Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Ustaw rok 1965 nr 42 poz. 261
Wersja aktualna od 1965-11-05
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1965 nr 42 poz. 261
Wersja aktualna od 1965-11-05
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Zakres spraw uregulowanych w niniejszym rozporządzeniu, został przeniesiony z dniem 22 lutego 2007 r. do Działu V Kodeksu Postępowania Cywilnego - ustawą z dnia 18 października 2006 r. o likwidacji niepodjętych depozytów (Dz.U. Nr 208, poz. 1537).  

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 24 września 1965 r.

o zasadach i trybie postępowania w sprawach o złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego

Na podstawie art. 694 Kodeksu postępowania cywilnego zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Postępowanie o złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego] W postępowaniu o złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego sąd nie bada prawdziwości twierdzeń zawartych we wniosku, ograniczając się do oceny, czy według przytoczonych okoliczności złożenie do depozytu jest prawnie uzasadnione.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego] 1. Złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego może być dokonane dopiero po uzyskaniu zezwolenia sądu.

2. Jeżeli jednak przedmiotem świadczenia są pieniądze polskie, złożenie do depozytu może być dokonane również przed uzyskaniem zezwolenia sądu. W wypadku takim dłużnik powinien równocześnie ze złożeniem pieniędzy zgłosić wniosek o zezwolenie na złożenie do depozytu. W razie uwzględnienia tego wniosku złożenie do depozytu uważa się za dokonane w chwili, w której rzeczywiście nastąpiło.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Nieznany wierzyciel] 1. Jeżeli wierzyciel lub jego miejsce zamieszkania nie są znane, o zezwoleniu na złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego sąd ogłosi publicznie w budynku sądowym oraz w lokalu prezydium właściwej rady narodowej. Sąd może zarządzić umieszczenie ogłoszenia także w prasie lub podać je w inny sposób do wiadomości publicznej.

2. Ogłoszenie powinno zawierać dane określone w art. 693 pkt 1, 3 i 4 Kodeksu postępowania cywilnego oraz wezwanie wierzyciela do odbioru depozytu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Przyjęcie kosztowności do depozytu sądowego] 1. Sąd może zażądać, aby depozyt został złożony w odpowiednim opakowaniu.

2. Przed przyjęciem kosztowności do depozytu sądowego poddaje się je opisowi i oszacowaniu przez biegłego w obecności dłużnika lub wyznaczonej przez niego osoby.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Świadczenia powtarzające się] 1. Jeżeli dłużnik jest zobowiązany do świadczeń powtarzających się, a zachodzą warunki do złożenia do depozytu sądowego świadczeń już wymagalnych, sąd może zezwolić dłużnikowi na składanie w przyszłości do depozytu dalszych świadczeń w chwili, gdy staną się wymagalne. O złożeniu każdego świadczenia sąd zawiadamia wierzyciela.

2. Na wniosek wierzyciela sąd uchyli postanowienie o zezwoleniu dłużnikowi na składanie do depozytu świadczeń na zasadach określonych w ust. 1, jeżeli wierzyciel wyrazi gotowość przyjmowania i pokwitowania odbioru dalszych świadczeń wymagalnych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Pieniądze, kosztowności, książeczki oszczędnościowe i inne dokumenty] 1. Pieniądze, kosztowności, książeczki oszczędnościowe i inne dokumenty oraz przedmioty, które mają być przyjęte do depozytu sądowego na podstawie przepisów szczególnych, przechowuje się w sądzie lub we właściwej instytucji bankowej. Inne przedmioty przechowuje się w miejscu wyznaczonym przez sąd.

2. Jeżeli przedmiotem świadczenia jest książeczka oszczędnościowa, a przechowanie nie następuje w instytucji, która wystawiła książeczkę, o przyjęciu książeczki oszczędnościowej do depozytu sąd zawiadomi tę instytucję.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Sprawowanie dozoru nad przechowywanymi przedmiotami] 1. W celu sprawowania dozoru nad przedmiotami przechowywanymi w wyznaczonym miejscu sąd ustanowi dozorcę. Przed wydaniem postanowienia sąd wysłucha wniosku dłużnika co do osoby dozorcy. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie.

2. Do dozorcy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego dotyczące dozorcy w toku egzekucji sądowej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Dokumenty i inne depozyty rzeczowe] Dokumenty i inne depozyty rzeczowe przechowuje się w stanie niezmienionym.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Rzecz ruchoma ulegająca szybkiemu zepsuciu] 1. Jeżeli przedmiotem świadczenia, które ma być złożone do depozytu sądowego, jest rzecz ruchoma ulegająca szybkiemu zepsuciu, jak również rzecz ruchoma, której przechowywanie byłoby związane ze znacznymi kosztami lub nadmiernymi trudnościami albo powodowałoby znaczne obniżenie jej wartości, sąd na wniosek dłużnika postanowi sprzedaż rzeczy według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z ruchomości.

2. Uzyskaną ze sprzedaży kwotę komornik składa do depozytu sądowego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Pokwitowanie przyjęcia depozytu] Po przyjęciu depozytu sąd wyda dłużnikowi pokwitowanie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Zwrot depozytu] 1. Na żądanie dłużnika sąd zwróci mu depozyt, jeżeli wierzyciel nie zażądał wydania depozytu.

2. Jeżeli wniosek dłużnika o zwrot depozytu i wniosek wierzyciela o wydanie zostały zgłoszone równocześnie, sąd postanowi wydać depozyt wierzycielowi.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Złożenie depozytu na skutek orzeczenia sądu lub innego organu] W razie złożenia depozytu na skutek orzeczenia sądu lub innego organu, depozyt nie może być zwrócony dłużnikowi bez zezwolenia sądu lub innego organu, który wydał to orzeczenie, chyba że z orzeczenia wynika co innego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.[Złożenie przedmiotu do depozytu w celu nadania klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu] Jeżeli złożenie przedmiotu do depozytu nastąpiło w celu nadania klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu, depozyt nie może być zwrócony dłużnikowi bez zgody wierzyciela, chyba że wniosek o nadanie klauzuli wykonalności został cofnięty.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.[Żądanie wierzyciela] Na żądanie wierzyciela sąd postanowi wydać mu depozyt, jeżeli zachodzą warunki określone we wniosku o złożenie do depozytu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.[Zabezpieczenie wpisem w księdze wieczystej] Jeżeli zobowiązanie jest zabezpieczone wpisem w księdze wieczystej, a na skutek złożenia przedmiotu świadczenia do depozytu nastąpiło wykreślenie tego wpisu, dłużnik może żądać wydania mu depozytu tylko za zgodą wierzyciela, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.[Zwrot kosztów postępowania na żądanie dłużnika] Na żądanie dłużnika, zgłoszone przed wydaniem przez sąd postanowienia o wydaniu depozytu, sąd przyzna mu od wierzyciela zwrot kosztów postępowania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17.[Złożenie do depozytu na żądanie właściwego organu] Jeżeli złożenie do depozytu sądowego nastąpiło na żądanie właściwego organu, depozyt wydaje się osobie uprawnionej dopiero po wykazaniu przez nią, że warunki, pod którymi wydanie depozytu mogło nastąpić, zostały spełnione.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 18.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Sprawiedliwości: S. Walczak

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00