUSA,

-

rentownością jednej lub indeksem wielu obligacji skarbowych państwa strefy euro o zapadalności do jednego roku włącznie,

-

wskaźnikiem inflacji strefy euro;

(*4) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych i zmieniające dyrektywy 2008/48/WE i 2014/17/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 596/2014 (Dz.U. L 171 z 29.6.2016, s. 1).";"

b)

w ust. 1 lit. c) otrzymuje brzmienie:

"c)

kupony wielostopniowe lub o zmiennym oprocentowaniu, w których stopnie są powiązane z celami w zakresie zrównoważonego rozwoju, pod warunkiem że zachowywanie zgodności z takimi celami przez emitenta lub przez dowolne przedsiębiorstwo należące do tej samej grupy emitentów obligacji związanych ze zrównoważonym rozwojem podlega weryfikacji przez niezależny podmiot trzeci zgodnie z warunkami instrumentu dłużnego.";

22)

w art. 73 dodaje się ustęp 6 w brzmieniu:

"6. Aktywa generujące przepływ środków pieniężnych muszą wiązać się z możliwością pełnego dochodzenia roszczeń od dłużników.";

23)

dodaje się artykuł 79a w brzmieniu:

"Artykuł 79a

Ocena informacji dotyczących kwalifikacji papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami

Eurosystem może podjąć decyzję o nieprzyjmowaniu papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami jako zabezpieczenia na potrzeby operacjach kredytowych Eurosystemu na podstawie swojej oceny dostarczonych informacji. W swojej ocenie Eurosystem bierze pod uwagę, czy przedstawione informacje uznaje się za wystarczająco jasne, spójne i wyczerpujące, aby wykazać spełnienie każdego z kryteriów kwalifikacji mających zastosowanie do papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami, w szczególności w odniesieniu do tego, czy aktywa generujące przepływ środków pieniężnych zostały nabyte w sposób uznany przez Eurosystem za prawdziwą sprzedaż (»true sale«) zgodnie z art. 75 ust. 2.";

24)

w art. 80 wprowadza się następujące zmiany:

a)

tytuł otrzymuje brzmienie:

"Starsze zabezpieczone obligacje, których zabezpieczenie stanowią papiery wartościowe zabezpieczone aktywami";

b)

ustępy 1-5 otrzymują brzmienie:

"1. Niezależnie od kwalifikowalności zabezpieczonych obligacji wyemitowanych na podstawie przepisów legislacyjnych zgodnie z art. 64a, zabezpieczone obligacje wyemitowane na podstawie przepisów legislacyjnych EOG, w przypadku których kod ISIN został otwarty przed dniem 8 lipca 2022 r. i które nie podlegają dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2162 (*5) (»starsze zabezpieczone obligacje«), mogą być zabezpieczone papierami wartościowymi zabezpieczonymi aktywami, pod warunkiem że pula aktywów stanowiących zabezpieczenie takich obligacji (do celów ust. 1-4 zwana "pulą zabezpieczeń") obejmuje wyłącznie papiery wartościowe zabezpieczone aktywami spełniające wszystkie poniższe kryteria:

a)

aktywa generujące przepływy środków pieniężnych stanowiące zabezpieczenie papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami muszą spełniać kryteria określone w art. 129 ust. 1 lit. d)-f) rozporządzenia (UE) nr 575/2013 w momencie otwarcia numeru ISIN;

b)

aktywa generujące przepływy środków pieniężnych zostały zainicjowane przez podmiot blisko powiązany z emitentem, zgodnie z treścią art. 138;

c)

aktywa takie są używane jako narzędzie techniczne do przenoszenia hipotek lub zabezpieczonych kredytów mieszkaniowych z podmiotu inicjującego na pulę zabezpieczającą.

2. Z zastrzeżeniem ust. 4 KBC stosują następujące środki w celu sprawdzenia, czy pula zabezpieczeń nie zawiera papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami niespełniających kryteriów określonych w ust. 1:

a)

co kwartał KBC zwracają się do emitentów o przedstawienie certyfikacji własnej i oświadczenia co do tego, że pula zabezpieczeń nie zawiera papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami niespełniających kryteriów określonych w ust. 1. Wniosek KBC musi zawierać wymóg, aby certyfikacja własna była podpisana przez prezesa zarządu, dyrektora finansowego lub podobnej rangi przedstawiciela kierownictwa, albo przez osobę upoważnioną do składania podpisów w ich imieniu;

b)

raz do roku KBC zwracają się o przedstawienie potwierdzenia ex post przygotowanego przez zewnętrznych audytorów lub monitoringu puli zabezpieczeń, z których wynika, że w monitorowanym okresie pula zabezpieczeń nie zawierała papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami niespełniających kryteriów określonych w ust. 1.

3. Jeżeli emitent nie przedstawi informacji wskazanych we wniosku Eurosystemu lub Eurosystem uzna treść potwierdzeń za nieprawdziwą lub niewystarczającą w stopniu uniemożliwiającym weryfikację tego, czy pula zabezpieczeń jest zgodna z wymogami określonymi w ust. 1, Eurosystem podejmuje decyzję o nieprzyjmowaniu takich zabezpieczonych obligacji wyemitowanych na podstawie przepisów legislacyjnych EOG, o których mowa w ust. 1, jako zabezpieczenia lub o zawieszeniu ich statusu aktywów kwalifikowanych.

4. Weryfikacja zgodna z postanowieniami ust. 2 nie jest wymagana, jeżeli mające zastosowanie przepisy prawa lub prospekt wyłączają możliwość włączenia do puli zabezpieczeń papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami, które nie spełniają wymogów określonych w ust. 1.

5. Na potrzeby ust. 1 lit. b) bliskie powiązania określa się w momencie przeniesienia jednostek priorytetowych papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami do puli zabezpieczeń zabezpieczonych obligacji wyemitowanych na podstawie przepisów legislacyjnych EOG, o których mowa w ust. 1.

(*5) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2162 z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie emisji obligacji zabezpieczonych i nadzoru publicznego nad obligacjami zabezpieczonymi oraz zmieniająca dyrektywy 2009/65/WE i 2014/59/UE (Dz.U. L 328 z 18.12.2019, s. 29).";"

25)

w art. 90 wprowadza się następujące zmiany:

a)

tytuł otrzymuje brzmienie:

"Kwota główna, kupon i inne elementy kwalifikowanych należności kredytowych";

b)

po przecinku w lit. a) skreśla się wyraz "oraz";

c)

lit. b) otrzymuje brzmienie:

"b)

mają stopę procentową, która może być:

(i)

zerokuponowa;

(ii)

stała;

(iii)

zmienna, tj. powiązana referencyjną stopą procentową i mająca następującą strukturę: stopa kuponu = stopa referencyjna ± x, gdzie f ≤ stopa kuponu ≤ c, przy czym:

-

w danym momencie stopa referencyjna może być jedynie jedną z następujących stóp:

-

stopa rynku pieniężnego w euro określoną przez bank centralny lub określoną przez administratora z siedzibą w Unii i wpisanego do rejestru, o którym mowa w art. 36 rozporządzenia (UE) 2016/1011, np. krótkoterminową stopą dla euro (€STR) (w tym skumulowaną lub uśrednioną dzienną stopą €STR), stopą Euribor lub podobnym indeksem;

-

stopą swapów o stałym terminie zapadalności, np. CMS, EIISDA, EUSA;

-

rentownością jednej lub indeksem wielu obligacji skarbowych państwa strefy euro;

-

f (dolny limit) i c (górny limit) - o ile występują - są liczbami, które albo są ustalone z góry w momencie inicjacji, albo mogą zmieniać się w okresie istnienia należności kredytowej; mogą one również zostać wprowadzone po inicjacji należności kredytowej;

-

x (depozyt zabezpieczający);";

d)

dodaje się lit. ba) w brzmieniu:

"ba)

ich struktura kuponowa (niezależnie od tego, czy dotyczy należności kredytowej o stałym czy zmiennym oprocentowaniu) może zawierać depozyt zabezpieczający, który jest określony z góry w momencie inicjacji lub może się zmieniać w okresie istnienia należności kredytowej. W przypadku zmiany depozytu zabezpieczającego ocena kwalifikowalności struktury kuponowej opiera się na pozostałym okresie istnienia należności kredytowej; oraz";

e)

lit. c) otrzymuje brzmienie:

"c)

ich bieżący kupon nie prowadzą do ujemnych przepływów pieniężnych ani do zmniejszenia spłaty kwoty głównej. Jeżeli w bieżącym okresie naliczania kuponu struktura kuponowa prowadzi do ujemnych przepływów pieniężnych związanych z kuponem, należność kredytowa nie kwalifikuje się od momentu zmiany kuponu. Może ona ponownie stać się kwalifikowana na początku nowego okresu naliczania, gdy przepływy pieniężne związane z kuponem zastosowane wobec dłużnika staną się nieujemne, pod warunkiem że będzie spełniać wszystkie inne odpowiednie wymogi.";

26)

w art. 107a ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Instrumenty DECC muszą mieć określoną, bezwarunkową kwotę główną oraz strukturę kuponu, która spełnia kryteria określone w art. 63. Pula zabezpieczeń może obejmować wyłącznie należności kredytowe, dla których dostępny jest określony wzór sprawozdawczy dotyczący instrumentów DECC na poziomie danych o poszczególnych kredytach.";

27)

art. 110 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Kontrahenci przekazujący należności kredytowe na zabezpieczenie dokonują wyboru jednego systemu oceny kredytowej z jednego z trzech źródeł oceny kredytowej zaakceptowanych przez Eurosystem zgodnie z ogólnymi kryteriami akceptacji zawartymi w tytule V części czwartej. Jeżeli kontrahent wybrał źródło ECAI, dopuszczalne jest stosowanie dowolnego systemu ECAI.";

28)

w art. 112a ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. Instrumenty DECC nie podlegają obowiązkowej ocenie przez jedno z trzech źródeł oceny kredytowej zaakceptowanych przez Eurosystem zgodnie z ogólnymi kryteriami akceptacji zawartymi w tytule V części czwartej.

2. Każda zabezpieczająca należność kredytowa w puli instrumentów DECC musi posiadać ocenę kredytową wydaną przez jedno z trzech źródeł oceny kredytowej zaakceptowanych przez Eurosystem zgodnie z ogólnymi kryteriami akceptacji zawartymi w tytule V części czwartej. Ponadto wykorzystane muszą być te same systemy lub źródła oceny kredytowej, które zostały wybrane przez inicjatora zgodnie z art. 110. Zastosowanie mają zasady dotyczące wymogów jakości kredytowej Eurosystemu w odniesieniu do zabezpieczających należności kredytowych określone w sekcji 1.";

29)

uchyla się tytuł VII i art. 137;

30)

w art. 138 wprowadza się następujące zmiany:

a)

ust. 3 lit. b) zdanie wprowadzające otrzymuje brzmienie:

"zabezpieczone obligacje wyemitowane na podstawie przepisów legislacyjnych EOG, w wyjątkiem wewnątrzgrupowych struktur obejmujących pule obligacji zabezpieczonych wyemitowanych zgodnie z art. 8 dyrektywy (UE) 2019/2162, które:";

b)

w ust. 3 lit. b) pkt (i) otrzymuje brzmienie:

"(i)

jeżeli zostały wyemitowane w dniu 7 lipca 2022 r. lub wcześniej, spełniają wymogi określone w art. 129 ust. 1-3 i 6 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 mające zastosowanie w dniu emisji oraz znajdują się na liście kwalifikowanych aktywów rynkowych publikowanej na stronie internetowej EBC od dnia 7 lipca 2022 r.; lub jeżeli zostały wyemitowane w dniu 8 lipca 2022 r. lub później, spełniają wymogi określone w art. 129 ust. 1-3b oraz 6 i 7 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 mające zastosowanie w dniu emisji;";

c)

ust. 4 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"W przypadku konieczności weryfikacji zgodności z ust. 3 lit. b) pkt (i) lub (ii), tzn. w odniesieniu do zabezpieczonych obligacji wyemitowanych na podstawie przepisów legislacyjnych EOG - gdy mające zastosowanie przepisy prawa lub prospekt nie wyłączają możliwości włączenia do puli zabezpieczeń odpowiednio (i) wewnątrzgrupowych struktur obejmujących pule obligacji zabezpieczonych wyemitowanych zgodnie z odpowiednimi przepisami krajowymi transponującymi art. 8 dyrektywy (UE) 2019/2162 lub (ii) instrumentów dłużnych, o których mowa w ust. 3 lit. b) pkt (ii), gdy kontrahent lub podmiot blisko powiązany z kontrahentem wyemitował takie instrumenty, KBC mogą powziąć wszystkie lub niektóre z poniższych środków w celu przeprowadzenia doraźnej weryfikacji zgodności z ust. 3 lit. b) ppkt (i) lub (ii):";

d)

w ust. 4 lit. b) i c) otrzymują brzmienie:

"b)

w przypadku gdy raporty kontrolne nie zawierają wystarczających informacji na potrzeby weryfikacji, KBC mogą żądać certyfikacji własnej i oświadczenia kontrahenta przekazującego zabezpieczone obligacje wyemitowane na podstawie przepisów legislacyjnych EOG, w którym kontrahent potwierdza, że obligacja wyemitowana na podstawie przepisów legislacyjnych EOG nie jest częścią wewnątrzgrupowych struktur obejmujących pule obligacji zabezpieczonych wyemitowanych zgodnie z odpowiednimi przepisami krajowymi transponującymi art. 8 dyrektywy (UE) 2019/2162 wbrew postanowieniom ust. 3 lit. b) ppkt (i), oraz że pula zabezpieczeń takich obligacji nie zawiera - wbrew postanowieniom ust. 3 lit. b) ppkt (ii) - niezabezpieczonych obligacji bankowych wyemitowanych przez kontrahenta lub podmiot z nim blisko powiązany, w pełni gwarantowanych przez co najmniej jeden podmiot sektora publicznego z EOG uprawniony do nakładania podatków. Certyfikacja własna kontrahenta musi być podpisana przez prezesa zarządu, dyrektora finansowego lub podobnej rangi członka kierownictwa kontrahenta, albo przez osobę upoważnioną do składania podpisów w ich imieniu;

c)

raz do roku KBC może żądać od kontrahenta przekazującego zabezpieczone obligacje wyemitowane na podstawie przepisów legislacyjnych EOG potwierdzenia ex post przygotowanego przez zewnętrznych audytorów lub monitorujących pulę zabezpieczeń, zgodnie z którym obligacja wyemitowana na podstawie przepisów legislacyjnych EOG nie jest częścią wewnątrzgrupowych struktur obejmujących pule obligacji zabezpieczonych wyemitowanych zgodnie z odpowiednimi przepisami krajowymi transponującymi art. 8 dyrektywy (UE) 2019/2162 wbrew postanowieniom ust. 3 lit. b) ppkt (i), oraz pula zabezpieczeń takich obligacji nie zawiera - wbrew postanowieniom ust. 3 lit. b) pkt (ii) - niezabezpieczonych obligacji bankowych wyemitowanych przez kontrahenta lub podmiot z nim blisko powiązany, w pełni gwarantowanych przez co najmniej jeden podmiot sektora publicznego z EOG uprawniony do nakładania podatków.";

31)

w art. 141 wprowadza się następujące zmiany:

a)

w ust. 1 wartość procentową "10 %" zastępuje się wartością procentową "2,5 %";

b)

ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. W przypadku utworzenia bliskiego powiązania pomiędzy dwoma lub większą liczbą emitentów niezabezpieczonych instrumentów dłużnych lub w przypadku połączenia takich emitentów próg, o którym mowa w ust. 1, ma zastosowanie po upływie trzech miesięcy od dnia utworzenia bliskiego powiązania lub od dnia, w którym połączenie stanie się skuteczne.";

32)

art. 153 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Na instytucje, które nie wypełniają obowiązków wynikających z rozporządzeń i decyzji EBC dotyczących stosowania rezerw obowiązkowych, EBC nakłada sankcje zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 2532/98, rozporządzeniem (WE) nr 2157/1999 (EBC/1999/4), rozporządzeniem (WE) nr 2531/98, rozporządzeniem (UE) 2021/378 (EBC/2021/1) i decyzją Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2021/1815 (EBC/2021/45) (*6). Te akty prawne określają odpowiednie sankcje oraz tryb ich stosowania.

(*6) Decyzja Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2021/1815 z dnia 7 października 2021 r. w sprawie metodologii stosowanej do obliczania sankcji za nieprzestrzeganie wymogu utrzymywania rezerw obowiązkowych oraz powiązanych wymogów dotyczących rezerw obowiązkowych (EBC/2021/45) (Dz.U. L 367 z 15.10.2021, s. 4).";"

33)

w art. 154 ust. 1 lit. d) otrzymuje brzmienie:

"d)

w odniesieniu do procedur na koniec dnia oraz warunków dostępu do kredytu w banku centralnym - w przypadku gdy na rachunku rozrachunkowym kontrahenta w systemie TARGET2 po sfinalizowaniu procedur kontrolnych na koniec dnia pozostaje saldo ujemne, co automatycznie uznaje się za wniosek o udzielenie kredytu w banku centralnym, zgodnie z art. 19 ust. 6 - obowiązku złożenia z wyprzedzeniem wystarczającej ilości aktywów kwalifikowanych jako zabezpieczenia, lub - w przypadku kontrahenta, którego dostęp do operacji polityki pieniężnej Eurosystemu został ograniczony zgodnie z art. 158 - obowiązku utrzymywania dostępu do operacji polityki pieniężnej Eurosystemu w ramach określonego limitu.";

34)

w art. 155 dodaje się ustęp 2a w brzmieniu:

"2a. Jeżeli obliczenie kary finansowej zgodnie z załącznikiem VII, po zastosowaniu obniżenia w wysokości 50 % przewidzianego w ust. 2, skutkuje kwotą mniejszą niż 500 EUR, nakłada się minimalną karę pieniężną w wysokości 500 EUR.";

35)

po art. 187 dodaje się nową CZĘŚĆ SIÓDMĄ A zawierającą art. 187a-187d w brzmieniu:

"CZĘŚĆ SIÓDMA A

POSTANOWIENIA SZCZEGÓLNE NA WYPADEK ZAKŁÓCENIA W FUNKCJONOWANIU SYSTEMU TARGET2 TRWAJĄCEGO KILKA DNI OPERACYJNYCH

Artykuł 187a

Przedłużające się zakłócenie w funkcjonowaniu systemu TARGET2 trwające kilka dni operacyjnych

1. EBC może ogłosić zakłócenie w funkcjonowaniu systemu TARGET2, które upośledza normalne przetwarzanie płatności, »przedłużającym się zakłóceniem w funkcjonowaniu systemu TARGET2 trwającym kilka dni operacyjnych«, jeżeli:

a)

w wyniku zakłócenia zostanie uruchomione rozwiązanie awaryjne, o którym mowa w art. 2 pkt 86 wytycznych EBC/2012/27; oraz

b)

zakłócenie trwa lub EBC przewiduje, że będzie trwało, dłużej niż jeden dzień operacyjny.

Regularne operacje polityki pieniężnej mogą zostać opóźnione lub anulowane po uruchomieniu rozwiązania awaryjnego, o którym mowa w lit. a).

2. Ogłoszenie, o którym mowa w ust. 1, jest przekazywane za pośrednictwem strony internetowej EBC. W takim ogłoszeniu lub po jego opublikowaniu EBC informuje o konsekwencjach zakłócenia dla poszczególnych operacji i instrumentów polityki pieniężnej.

3. Po ogłoszeniu dokonanym zgodnie z niniejszym artykułem mogą mieć zastosowanie szczególne środki i postanowienia odnoszące się do niektórych operacji i instrumentów polityki pieniężnej, zgodnie z postanowieniami niniejszych wytycznych, w szczególności art. 187b, 187c i 187d.

4. Po usunięciu zakłócenia w funkcjonowaniu systemu TARGET2 EBC przekazuje za pośrednictwem strony internetowej EBC informację, że szczególne środki i postanowienia przyjęte w związku z tym przedłużającym się zakłóceniem w funkcjonowaniu systemu TARGET2 trwającym kilka dni operacyjnych nie mają już zastosowania.

Artykuł 187b

Przetwarzanie operacji polityki pieniężnej Eurosystemu w przypadku przedłużającego się zakłócenia w funkcjonowaniu systemu TARGET2 trwającego kilka dni operacyjnych

W przypadku ogłoszenia przedłużającego się zakłócenia w funkcjonowaniu systemu TARGET2 trwającego kilka dni operacyjnych zgodnie z art. 187a, w odniesieniu do przetwarzania operacji polityki pieniężnej Eurosystemu zastosowanie mogą mieć następujące postanowienia.

a)

Rozrachunek operacji otwartego rynku w euro określony w tytule III rozdział 2 niniejszych wytycznych nie jest realizowany za pomocą rozwiązania awaryjnego zdefiniowanego w art. 2 pkt 86 wytycznych EBC/2012/27. W związku z tym rozrachunek takich operacji może zostać opóźniony do czasu wznowienia normalnych operacji TARGET2.

b)

Płatności odsetek z tytułu takich operacji oblicza się (i) jak gdyby nie doszło do opóźnienia w rozrachunku operacji, albo (ii) odpowiednio do rzeczywistego czasu trwania, w zależności od tego, która z tych wielkości daje kontrahentowi niższą kwotę odsetek do zapłaty lub wyższą kwotę odsetek do otrzymania.

c)

Przy obliczaniu płatności odsetek naliczonych zgodnie z lit. b) Eurosystem kompensuje wszelkie dodatkowe oprocentowanie salda rachunku bieżącego, które kontrahent jest uprawniony otrzymać, lub - w przypadku ujemnego oprocentowania - zobowiązany zapłacić, w wyniku opóźnionego rozrachunku.

d)

Odsetki są wypłacane lub otrzymywane z chwilą wydania przez EBC komunikatu, o którym mowa w art. 187a ust. 4.

Artykuł 187c

Dostęp do kredytu w banku centralnym w przypadku przedłużającego się zakłócenia w funkcjonowaniu systemu TARGET2 trwającego kilka dni operacyjnych

W przypadku ogłoszenia przedłużającego się zakłócenia w funkcjonowaniu systemu TARGET2 trwającego kilka dni operacyjnych zgodnie z art. 187a, w odniesieniu do dostępu do kredytu w banku centralnym zastosowanie mogą mieć następujące postanowienia:

a)

niezależnie od postanowień art. 19 ust. 6 ujemne saldo na rachunku rozrachunkowym kontrahenta prowadzonym przez jego rodzimy KBC na koniec dnia jest traktowane jako płynność śróddzienna i oprocentowane według zerowej stopy procentowej;

b)

do niespłaconych kredytów w banku centralnym określonych w art. 20 udzielonych w dniu poprzedzającym uruchomienie rozwiązania awaryjnego stosuje się zerową stopę procentową. Tę stopę procentową stosuje się w okresie zakłócenia. Każdy kredyt w banku centralnym udzielony i poddany rozrachunkowi w czasie rzeczywistym w dniu ogłoszenia przedłużającego się zakłócenia w funkcjonowaniu systemu TARGET2 trwającego kilka dni operacyjnych, ale przed takim ogłoszeniem, traktuje się jako kredyt udzielony w dniu operacyjnym, w którym przedłużające się zakłócenie w funkcjonowaniu systemu TARGET2 trwające kilka dni operacyjnych zostaje usunięte. Odsetki należne z tytułu kredytu w banku centralnym są płatne wraz ze spłatą kredytu w banku centralnym dopiero po dezaktywowaniu rozwiązania awaryjnego i wydaniu przez EBC komunikatu zgodnie z art. 187a ust. 4. Przy obliczaniu płatności z tytułu odsetek nie uwzględnia się dni operacyjnych, w których trwało przedłużające się zakłócenie w funkcjonowaniu systemu TARGET2.

Artykuł 187d

Nienakładanie sankcji w przypadku przedłużającego się zakłócenia w funkcjonowaniu systemu TARGET2 trwającego kilka dni operacyjnych

Na kontrahenta nie nakłada się sankcji zgodnie z art. 154, jeżeli zgodnie z art. 187a ogłoszono przedłużające się zakłócenie w funkcjonowaniu systemu TARGET2 trwające kilka dni operacyjnych, które wpływa na zdolność tego kontrahenta do wypełniania jego obowiązków wynikających z niniejszych wytycznych.";

36)

załącznik I otrzymuje brzmienie określone w załączniku I do niniejszych wytycznych;

37)

Załączniki VIa i VII podlegają zmianom zgodnie z załącznikiem II do niniejszych wytycznych.

Artykuł 2

Skuteczność i implementacja

1. Niniejsze wytyczne stają się skuteczne z dniem zawiadomienia o nich krajowych banków centralnych państw członkowskich, których walutą jest euro.

2. Krajowe banki centralne państw członkowskich, których walutą jest euro, podejmują środki konieczne do zapewnienia zgodności z postanowieniami niniejszych wytycznych oraz stosują te postanowienia od dnia 8 lipca 2022 r. Najpóźniej do dnia 20 maja 2022 r. KBC powiadamiają Europejski Bank Centralny o treści aktów prawnych i innych czynnościach związanych z tymi środkami.

Artykuł 3

Adresaci

Niniejsze wytyczne skierowane są do wszystkich banków centralnych Eurosystemu.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 2 maja 2022 r.

W imieniu Rady Prezesów EBC

Christine LAGARDE

Prezes EBC


(1) Wytyczne Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2015/510 z dnia 19 grudnia 2014 r. w sprawie implementacji ram prawnych polityki pieniężnej Eurosystemu (Wytyczne w sprawie dokumentacji ogólnej) (EBC/2014/60) (Dz.U. L 91 z 2.4.2015, s. 3).

(2) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2402 z dnia 12 grudnia 2017 r. w sprawie ustanowienia ogólnych ram dla sekurytyzacji oraz utworzenia szczególnych ram dla prostych, przejrzystych i standardowych sekurytyzacji, a także zmieniające dyrektywy 2009/65/WE, 2009/138/WE i 2011/61/UE oraz rozporządzenia (WE) nr 1060/2009 i (UE) nr 648/2012 (Dz.U. L 347 z 28.12.2017, s. 35).

(3) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2162 z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie emisji obligacji zabezpieczonych i nadzoru publicznego nad obligacjami zabezpieczonymi oraz zmieniająca dyrektywy 2009/65/WE i 2014/59/UE (Dz.U. L 328 z 18.12.2019, s. 29).

(4) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych, zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 (Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 1).

(5) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2160 z dnia 27 listopada 2019 r. zmieniające rozporządzenie (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do ekspozycji w postaci obligacji zabezpieczonych (Dz.U. L 328 z 18.12.2019, s. 1).

(6) Decyzja Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2019/1311 z dnia 22 lipca 2019 r. w sprawie trzeciej serii ukierunkowanych dłuższych operacji refinansujących (EBC/2019/21) (Dz.U. L 204 z 2.8.2019, s. 100).

(7) Wytyczne EBC/2012/27 z dnia 5 grudnia 2012 r. w sprawie transeuropejskiego automatycznego błyskawicznego systemu rozrachunku brutto w czasie rzeczywistym (TARGET2) (Dz.U. L 30 z 30.1.2013, s. 1).

(8) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 909/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie usprawnienia rozrachunku papierów wartościowych w Unii Europejskiej i w sprawie centralnych depozytów papierów wartościowych, zmieniające dyrektywy 98/26/WE i 2014/65/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 236/2012 (Dz.U. L 257 z 28.8.2014, s. 1).

(9) Rozporządzenie Europejskiego Banku Centralnego (WE) nr 1745/2003 z dnia 12 września 2003 r. dotyczące stosowania rezerw obowiązkowych (EBC/2003/9) (Dz.U. L 250 z 2.10.2003, s. 10).

(10) Rozporządzenie Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2021/378 z dnia 22 stycznia 2021 r. w sprawie stosowania wymogów dotyczących utrzymywania rezerwy obowiązkowej (EBC/2021/1) (Dz.U. L 73 z 3.3.2021, s. 1).


ZAŁĄCZNIK I

Załącznik I do wytycznych (UE) 2015/510 (EBC/2014/60) otrzymuje brzmienie:

"ZAŁĄCZNIK I

REZERWY OBOWIĄZKOWE

Treść niniejszego załącznika służy jedynie celom informacyjnym. W przypadku sprzeczności pomiędzy niniejszym załącznikiem a ramami prawnymi dotyczącymi systemem rezerw obowiązkowych Eurosystemu opisanymi w ust. 1 decydujące znaczenie mają te ramy prawne.

1.

Zgodnie z art. 19 Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego (zwanego dalej »Statutem ESBC«) Europejski Bank Centralny (EBC) EBC wymaga od instytucji kredytowych utrzymywania rezerw obowiązkowych na rachunkach w krajowych bankach centralnych (KBC) w ramach systemu rezerw obowiązkowych Eurosystemu. Przepisy dotyczące systemu rezerw obowiązkowych Eurosystemu są zawarte w art. 19 Statutu ESBC, rozporządzeniu (WE) nr 2531/98 oraz rozporządzeniu (UE) nr 2021/378 (EBC/2021/1). Stosowanie rozporządzenia (UE) nr 2021/378 (EBC/2021/1) ma zapewnić jednolitość zasad i warunków systemu rezerw obowiązkowych Eurosystemu we wszystkich państwach członkowskich, których walutą jest euro.

2.

System rezerw obowiązkowych Eurosystemu ma na celu przede wszystkim stabilizację stóp procentowych rynku pieniężnego oraz stworzenie (lub pogłębienie) strukturalnego niedoboru płynności.

3.

Zgodnie z art. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2021/378 (EBC/2021/1) system rezerw obowiązkowych Eurosystemu obejmuje instytucje kredytowe, które:

(i)

uzyskały zezwolenie na podstawie art. 8 dyrektywy 2013/36/UE; lub

(ii)

które są zwolnione z obowiązku uzyskania takiego zezwolenia zgodnie z art. 2 ust. 5 dyrektywy 2013/36/UE.

Ponadto działające w strefie euro oddziały instytucji kredytowych niezarejestrowanych w strefie euro również objęte są systemem rezerw obowiązkowych Eurosystemu. Nie podlegają mu natomiast utworzone poza strefą euro oddziały instytucji kredytowych zarejestrowanych w strefie euro.

4.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2021/378 (EBC/2021/1) instytucje są zwolnione z wymogów utrzymywania rezerwy obowiązkowej w przypadku cofnięcia lub zrzeczenia się zezwolenia lub jeżeli podlegają one postępowaniu likwidacyjnemu na mocy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2001/24/WE (*1).

5.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2021/378 (EBC/2021/1) na wniosek właściwego KBC EBC może udzielić instytucji wyłączenia z wymogów dotyczących utrzymywania rezerwy obowiązkowej w okolicznościach określonych w lit. a)-d). Do instytucji takich należą między innymi instytucje podlegające środkom służącym reorganizacji zgodnie z dyrektywą 2001/24/WE, instytucje objęte środkiem zabezpieczającym nałożonym przez Unię lub państwo członkowskie lub instytucje podlegające środkom nałożonym przez Unię na mocy art. 75 Traktatu, które ograniczają ich zdolność do wykorzystania jej funduszy, instytucje podlegające decyzji Eurosystemu pozbawiającej je dostępu do operacji otwartego rynku lub operacji kredytowo-depozytowych Eurosystemu lub zawieszającej taki dostęp oraz instytucje, w odniesieniu do których nie jest właściwe nakładanie wymogów dotyczących utrzymywania rezerwy obowiązkowej.

6.

Wyłączenia, o których mowa w art. 4 rozporządzenia (UE) 2021/378 (EBC/2021/1), mają zastosowanie od początku okresu utrzymywania rezerwy obowiązkowej, w którym ma miejsce dane zdarzenie.

7.

Zgodnie z art. 3 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2021/378 (EBC/2021/1) EBC publikuje na swojej stronie internetowej wykaz instytucji podlegających wymogom dotyczącym utrzymywania rezerwy obowiązkowej Eurosystemu zgodnie z tym rozporządzeniem.

8.

EBC publikuje również wykaz instytucji zwolnionych z wymogów utrzymywania rezerwy obowiązkowej, z wyłączeniem instytucji, o których mowa w art. 4 ust. 2 lit. a)-c) rozporządzenia (UE) 2021/378 (EBC/2021/1).

9.

Podstawę naliczania rezerwy obowiązkowej dla każdej instytucji ustala się według składników jej bilansu. Dane bilansowe przekazywane są KBC w ramach ogólnych wymogów EBC w zakresie statystyki monetarnej i finansowej. Instytucje obliczają podstawę naliczania rezerwy w odniesieniu do danego okresu utrzymywania rezerwy na podstawie danych dotyczących miesiąca o dwa miesiące poprzedzającego miesiąc, w trakcie którego dany okres utrzymywania rezerwy rozpoczyna się zgodnie z art. 5 ust. 5 rozporządzenia (UE) 2021/378 (EBC/2021/1), z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w art. 5 ust. 6 tego rozporządzenia w odniesieniu do instytucji zwolnionych z pełnego obowiązku sprawozdawczego.

10.

EBC ustala wskaźniki rezerwy przy uwzględnieniu maksymalnego limitu określonego w rozporządzeniu (WE) nr 2531/98.

11.

Kwotę rezerwy obowiązkowej, która ma być utrzymywana przez instytucje, oblicza się przy użyciu stóp rezerwy określonych w art. 6 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2021/378 (EBC/2021/1) w odniesieniu do poszczególnych kategorii zobowiązań należących do podstawy naliczania rezerwy, o których mowa w art. 5 tego rozporządzenia. KBC biorą pod uwagę wysokość rezerwy obowiązkowej obliczoną zgodnie z art. 6 rozporządzenia (UE) 2021/378 (EBC/2021/1) w celu ustalania oprocentowania kwot rezerwy obowiązkowej oraz w celu oceny przestrzegania przez instytucję obowiązku utrzymywania wymaganej wysokości rezerw obowiązkowych.

12.

W celu zapewnienia stabilizacji stóp procentowych system rezerw obowiązkowych Eurosystemu dopuszcza stosowanie przez kontrahentów zasady rezerwy uśrednionej, zgodnie z którą spełnienie wymogów w zakresie rezerwy obowiązkowej ocenia się na podstawie średniego salda na koniec dnia na jednym lub kilku rachunkach rezerwy w okresie utrzymywania rezerwy. Okres utrzymywania rezerwy został zdefiniowany w art. 8 rozporządzenia (UE) 2021/378 (EBC/2021/1).

13.

Zgodnie z art. 9 rozporządzenia (UE) 2021/378 (EBC/2021/1) wymagane rezerwy obowiązkowe utrzymywane przez instytucję w okresie utrzymywania są oprocentowane średnio według stopy dla podstawowych operacji refinansujących Eurosystemu (ważonej liczbą dni kalendarzowych), obliczanej według następującego wzoru (przy czym wynik zaokrągla się do najbliższego pełnego centa):

Image 1

gdzie:

Rt

=

wynagrodzenie/należne odsetki od kwoty rezerw obowiązkowych w okresie utrzymywania t;

Ht

=

średniodzienne kwoty utrzymywanych rezerw obowiązkowych w okresie utrzymywania t;

nt

=

liczba dni kalendarzowych w okresie utrzymywania t;

rt

=

stopa wynagrodzenia za utrzymywanie rezerw obowiązkowych w okresie utrzymywania t; stopa wynagrodzenia zaokrąglona jest standardowo do dwóch miejsc po przecinku;

i

=

i-ty dzień kalendarzowy okresu utrzymywania t;

MRi

=

krańcowa stopa procentowa dla ostatnich głównych operacji refinansowych przed lub w dniu kalendarzowym i.

Saldo na koniec dnia systemu TARGET2 w okresie przedłużającego się zakłócenia w funkcjonowaniu systemu TARGET2 trwającego kilka dni operacyjnych, o którym mowa w art. 187a, zostanie uwzględnione przy obliczaniu tego wzoru z mocą wsteczną po usunięciu zakłócenia w funkcjonowaniu systemu TARGET2. Saldo na koniec dnia stosowane w odniesieniu do liczby dni, w których doszło do przedłużającego się zakłócenia w funkcjonowaniu systemu TARGET2 trwającego kilka dni operacyjnych, zostanie określone na podstawie najlepszych informacji dostępnych EBC. Salda utrzymywane w ramach rozwiązania awaryjnego stosowanego podczas przedłużającego się zakłócenia w funkcjonowaniu systemu TARGET2 trwającego kilka dni operacyjnych, w ciągu dnia lub przez dłuższy okres, podlegają oprocentowaniu w wysokości zero procent.

Jeżeli instytucja nie spełnia innych obowiązków przewidzianych w rozporządzeniach i decyzjach EBC dotyczących systemu rezerw obowiązkowych Eurosystemu (np. jeżeli nie przekazuje terminowo odpowiednich danych lub dane te są nieprawidłowe), EBC ma prawo nałożyć sankcje zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 2532/98, rozporządzeniem (WE) No 2157/1999 (EBC/1999/4) i decyzją (UE) 2021/1815 (EBC/2021/45).


(*1) Dyrektywa 2001/24/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 kwietnia 2001 r. w sprawie reorganizacji i likwidacji instytucji kredytowych (Dz.U. L 125 z 5.5.2001, s. 15).".«


ZAŁĄCZNIK II

W załącznikach VIa i VII do wytycznych (UE) 2015/510 (EBC/2014/60) wprowadza się następujące zmiany:

1)

w załączniku VIa pkt I otrzymuje brzmienie:

«I. KRYTERIA KWALIFIKACJI SYSTEMÓW ROZRACHUNKU PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH I POWIĄZAŃ POMIĘDZY SYSTEMAMI ROZRACHUNKU PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH

1.

Eurosystem określa kwalifikowalność systemu rozrachunku papierów wartościowych prowadzonego przez depozyt papierów wartościowych z siedzibą w państwie członkowskim, którego walutą jest euro, lub krajowy bank centralny (KBC) albo organ publiczny w rozumieniu art. 1 ust. 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 909/2014 (*1) państwa członkowskiego, którego walutą jest euro (zwany dalej »operatorem systemu rozrachunku papierów wartościowych«) w oparciu o następujące kryteria:

a)

operator systemu rozrachunku papierów wartościowych ze strefy euro spełnia wymogi określone w rozporządzeniu (UE) nr 909/2014; oraz

b)

KBC państwa członkowskiego, w którym działa dany system rozrachunku papierów wartościowych, ustalił i utrzymuje odpowiednie uzgodnienia umowne lub innego rodzaju prawnie wiążące uzgodnienia z operatorem systemu rozrachunku papierów wartościowych ze strefy euro, które obejmują wymogi Eurosystemu określone w pkt II.

2.

Eurosystem określa kwalifikowalność bezpośredniego powiązania lub powiązania pośredniego, w które zaangażowane są systemy rozrachunku papierów wartościowych ze strefy euro, na podstawie następujących kryteriów:

a)

bezpośrednie powiązanie spełnia lub, w przypadku powiązania pośredniego, wszystkie składające się na nie bezpośrednie powiązania spełniają, wymogi określone w rozporządzeniu (UE) nr 909/2014;

b)

KBC państw członkowskich, w których siedzibę mają system rozrachunku papierów wartościowych inwestora, jakikolwiek pośredniczący system rozrachunku papierów wartościowych oraz system rozrachunku papierów wartościowych emitenta, ustaliły i utrzymują odpowiednie uzgodnienia umowne lub innego rodzaju prawnie wiążące uzgodnienia z operatorami systemów rozrachunku papierów wartościowych ze strefy euro, które obejmują wymogi Eurosystemu określone w pkt II;

c)

system rozrachunku papierów wartościowych inwestora, pośredniczące systemy rozrachunku papierów wartościowych oraz system rozrachunku papierów wartościowych emitenta zaangażowane w powiązanie uznane są za kwalifikowane powiązania przez Eurosystem;

d)

w przypadku powiązań pośrednich wszystkie składające się na nie bezpośrednie powiązania uznaje się za kwalifikowane przez Eurosystem.

3.

Przed stwierdzeniem kwalifikowalności bezpośredniego powiązania lub powiązania pośredniego, w które zaangażowany jest jeden lub większa liczba systemów rozrachunku papierów wartościowych prowadzonych przez depozyty papierów wartościowych z siedzibą w państwie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), którego walutą nie jest euro, lub KBC albo organ publiczny państwa EOG, którego walutą nie jest euro (zwane dalej "systemami rozrachunku papierów wartościowych w EOG spoza strefy euro" prowadzonymi przez "operatorów systemów rozrachunku papierów wartościowych w EOG spoza strefy euro"), Eurosystem przeprowadza analizę danego przypadku pod kątem biznesowym, która uwzględnia m.in. wartość kwalifikowanych aktywów wyemitowanych lub utrzymywanych w tych systemach rozrachunku papierów wartościowych.

4.

Z zastrzeżeniem pozytywnego wyniku analizy danego przypadku pod kątem biznesowym Eurosystem stwierdza kwalifikowalność powiązania, w które zaangażowane są systemy rozrachunku papierów wartościowych w EOG spoza strefy euro, na podstawie następujących kryteriów:

a)

operatorzy systemów rozrachunku papierów wartościowych w EOG spoza strefy euro zaangażowani w dane powiązanie oraz samo powiązanie spełniają wymogi określone w rozporządzeniu (UE) nr 909/2014;

b)

w odniesieniu do bezpośrednich powiązań KBC państwa członkowskiego, w którym działa system rozrachunku papierów wartościowych inwestora, ustalił i utrzymuje odpowiednie uzgodnienia umowne lub innego rodzaju prawnie wiążące uzgodnienia z operatorem ze strefy euro prowadzącym system rozrachunku papierów wartościowych inwestora. Z takich uzgodnień umownych lub innego rodzaju prawnie wiążących uzgodnień musi wynikać ciążący na operatorze systemu rozrachunku papierów wartościowych ze strefy euro obowiązek wdrożenia postanowień pkt II do uzgodnień prawnych pomiędzy tym operatorem a operatorem w EOG spoza strefy euro prowadzącym system rozrachunku papierów wartościowych emitenta.

W odniesieniu do powiązań pośrednich wszystkie składające się na nie bezpośrednie powiązania, w przypadku których system rozrachunku papierów wartościowych w EOG spoza strefy euro pełni rolę systemu rozrachunku papierów wartościowych emitenta, muszą spełniać kryterium określone w pierwszym akapicie lit. b). W przypadku powiązania pośredniego, gdy zarówno pośredniczący system rozrachunku papierów wartościowych, jak i system rozrachunku papierów wartościowych emitenta są systemami rozrachunku papierów wartościowych w EOG spoza strefy euro, KBC państwa członkowskiego, w którym działalność prowadzi system rozrachunku papierów wartościowych inwestora, ma obowiązek ustalić i utrzymywać odpowiednie uzgodnienia umowne lub innego rodzaju prawnie wiążące uzgodnienia z operatorem ze strefy euro prowadzącym system rozrachunku papierów wartościowych inwestora. Takie uzgodnienia umowne lub innego rodzaju prawnie wiążące uzgodnienia muszą przewidywać nie tylko ciążący na operatorze systemu rozrachunku papierów wartościowych ze strefy euro obowiązek wdrożenia postanowień pkt II do uzgodnień prawnych pomiędzy tym operatorem a operatorem w EOG spoza strefy euro prowadzącym pośredniczący system rozrachunku papierów wartościowych, ale także ciążący na operatorze w EOG spoza strefy euro prowadzącym pośredniczący system rozrachunku papierów wartościowych obowiązek wdrożenia postanowień pkt II do uzgodnień umownych lub innego rodzaju prawnie wiążących uzgodnień pomiędzy tym operatorem a operatorem w EOG spoza strefy euro prowadzącym system rozrachunku papierów wartościowych emitenta;

c)

wszystkie systemy rozrachunku papierów wartościowych ze strefy euro zaangażowane w powiązanie są uznane za kwalifikowane przez Eurosystem;

d)

w przypadku powiązań pośrednich wszystkie składające się na nie bezpośrednie powiązania uznaje się za kwalifikowane przez Eurosystem.

e)

KBC państwa EOG spoza strefy euro, w którym działalność prowadzi system rozrachunku papierów wartościowych inwestora, zobowiązał się do przekazywania informacji na temat kwalifikowanych aktywów będących przedmiotem obrotu na akceptowanych rynkach krajowych w sposób określony przez Eurosystem.

(*1) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 909/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie usprawnienia rozrachunku papierów wartościowych w Unii Europejskiej i w sprawie centralnych depozytów papierów wartościowych, zmieniające dyrektywy 98/26/WE i 2014/65/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 236/2012 (Dz.U. L 257 z 28.8.2014, s. 1).;»"

2)

w załączniku VII pkt II skreśla się ust. 10.


(*1) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 909/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie usprawnienia rozrachunku papierów wartościowych w Unii Europejskiej i w sprawie centralnych depozytów papierów wartościowych, zmieniające dyrektywy 98/26/WE i 2014/65/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 236/2012 (Dz.U. L 257 z 28.8.2014, s. 1).;»»

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00