Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
book

Książka

Trzynastka w pytaniach i odpowiedziach

Publikacja jest skierowana do wszystkich osób odpowiedzialnych za prawidłowe naliczane i wypłacenie dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Ma formę pytań i odpowiedzi, w których udzielono wyczerpujących wyjaśnień na temat konkretnych problemów występujących w praktyce. Pomogą one rozstrzygnąć wątpliwości związane m.in. z konsekwencjami izolacji i kwarantanny oraz innych ograniczeń, które wprowadzono na skutek epidemii COVID-19.

I. Uprawnienia rodzicielskie a prawo do trzynastki

1. Czy pracownica, która przebywała na zwolnieniu lekarskim, a później korzystała z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, ma prawo do trzynastki

PROBLEM

Pracownica jednostki samorządowej od 1 lutego do 30 kwietnia 2020 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. 1 maja 2020 r. urodziła dziecko i do końca roku przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Pracownicy oprócz zasiłku macierzyńskiego wypłacany jest równolegle dodatek stażowy (zgodnie z regulaminem). Czy pracownica nabyła prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego? A jeżeli tak, to czy w podstawie trzynastki należy uwzględnić dodatek stażowy wypłacany za czas pobierania zasiłku macierzyńskiego?

ODPOWIEDŹ

Pracownica ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2020 r. Zasady wliczania do podstawy wymiaru tego wynagrodzenia dodatku za wieloletnią pracę są dyskusyjne - szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. W przypadku gdy pracownik nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego. Warunkiem nabycia prawa do trzynastki w wysokości proporcjonalnej jest jednak to, aby okres ten wynosił co najmniej 6 miesięcy.

Do okresu przepracowanego nie wliczamy okresów niezdolności do pracy. W tym zakresie należy sięgnąć do uchwały Sądu Najwyższego z 7 lipca 2011 r., III PZP 3/11, w której wskazano, że "przepracowanie" w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym (dalej: ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym) znaczy faktyczne (efektywne) wykonywanie pracy, a nie tylko pozostawanie w stosunku pracy. Okresy pobierania przez pracownika niezdolnego do pracy wynagrodzenia i zasiłku chorobowego nie podlegają wliczeniu do 6-miesięcznego okresu przepracowanego w danym roku kalendarzowym, wymaganego do nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym.

Ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym wymienia jednak jednocześnie pewne okresy nieświadczenia pracy, w przypadku wystąpienia których przepracowanie minimalnego okresu 6-miesięcznego w roku kalendarzowym nie jest wymagane. Wśród nich wymienia się m.in. okresy urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego. Niezależnie od długości wykorzystanego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego ich wystąpienie w trakcie roku oznacza, że dla nabycia trzynastki nie jest konieczne posiadanie w trakcie roku minimalnego okresu przepracowanego. Pracownica wskazana w pytaniu nabędzie zatem prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00