Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2013 nr 338 str. 115
Wersja archiwalna od 2021-07-14 do 2023-01-01
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2013 nr 338 str. 115
Wersja archiwalna od 2021-07-14 do 2023-01-01
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA KOMISJI

z dnia 16 grudnia 2013 r.

ustanawiająca ramowe zasady dialogu obywatelskiego w sprawach objętych wspólną polityką rolną i uchylająca decyzję 2004/391/WE

(2013/767/UE)

(ostatnia zmiana: DUUEL. z 2021 r., Nr 239, poz. 24)  

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W art. 38 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej przewidziano, że Unia określa i realizuje wspólną politykę rolną.

(2) Zgodnie z art. 11 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej instytucje utrzymują otwarty, przejrzysty i regularny dialog ze stowarzyszeniami przedstawicielskimi i społeczeństwem obywatelskim. Ramowe zasady dialogu w sprawach objętych wspólną polityką rolną istnieją od 1962 r. Obecnie ramowe zasady dialogu określa decyzja Komisji 2004/391/WE (1).

(3) Aby zwiększyć przejrzystość i lepiej wyważyć reprezentowane interesy, należy dokonać przeglądu dialogu w grupach doradczych zajmujących się rolnictwem, ustanowić ramowe zasady dialogu obywatelskiego w dziedzinie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, uwzględniając aspekty międzynarodowe tych zagadnień, oraz określić zadania i strukturę wspomnianych grup doradczych.

(4) Grupy dialogu obywatelskiego powinny wspierać Komisję, przyczyniając się do prowadzenia regularnego dialogu na temat wszelkich spraw związanych ze wspólną polityką rolną, w tym z rozwojem obszarów wiejskich, oraz na temat wszelkich spraw związanych z wdrażaniem tej polityki, a w szczególności ze środkami, które Komisja jest zobowiązana podejmować w tym kontekście, również w zakresie międzynarodowych aspektów rolnictwa; grupy dialogu obywatelskiego powinny także umożliwiać wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, doradzać w zakresie polityki, na wniosek Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich lub z własnej inicjatywy wydawać opinie dotyczące szczególnych zagadnień oraz monitorować rozwój polityki.

(5) W skład grup dialogu obywatelskiego powinny wchodzić organizacje pozarządowe działające co najmniej na poziomie europejskim, np. stowarzyszenia przedstawicielskie, grupy reprezentujące interesy społeczno-ekonomiczne, organizacje społeczeństwa obywatelskiego lub związki zawodowe, które są zarejestrowane we wspólnym europejskim rejestrze służącym przejrzystości.

(6) Aby ułatwić rozwój zadań przydzielonych poszczególnym grupom, konieczne jest określenie zasad działania i funkcjonowania tych grup.

(7) Dane osobowe powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady (2).

(8) Należy uchylić decyzję 2004/391/WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Przedmiot

W niniejszej decyzji ustanawia się ramowe zasady działania grup dialogu obywatelskiego zajmujących się sprawami objętymi wspólną polityką rolną, zwanych dalej „grupami”, utworzonych przez Dyrektora Generalnego ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich („Dyrektor Generalny” ) zgodnie z ramowymi zasadami dotyczącymi grup ekspertów Komisji (3).

Artykuł 2

Zadania

Do zadań grup należy:

a) prowadzenie regularnego dialogu na temat wszelkich spraw związanych ze wspólną polityką rolną, w tym z rozwojem obszarów wiejskich, oraz na temat wszelkich spraw związanych z wdrażaniem tej polityki, a w szczególności ze środkami, które Komisja jest zobowiązana podejmować w tym kontekście, również w zakresie międzynarodowych aspektów rolnictwa;

b) zapewnianie wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w dziedzinach, o których mowa w lit. a);

c) wspieranie Komisji oraz doradztwo w zakresie polityki w dziedzinach, o których mowa w lit. a);

d) wydawanie opinii na temat spraw szczególnych na wniosek Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich („Dyrekcja Generalna” ) w terminie określonym w danym wniosku oraz wydawanie opinii z własnej inicjatywy;

e) monitorowanie rozwoju polityki w dziedzinach, o których mowa w lit. a).

Artykuł 3

Konsultacje

1. Dyrekcja Generalna może zasięgać opinii grup w każdej sprawie, o której mowa w art. 2 lit. a).

2. [1] (uchylony)

Artykuł 4

Powoływanie członków

1. Decyzję o składzie grup podejmuje Dyrektor Generalny na podstawie zaproszenia do składania kandydatur.

2. W skład grup dialogu obywatelskiego powinny wchodzić organizacje pozarządowe działające co najmniej na poziomie europejskim, np. stowarzyszenia przedstawicielskie, grupy reprezentujące interesy społeczno-ekonomiczne, organizacje społeczeństwa obywatelskiego lub związki zawodowe, które są zarejestrowane we wspólnym europejskim rejestrze służącym przejrzystości. Członkostwo w grupach jest otwarte dla organizacji reprezentujących wszelkie istotne interesy.

3. Dyrektor Generalny podejmuje decyzję w sprawie liczby i wielkości grup, uwzględniając interes społeczeństwa obywatelskiego we wspólnej polityce rolnej. Wykaz grup publikuje się w rejestrze grup ekspertów Komisji i innych podobnych zespołów (zwanym dalej „rejestrem”) oraz na specjalnej stronie internetowej. Dyrektor Generalny zapewnia zrównoważoną reprezentację wszystkich zgłoszonych interesów, o których mowa w ust. 2. W szczególności zapewnia on/ona równowagę między interesami o charakterze ekonomicznym i nieekonomicznym.

4. Organizacje członkowskie są mianowane przez Dyrektora Generalnego spośród organizacji, które odpowiedziały na zaproszenie do zgłaszania kandydatur. Dyrektor Generalny może także mianować organizację członkowską w razie istnienia lub powstania wakatu.

5. Mandat organizacji członkowskich wygasa dnia 31 grudnia 2022 r. W danej grupie organizacja członkowska może zostać zastąpiona, jeżeli: [2]

a) utraci zdolność wnoszenia należytego wkładu w prace grupy;

b) wycofa się z grupy;

c) nie wyznacza regularnie ekspertów na posiedzenia grupy;

d) nie spełnia warunków określonych w ust. 2; lub

e) nie spełnia wymogu dotyczącego nieujawniania informacji objętych obowiązkiem zachowania tajemnicy zawodowej ustanowionego w art. 339 Traktatu.

6. Organizacje członkowskie wyznaczają ekspertów, którzy mają uczestniczyć w posiedzeniach grup, w zależności od zagadnień przewidzianych w porządku obrad oraz przekazują Dyrekcji Generalnej dane osobowe wyznaczonych ekspertów co najmniej trzy dni robocze przed posiedzeniem.

7. Dyrekcja Generalna zaprasza ekspertów wyznaczonych przez organizacje członkowskie do udziału w posiedzeniach grupy. Jeżeli organizacja nie przekaże Dyrekcji Generalnej danych osobowych ekspertów w terminie określonym w ust. 6, Dyrekcja Generalna może odmówić zaproszenia tych ekspertów na dane posiedzenie.

8. Wykaz organizacji członkowskich publikuje się w rejestrze grup ekspertów Komisji i innych podobnych zespołów (zwanym dalej „rejestrem”) oraz na specjalnej stronie internetowej.

9. Dane osobowe są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001.

Artykuł 5

Tryb pracy

1. [3] Posiedzeniom przewodniczy przedstawiciel Komisji.

2. [4] (uchylony)

3. [5] (uchylony)

4. Dyskusje grupy nie kończą się głosowaniem. [6] Jeśli grupa osiągnie konsensus w sprawie opinii, o którą zwróciła się Dyrekcja Generalna, lub w sprawie rezolucji sporządzonej z własnej inicjatywy, grupa formułuje wspólne wnioski i dołącza je do sprawozdania. Jeżeli grupa wyda takie zalecenie, Komisja przekazuje wyniki dyskusji grupy innym instytucjom europejskim.

5. [7] Protokoły z dyskusji nad poszczególnymi punktami porządku obrad oraz opinie przedstawione przez grupę formułuje się w sposób konstruktywny i wyczerpujący. Protokół jest sporządzany przez sekretariat, pod nadzorem przewodniczącego.

6. W porozumieniu z Dyrekcją Generalną grupa może ustanowić grupy robocze, aby zbadać szczegółowe kwestie zgodnie z zakresem obowiązków ustalonym przez grupę. Posiedzeniom grup roboczych przewodniczą przedstawiciele Komisji. Grupy robocze są rozwiązywane po wypełnieniu swoich zadań.

7. [8] W trybie doraźnym do udziału w pracach grupy lub grupy roboczej Dyrektor Generalny może zaprosić ekspertów spoza grupy, którzy posiadają szczególne kompetencje w dziedzinie, która znajduje się w porządku obrad. Ponadto przedstawiciel Komisji może nadawać status obserwatora osobom fizycznym lub organizacjom zdefiniowanym w art. 4 ust. 2, pod warunkiem że ich uczestnictwo nie naruszy równowagi w grupach lub grupach roboczych. Mają one prawo do zabrania głosu, jeżeli zostaną o to poproszone przez przewodniczącego

8. Członkowie grup oraz ich reprezentanci, a także zaproszeni eksperci i osoby fizyczne lub organizacje, które mają status obserwatora, określony w ust. 7, przestrzegają wymogów zachowania tajemnicy zawodowej określonych w traktatach i odnośnych przepisach wykonawczych, a także przestrzegają przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa w zakresie ochrony informacji niejawnych UE, określonych w załączniku do decyzji Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom (4). W przypadku nieprzestrzegania przez nich powyższych zobowiązań Komisja może podjąć wszelkie stosowne środki.

9. Posiedzenia grup i grup roboczych odbywają się zasadniczo w siedzibie Komisji. Komisja zapewnia obsługę sekretariatu. Posiedzenia grup i grup roboczych są zwoływane przez Dyrekcję Generalną. W posiedzeniach grup i ich grup roboczych mogą uczestniczyć inni zainteresowani obradami urzędnicy Komisji.

10. [9] Wszystkie istotne dokumenty, w tym porządki obrad, protokoły i opinie uczestników, udostępnia się w rejestrze grup ekspertów Komisji i innych podobnych podmiotów albo za pomocą wskazanego w tym rejestrze łącza do strony internetowej, na której można znaleźć odpowiednie informacje. Dostęp do takiej strony internetowej nie wymaga rejestracji użytkowników ani nie podlega innym ograniczeniom. W szczególności porządek obrad oraz inne istotne dokumenty referencyjne publikuje się w odpowiednim czasie przed posiedzeniem, a protokoły – terminowo po posiedzeniu. Od zasady publikowania przewiduje się wyjątki tylko w przypadkach, gdy ujawnienie dokumentu naruszyłoby ochronę interesu publicznego lub prywatnego w rozumieniu art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady (5).

Artykuł 6

Koszty posiedzeń

1. Osoby uczestniczące w pracach grup i grup roboczych nie otrzymują wynagrodzenia za świadczone usługi.

2. Wydatki na podróże służbowe i koszty utrzymania ponoszone przez ekspertów w związku z działalnością grup i grup roboczych są zwracane przez Komisję zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji.

3. Wydatki, o których mowa w ust. 2, są zwracane w granicach dostępnych środków przyznanych w ramach rocznej procedury przydziału zasobów.

Artykuł 7

Uchylenie

Decyzja 2004/391/WE traci moc z dniem 1 lipca 2014 r.

Artykuł 8

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 lipca 2014 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 16 grudnia 2013 r.


(1) Decyzja Komisji 2004/391/WE z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie grup doradczych zajmujących się sprawami objętymi wspólną polityką rolną (Dz.U. L 120 z 24.4.2004, s. 50).

(2) Rozporządzenie (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych (Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1).

(3) C (2010) 7649.

(4) Decyzja Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom z dnia 29 listopada 2001 r. zmieniająca jej regulamin wewnętrzny (Dz.U. L 317 z 3.12.2001, s. 1).

(5) Rozporządzenie (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 2001 r. w sprawie publicznego dostępu do dokumentów Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji (Dz.U. L 145 z 31.5.2001, s. 43).

[1] Art. 3 ust. 2 uchylony przez art. 1 pkt 1 decyzji Komisji (UE) 2021/1112 z dnia 25 czerwca 2021 r. zmieniającej decyzję 2013/767/UE w odniesieniu do przedłużenia mandatu organizacji członkowskich grup dialogu obywatelskiego zajmujących się sprawami objętymi wspólną polityką rolną (Dz.Urz.UE L 239 z 07.07.2021, str. 24). Zmiana weszła w życie 14 lipca 2021 r.

[2] Art. 4 ust. 5 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 2 decyzji Komisji (UE) 2021/1112 z dnia 25 czerwca 2021 r. zmieniającej decyzję 2013/767/UE w odniesieniu do przedłużenia mandatu organizacji członkowskich grup dialogu obywatelskiego zajmujących się sprawami objętymi wspólną polityką rolną (Dz.Urz.UE L 239 z 07.07.2021, str. 24). Zmiana weszła w życie 14 lipca 2021 r.

[3] Art. 5 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 3 lit. a) decyzji Komisji (UE) 2021/1112 z dnia 25 czerwca 2021 r. zmieniającej decyzję 2013/767/UE w odniesieniu do przedłużenia mandatu organizacji członkowskich grup dialogu obywatelskiego zajmujących się sprawami objętymi wspólną polityką rolną (Dz.Urz.UE L 239 z 07.07.2021, str. 24). Zmiana weszła w życie 14 lipca 2021 r.

[4] Art. 5 ust. 2 uchylony przez art. 1 pkt 3 lit. b) decyzji Komisji (UE) 2021/1112 z dnia 25 czerwca 2021 r. zmieniającej decyzję 2013/767/UE w odniesieniu do przedłużenia mandatu organizacji członkowskich grup dialogu obywatelskiego zajmujących się sprawami objętymi wspólną polityką rolną (Dz.Urz.UE L 239 z 07.07.2021, str. 24). Zmiana weszła w życie 14 lipca 2021 r.

[5] Art. 5 ust. 3 uchylony przez art. 1 pkt 3 lit. b) decyzji Komisji (UE) 2021/1112 z dnia 25 czerwca 2021 r. zmieniającej decyzję 2013/767/UE w odniesieniu do przedłużenia mandatu organizacji członkowskich grup dialogu obywatelskiego zajmujących się sprawami objętymi wspólną polityką rolną (Dz.Urz.UE L 239 z 07.07.2021, str. 24). Zmiana weszła w życie 14 lipca 2021 r.

[6] Art. 5 ust. 4 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 3 lit. c) decyzji Komisji (UE) 2021/1112 z dnia 25 czerwca 2021 r. zmieniającej decyzję 2013/767/UE w odniesieniu do przedłużenia mandatu organizacji członkowskich grup dialogu obywatelskiego zajmujących się sprawami objętymi wspólną polityką rolną (Dz.Urz.UE L 239 z 07.07.2021, str. 24). Zmiana weszła w życie 14 lipca 2021 r.

[7] Art. 5 ust. 5 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 3 lit. d) decyzji Komisji (UE) 2021/1112 z dnia 25 czerwca 2021 r. zmieniającej decyzję 2013/767/UE w odniesieniu do przedłużenia mandatu organizacji członkowskich grup dialogu obywatelskiego zajmujących się sprawami objętymi wspólną polityką rolną (Dz.Urz.UE L 239 z 07.07.2021, str. 24). Zmiana weszła w życie 14 lipca 2021 r.

[8] Art. 5 ust. 7 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 3 lit. e) decyzji Komisji (UE) 2021/1112 z dnia 25 czerwca 2021 r. zmieniającej decyzję 2013/767/UE w odniesieniu do przedłużenia mandatu organizacji członkowskich grup dialogu obywatelskiego zajmujących się sprawami objętymi wspólną polityką rolną (Dz.Urz.UE L 239 z 07.07.2021, str. 24). Zmiana weszła w życie 14 lipca 2021 r.

[9] Art. 5 ust. 10 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 3 lit. f) decyzji Komisji (UE) 2021/1112 z dnia 25 czerwca 2021 r. zmieniającej decyzję 2013/767/UE w odniesieniu do przedłużenia mandatu organizacji członkowskich grup dialogu obywatelskiego zajmujących się sprawami objętymi wspólną polityką rolną (Dz.Urz.UE L 239 z 07.07.2021, str. 24). Zmiana weszła w życie 14 lipca 2021 r.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00