Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Ustaw rok 2001 nr 90 poz. 1013
Wersja aktualna od 2016-01-01
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2001 nr 90 poz. 1013
Wersja aktualna od 2016-01-01
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

z dnia 1 sierpnia 2001 r.

w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji grobów

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2015 r., poz. 2257)   Pokaż wszystkie zmiany

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Księgi cmentarne] Osoby prawne i fizyczne odpowiedzialne za utrzymanie i zarządzanie cmentarzem prowadzą następującą dokumentację:

1) księgę osób pochowanych na cmentarzu, prowadzoną według numeracji narastającej lub w układzie rocznikowym,

2) księgę grobów,

3) alfabetyczny spis osób pochowanych na cmentarzu,

- zwaną dalej „księgami cmentarnymi”.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Definicje] Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:

1) miejsce pochowania – dokładnie określone miejsce usytuowania grobu wynikające z planu zagospodarowania cmentarza (kwatera, rząd, numer w rzędzie),

2) numer ewidencyjny - numer przypisany osobie pochowanej na cmentarzu zgodny z liczbą porządkową zapisu w księdze, o której mowa w § 1 pkt 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2a.[Systemy prowadzenia ksiąg cmentarnych] 1. Księgi cmentarne mogą być prowadzone w systemie tradycyjnym lub w systemie informatycznym.

2. [1] (uchylony).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Zawartość księgi osób pochowanych na cmentarzu] 1. Księga osób pochowanych na cmentarzu zawiera następujące dane dotyczące osób pochowanych na cmentarzu:

1) [2] nazwisko i imię (imiona),

2) nazwisko rodowe,

3) stan cywilny,

4) datę i miejsce urodzenia,

5) datę i miejsce zgonu,

6) informację, czy zgon nastąpił w wyniku choroby zakaźnej,

7) imiona i nazwiska rodziców,

8) datę pochowania,

9) miejsce pochowania,

10) w przypadku ekshumacji i przeniesienia do innego grobu na tym samym cmentarzu – datę i miejsce ponownego pochowania, a w przypadku ekshumacji poprzedzającej pochowanie na innym cmentarzu – datę ekshumacji oraz nazwę i adres cmentarza, na którym ma nastąpić ponowne pochowanie,

11) numer ewidencyjny,

12) rodzaj grobu,

13) [3] (uchylony),

14) [4] oznaczenie aktu stanu cywilnego i datę rejestracji zgonu w rejestrze stanu cywilnego oraz nazwę urzędu, który zgon zarejestrował lub numer, datę i wystawcę innego dokumentu, z którego pochodzą dane dotyczące osoby pochowanej,

15) [5] informację o zgłoszeniu zgonu i datę zgłoszenia, jeżeli w związku z niedostępnością rejestru stanu cywilnego zgon nie został zarejestrowany w dniu jego zgłoszenia.

1a. [6] W przypadku dziecka martwo urodzonego w księdze, o której mowa w ust. 1, zamieszcza się dane, o których mowa w ust. 1 pkt 4, 7–12 i 14.

1b. [7] W przypadku osób o nieustalonej tożsamości w księdze, o której mowa w ust. 1, zamieszcza się dane, o których mowa w ust. 1 pkt 5, 6, 8–12, 14 i 15.

2. [8] Księga, o której mowa w ust. 1, zawiera również:

1) imiona i nazwiska – w odniesieniu do osób uprawnionych do pochowania zwłok,

2) oznaczenie organu lub innego podmiotu – w odniesieniu do obowiązanych lub uprawnionych do pochowania zwłok.

3. [9] Dane, o których mowa w ust. 1 pkt 1–7, 14 i 15, wpisywane są na podstawie karty zgonu lub innego dokumentu stanowiącego podstawę do pochowania zwłok.

3a. [10] Na wniosek osoby, organu lub innego podmiotu uprawnionych lub obowiązanych do pochowania zwłok księga, o której mowa w ust. 1, podlega uzupełnieniu:

1) w przypadku dziecka martwo urodzonego, po okazaniu odpisu aktu urodzenia, o dane, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2 i 14, a jeżeli akt urodzenia nie został sporządzony, dane o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, uzupełnia się na podstawie pisemnego oświadczenia rodziców,

2) w przypadku osoby o nieustalonej tożsamości, na podstawie przedłożonego odpisu aktu zgonu, o dane, o których mowa w ust. 1 pkt 14,

3) w przypadku niezidentyfikowanych zwłok, których tożsamość została następnie ustalona, na podstawie okazanego odpisu aktu zgonu, o dane, o których mowa w ust. 1 pkt 1–4, 7 i 14.

4. Jeżeli księga, o której mowa w § 1 pkt 1, prowadzona jest w układzie rocznikowym, jej zamknięcia dokonuje się z chwilą wpisu ostatniej osoby pochowanej na cmentarzu w danym roku kalendarzowym.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Zawartość księgi grobów] 1. Księga, o której mowa w § 1 pkt 2, zawiera:

1) numer ewidencyjny,

2) [11] nazwisko i imię (imiona) osoby lub osób pochowanych w grobie,

3) datę pochowania,

4) rodzaj grobu,

5) miejsce pochowania,

6) adnotację o wpisie nagrobka do rejestru zabytków,

7) adnotacje o wniesionych zastrzeżeniach i opłatach, o których mowa w art. 7 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

2. [12] Księga grobów prowadzona jest dla wszystkich grobów, a dane, o których mowa w ust. 1, dotyczą wszystkich zmarłych osób pochowanych w danym grobie, których tożsamość została ustalona.

3. [13] W przypadku dziecka martwo urodzonego, którego dane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zostały uzupełnione, wpisuje się imiona i nazwiska rodziców.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Zawartość alfabetycznego spisu osób pochowanych na cmentarzu] [14] 1. Spis, o którym mowa w § 1 pkt 3, zawiera:

1) nazwisko i imię (imiona) osoby pochowanej na cmentarzu,

2) miejsce pochowania,

3) numer ewidencyjny.

2. W przypadku dziecka martwo urodzonego, którego dane wskazane w ust. 1 pkt 1 nie zostały uzupełnione, wpisuje się imię i nazwisko matki.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Termin wpisu do księgi osób pochowanych na cmentarzu] 1. Wpisów do księgi, o której mowa w § 1 pkt 1, dokonuje się niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 7 dni od dnia pochowania osoby na cmentarzu.

2. Wpisów, o których mowa w ust. 1, dokonuje się w kolejności pochowania zwłok lub szczątków na cmentarzu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Numeracja wpisów do księgi osób pochowanych na cmentarzu i księgi grobów] Numerację wpisów do ksiąg, o których mowa w § 1 pkt 1 i 2, rozpoczyna się na początku roku kalendarzowego od numeru 1 i kończy się numerem nadanym ostatniemu wpisowi w danym roku kalendarzowym.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Podstawa sporządzania alfabetycznego spisu osób pochowanych na cmentarzu] Spis, o którym mowa w § 1 pkt 3, sporządza się na podstawie księgi osób pochowanych na cmentarzu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Zasady wpisów do ksiąg] 1. [15] Wpisy w księgach cmentarnych dokonywane są pismem ręcznym w sposób staranny, czytelny i trwały. Pisownia poszczególnych wyrazów nie może budzić wątpliwości i powinna być zgodna z obowiązującą normą ortograficzną, a w zakresie danych dotyczących osoby pochowanej – z dokumentami stanowiącymi podstawę ich wpisania.

2. [16] (uchylony).

3. [17] (uchylony).

4. Pomyłki powstałe przy ręcznym lub maszynowym dokonywaniu wpisów do ksiąg cmentarnych wykreśla się linią ciągłą w sposób umożliwiający odczytanie wykreślonego zapisu. Prawidłowe brzmienie zapisu wykreślonego wpisuje się w tej samej rubryce lub w rubryce „uwagi”. Przy każdej poprawce zamieszcza się datę i czytelny podpis osoby dokonującej poprawki.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[18] (uchylony).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Wpis dat do ksiąg] Daty wpisuje się do ksiąg cmentarnych słownie i cyframi arabskimi umieszczonymi w nawiasie w kolejności: rok, miesiąc, dzień.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Kolejność zapisu] 1. W księgach cmentarnych strony zapisuje się kolejno, nie pozostawiając stron niezapisanych.

2. Niezapisane kolejno w księgach cmentarnych strony z powodu wad technicznych przekreśla się, wpisując adnotację o przyczynie przekreślenia strony.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.[Wykorzystanie niewykorzystanych stron ksiąg w latach następnych] Jeżeli w danym roku kalendarzowym nie zostały wykorzystane wszystkie strony ksiąg cmentarnych, prowadzonych w układzie rocznikowym, księgi te można wykorzystywać w latach następnych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.[Osoba upoważniona do wpisu] 1. Wpisów do ksiąg cmentarnych dokonuje osoba lub osoby upoważnione do tego przez osoby prawne i fizyczne odpowiedzialne za utrzymanie i zarządzanie cmentarzem.

2. Każdy wpis do ksiąg cmentarnych osoba upoważniona potwierdza swoim podpisem.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.[Księgi cmentarne w systemie informatycznym] 1. Prowadzenie księgi cmentarnej w systemie informatycznym odbywa się w układzie rocznikowym.

2. [19] Do ksiąg cmentarnych prowadzonych w systemie informatycznym przepisy § 9 ust. 1, § 11 i § 14 ust. 1 stosuje się odpowiednio.

3. Wydruk komputerowy wszystkich danych zawartych w księdze cmentarnej albo kopię tych danych, sporządzoną na elektronicznym nośniku informacji, sporządza się na ostatni dzień roboczy każdego roku kalendarzowego.

4. Dane zgromadzone w systemie informatycznym podlegają ochronie zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych.

5. Systemy informatyczne służące do prowadzenia ksiąg cmentarnych powinny podlegać zabezpieczeniom sprzętowym i programowym uniemożliwiającym przetwarzanie danych w księgach cmentarnych przez osoby nieuprawnione.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.[Przechowywanie ksiąg cmentarnych] 1. Osoby prawne i fizyczne odpowiedzialne za utrzymanie i zarządzanie cmentarzem przechowują księgi cmentarne bezterminowo.

2. Księgi cmentarne powinny być przechowywane w pomieszczeniu zapewniającym należyte ich zabezpieczenie przed uszkodzeniem, zniszczeniem, kradzieżą oraz w sposób uniemożliwiający przetwarzanie danych w księgach cmentarnych przez osoby nieupoważnione.

3. Pomieszczenie, w którym są przechowywane księgi cmentarne, powinno być w miarę możliwości wyposażone w odpowiedni sprzęt przeciwpożarowy oraz w urządzenia kontrolujące temperaturę i wilgotność powietrza.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17.[Wejście w życie] [20] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

[1] § 2a ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 grudnia 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji grobów (Dz.U. poz. 2257). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2016 r.

[2] § 3 ust. 1 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 grudnia 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji grobów (Dz.U. poz. 2257). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2016 r.

[3] § 3 ust. 1 pkt 13 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 grudnia 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji grobów (Dz.U. poz. 2257). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2016 r.

[4] § 3 ust. 1 pkt 14 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 grudnia 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji grobów (Dz.U. poz. 2257). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2016 r.

[5] § 3 ust. 1 pkt 15 dodany przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 grudnia 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji grobów (Dz.U. poz. 2257). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2016 r.

[6] § 3 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 grudnia 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji grobów (Dz.U. poz. 2257). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2016 r.

[7] § 3 ust. 1b dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 grudnia 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji grobów (Dz.U. poz. 2257). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2016 r.

[8] § 3 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 grudnia 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji grobów (Dz.U. poz. 2257). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2016 r.

[9] § 3 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 grudnia 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji grobów (Dz.U. poz. 2257). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2016 r.

[10] § 3 ust. 3a dodany przez § 1 pkt 2 lit. d) rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 grudnia 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji grobów (Dz.U. poz. 2257). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2016 r.

[11] § 4 ust. 1 pkt 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 grudnia 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji grobów (Dz.U. poz. 2257). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2016 r.

[12] § 4 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 grudnia 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji grobów (Dz.U. poz. 2257). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2016 r.

[13] § 4 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 3 lit. c) rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 grudnia 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji grobów (Dz.U. poz. 2257). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2016 r.

[14] § 5 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 grudnia 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji grobów (Dz.U. poz. 2257). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2016 r.

[15] § 9 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 grudnia 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji grobów (Dz.U. poz. 2257). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2016 r.

[16] § 9 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 grudnia 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji grobów (Dz.U. poz. 2257). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2016 r.

[17] § 9 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 grudnia 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji grobów (Dz.U. poz. 2257). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2016 r.

[18] § 10 uchylony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 grudnia 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji grobów (Dz.U. poz. 2257). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2016 r.

[19] § 15 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 grudnia 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji grobów (Dz.U. poz. 2257). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2016 r.

[20] Rozporządzenie wchodzi w życie 15 września 2001 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00