Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2001 nr 112 poz. 1205
Wersja archiwalna od 2001-10-23 do 2022-09-01
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2001 nr 112 poz. 1205
Wersja archiwalna od 2001-10-23 do 2022-09-01
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Rozporządzenie zostało uchylone na podstawie art. 416 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz.U. poz. 1700) oraz zastąpione przez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 listopada 2022 r. w sprawie sposobu i trybu współdziałania okręgowych ośrodków wychowawczych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich z Policją (Dz.U. poz. 2376). 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 18 września 2001 r.

w sprawie zakresu i trybu współdziałania zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich z Policją w wypadku zagrożenia bezpieczeństwa tych placówek

Na podstawie art. 95c § 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. Nr 35, poz. 228, z 1992 r. Nr 24, poz. 101, z 1995 r. Nr 89, poz. 443, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 83, poz. 931 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 91, poz. 1010) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Definicje] Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:

1) zakład – zakład poprawczy lub schronisko dla nieletnich,

2) dyrektor zakładu – dyrektora zakładu poprawczego lub schroniska dla nieletnich albo pracownika pedagogicznego zastępującego dyrektora,

3) komendant powiatowy Policji – komendanta powiatowego Policji właściwego ze względu na miejsce położenia zakładu poprawczego lub schroniska dla nieletnich,

4) ustawa – ustawę z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Wezwanie pomocy Policji] Pomoc Policji może być wezwana w wypadku stwierdzenia w zakładzie zagrożenia życia lub zdrowia, ograniczenia wolności osobistej osób lub niszczenia mienia w znacznych rozmiarach, związanych w szczególności z takimi zdarzeniami, jak:

1) bunt wychowanków,

2) ucieczka wychowanków,

3) zbiorowe usiłowanie sforsowania zabezpieczenia zakładu,

4) zamach terrorystyczny lub napad na zakład,

5) pożar, katastrofa lub klęska żywiołowa.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Czynności dokonywane przez Policję w ramach udzielonej pomocy] Udzielenie pomocy, o której mowa w § 2, może polegać w szczególności na:

1) zabezpieczeniu zakładu na zewnątrz przez zablokowanie dostępu osobom stwarzającym zagrożenie bezpieczeństwa zakładu,

2) wprowadzeniu sił Policji na teren zakładu,

3) organizacji pościgu,

4) zlokalizowaniu i ujęciu wychowanków, którzy dokonali ucieczki,

5) ewakuacji wychowanków.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Współpraca dyrektora zakładu z komendantem powiatowym Policji] 1. Dyrektor zakładu i komendant powiatowy Policji utrzymują stały kontakt w sprawach dotyczących bezpieczeństwa zakładu.

2. Dyrektor zakładu i komendant najbliższej jednostki Policji przekazują sobie niezbędne wiadomości o zdarzeniach w rejonie zakładu, mających związek z jego bezpieczeństwem.

3. W razie stwierdzenia zagrożenia bezpieczeństwa zakładu dyrektor zakładu niezwłocznie informuje o zaistniałej sytuacji komendanta najbliższej jednostki Policji i dyżurnego właściwej komendy powiatowej Policji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Plan zabezpieczenia zakładu] 1. Dyrektor zakładu z komendantem powiatowym Policji określają sposób zapewnienia bezpośredniej łączności między zakładem a komendą powiatową Policji oraz opracowują plan zabezpieczenia zakładu na wypadek wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa zakładu.

2. Plan zabezpieczenia zakładu zawiera w szczególności:

1) opis systemów i środków łączności między zakładem a najbliższą jednostką Policji,

2) plan sytuacyjny zakładu,

3) instrukcję alarmową,

4) stan etatowy zakładu,

5) ogólną charakterystykę wychowanków zakładu,

6) szczegółowy tryb współdziałania w sytuacji wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa zakładu, w zależności od rodzaju tego zagrożenia określonego w § 2.

3. Plan zabezpieczenia zakładu przedstawia się do zaopiniowania przez właściwego komendanta wojewódzkiego Policji oraz zaakceptowania przez właściwego prezesa sądu okręgowego.

4. Zaakceptowany plan zabezpieczenia dyrektor zakładu przesyła do wiadomości Ministerstwa Sprawiedliwości.

5. Dyrektor zakładu z komendantem powiatowym Policji i w porozumieniu z właściwym prezesem sądu okręgowego może dokonać aktualizacji planu zabezpieczenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Zwrócenie się do komendanta najbliższej jednostki Policji o udzielenie pomocy] 1. W razie stwierdzenia zagrożenia bezpieczeństwa zakładu i jeżeli z rozwoju wydarzeń wynika, że udział Policji jest konieczny do przywrócenia bezpieczeństwa zakładu, dyrektor zakładu zwraca się o udzielenie niezbędnej pomocy do komendanta najbliższej jednostki Policji, zawiadamiając o tym dyżurnego właściwej komendy powiatowej Policji.

2. W wypadku wezwania pomocy Policji dyrektor zakładu niezwłocznie informuje o tym właściwego prezesa sądu okręgowego.

3. W celu udzielenia zakładowi pomocy, o której mowa w ust. 1, komendant powiatowy Policji organizuje siły i środki.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Wydanie decyzji o wprowadzeniu sił Policji na teren zakładu] 1. Decyzję o wprowadzeniu sił Policji na teren zakładu podejmuje właściwy prezes sądu okręgowego w porozumieniu z komendantem powiatowym Policji.

2. Jeżeli w czasie niezbędnym do podjęcia decyzji w sprawie wprowadzenia sił Policji na teren zakładu nie jest możliwe skontaktowanie się z właściwym prezesem sądu okręgowego, decyzję o wprowadzeniu sił Policji na teren zakładu może podjąć dyrektor zakładu w porozumieniu z komendantem powiatowym Policji. O podjętej decyzji dyrektor zakładu niezwłocznie informuje właściwego prezesa sądu okręgowego.

3. Dowódca sił Policji w porozumieniu z dyrektorem zakładu podejmuje decyzję o wycofaniu z zakładu sił Policji niezwłocznie po usunięciu zagrożenia i przywróceniu spokoju.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Przepisy uchylone] Traci moc zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie zakresu i trybu współdziałania zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich z Policją w wypadku zagrożenia bezpieczeństwa tych placówek (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 6, poz. 46).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Wejście w życie] [1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Sprawiedliwości: S. Iwanicki

[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 23 października 2001 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00