Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Biuletyn Informacyjny Lasów Państwowych rok 2021 nr 5 poz. 6
Wersja archiwalna od 2022-06-30 do 2023-02-22
Biuletyn Informacyjny Lasów Państwowych rok 2021 nr 5 poz. 6
Wersja archiwalna od 2022-06-30 do 2023-02-22
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ZARZĄDZENIE NR 21
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH

z dnia 13 kwietnia 2021 r.

w sprawie stanu liczbowego samochodów osobowych i innych samochodów o ładowności do 3,5 tony, zasad ich użytkowania oraz zasad wykorzystywania samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy w celach służbowych w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych

ZI.4000.7.2020

(ostatnia zmiana: BILP. z 2022 r., poz. 9)  

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach1, zwanej dalej Ustawą, w związku z § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe2 zarządzam, co następuje:

I. Samochody służbowe

§ 1

1. Ustalam, w niżej wymienionych jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych, następującą liczbę służbowych samochodów osobowych3 oraz samochodów ciężarowych o ładowności do 3,5 tony na potrzeby obsługi biur:

a) w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych - nie więcej niż 6 samochodów;

b) w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych - nie więcej niż 2 samochody;

c) w nadleśnictwie:

nie więcej niż 1 samochód,

nie więcej niż 1 samochód posterunku Straży Leśnej;

d) w zespole ochrony lasu (ZOL) - nie więcej niż 1 samochód;

e) w zakładach LP - nie więcej niż 1 samochód.

2. Ustalenia ust. 1 nie dotyczą samochodów elektrycznych oraz samochodów wykorzystywanych do działalności innej niż administracyjna, w szczególności samochodów służących do ochrony przeciwpożarowej. Stan liczebny wyżej wymienionych pojazdów powinien być proporcjonalny do rodzaju i wielkości wykonywanych zadań, zapewniając optymalne ich wykorzystanie, o ile jest to niezbędne.

3. Ustalenia, o których mowa w ust. 1 i 2, dotyczą samochodów będących we władaniu jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych (zwanych dalej jednostkami) oraz samochodów oddanych im do użytkowania na podstawie umowy najmu lub dzierżawy.

4. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, na uzasadniony wniosek kierownika jednostki organizacyjnej, może wyrazić zgodę na zwiększenie liczby pojazdów ponad limit ustalony w ust. 1.

5. Wniosek, o którym mowa w ust. 4, składa się z zachowaniem drogi służbowej.

§ 2

1. Uprawnienia do korzystania z samochodów służbowych posiadają kierownicy jednostek, pracownicy jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych i inne osoby uprawnione, na zasadach określonych w Regulaminie użytkowania służbowych samochodów osobowych i innych samochodów o ładowności do 3,5 tony (zwanym dalej Regulaminem), stanowiącym załącznik nr 1 do zarządzenia.

2. Uprawnienia do korzystania z samochodów służbowych posiadają pracownicy ZOL, upoważnieni przez kierownika jednostki organizacyjnej będącej właścicielem samochodu ZOL.

3. W szczególnych przypadkach uprawnienia do korzystania z samochodów służbowych mogą posiadać osoby trzecie wykonujące pracę lub usługę na rzecz danej jednostki LP.

4. Osobą odpowiedzialną za samochody służbowe jest kierownik jednostki organizacyjnej LP lub osoba przez niego wskazana.

§ 3

1. Kierownik jednostki organizacyjnej wyznacza dla samochodów służbowych stałe miejsce garażowania/postoju z uwzględnieniem potrzeb gospodarczych, w tym organizacyjnych.

2. Na garażowanie/postój w innym, dodatkowym miejscu wskazanym przez pracownika dysponującego samochodem służbowym, z uwzględnieniem potrzeb, o których mowa w ust. 1, wyraża zgodę:

a) Dyrektor Generalny Lasów Państwowych - w odniesieniu do pracowników DGLP oraz w odniesieniu do dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych;

b) dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych - w odniesieniu do pracowników biura RDLP oraz w odniesieniu do nadleśniczych;

c) nadleśniczy - w odniesieniu do pracowników nadleśnictwa.

3. Jazdy samochodem służbowym podlegają pełnej ewidencji w miesięcznych kartach pracy (KSO) spełniających warunki określone w przepisach prawa, w tym prawa podatkowego, prowadzonych w formie tradycyjnej lub elektronicznej.

§ 4

Wprowadzam obowiązek trwałego oznakowania samochodów służbowych, o których mowa w § 1, wspólnym znakiem graficznym zgodnym z „Księgą identyfikacji wizualnej Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe”4, według wzoru w formie określonej w załączniku nr 2 do zarządzenia.

§ 5

Znak graficzny powinien być stosowany w połączeniu z nazwą jednostki LP, mającą prawo używania wspólnego znaku graficznego Lasów Państwowych. Wymiarowanie znaku powinno być zgodne z załącznikiem nr 2 do zarządzenia.

§ 6

1. Samochód służbowy Straży Leśnej powinien posiadać na dachu podświetlony emblemat w kolorze białym z napisem „STRAŻ LEŚNA” wraz z bocznymi lampami błyskowymi w kolorze pomarańczowym.

2. Możliwe jest stosowanie na dachu służbowego samochodu Straży Leśnej podświetlonego emblematu w kolorze białym z napisem „STRAŻ LEŚNA” wraz z bocznymi lampami błyskowymi w kolorze niebieskim, na podstawie odrębnych przepisów5.

§ 7

1. Wprowadzam jednolity dla wszystkich jednostek organizacyjnych LP wzór miesięcznej karty pracy samochodu osobowego i innych samochodów o ładowności do 3,5 tony, zawierający ewidencję przebiegu pojazdu, stanowiący załącznik nr 4 do Regulaminu.

2. Dopuszcza się prowadzenie elektronicznej wersji karty pracy zawierającej co do zasady dane karty stanowiącej załącznik nr 4 do Regulaminu.

§ 8

1. Wprowadzam obowiązek wydania przez kierowników jednostek organizacyjnych LP Regulaminu użytkowania służbowych samochodów osobowych i innych samochodów o ładowności do 3,5 t, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia.

2. Postanowienia Regulaminu obowiązującego w danej jednostce LP mają zastosowanie do kierowników tych jednostek, z tym że używanie przez nich ww. samochodów służbowych następuje wyłącznie po uprzednim przejęciu samochodu do używania na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego, według wzoru określonego w Regulaminie.


II. Samochody prywatne używane również do celów służbowych

§ 9

1. Na wniosek pracownika podróż służbowa krajowa lub zagraniczna może odbywać się samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem niebędącym własnością pracodawcy, na zasadach określonych w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej6.

2. Proces zlecania opracowania i rozliczania podróży odbywa się w SILPWeb, w module „Absencje i delegacje”, zgodnie z zasadami określonymi w odrębnych przepisach.

3. Podróż pracownika używającego samochodu osobowego, motocykla lub motoroweru niebędącego własnością pracodawcy, którego zakup został sfinansowany z wykorzystaniem pożyczki udzielonej ze środków jednostki LP, odbywa się z użyciem tego środka komunikacji z zastrzeżeniem ust. 4.

4. Podróż pracownika, o którym mowa w ust. 3, odbywa się wskazanymi przez pracodawcę środkami transportu w przypadkach uzasadnionych względami organizacyjnymi, komunikacyjnymi, w tym odległością od miejsca rozpoczęcia podróży do wyznaczonego przez pracodawcę miejsca, a także w wypadku braku możliwości dysponowania pojazdem sfinansowanym z wykorzystaniem pożyczki udzielonej ze środków jednostki LP.

§ 10

1. Wykorzystywanie przez pracownika, w celach służbowych do jazd lokalnych (w stałym miejscu pracy lub w miejscowości, w której znajduje się siedziba pracodawcy), posiadającego prawo dysponowania samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem niebędącym własnością pracodawcy, następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej

2. Do umowy o używanie samochodu osobowego, motocykla lub motoroweru niebędącego własnością pracodawcy do jazd lokalnych postanowienia § 9 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

3. Do jazd lokalnych pracownik może wykorzystywać więcej niż jeden samochód osobowy, motocykl lub motorower niebędący własnością pracodawcy, o ile posiada prawo do dysponowania nimi i nie nabył któregokolwiek z nich z wykorzystaniem pożyczki udzielonej ze środków jednostki LP.

4. Limit kilometrów na jazdy lokalne, o którym mowa w § 10 ust. 1, wykonywane samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem niebędących własnością pracodawcy przyznaje w umowie o używanie tych pojazdów do celów służbowych:

a) nadleśniczy - pracownikom nadleśnictwa,

b) dyrektor zakładu - pracownikom zakładu,

c) dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych - pracownikom biura RDLP oraz nadleśniczym i dyrektorom zakładów o zasięgu regionalnym,

d) Dyrektor Generalny Lasów Państwowych - pracownikom DGLP oraz dyrektorom regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych i dyrektorom zakładów o zasięgu krajowym.

5. Pracownik posiadający prawo do stałego dysponowania samochodem służbowym nie może korzystać z samochodu prywatnego w celach służbowych do jazd lokalnych.

6. Dla ustalenia limitu kilometrów, o którym mowa w ust. 4, bierze się pod uwagę kryteria wynikające z zakresu i charakteru wykonywanych zadań w jazdach lokalnych.

7. Obszar jazd lokalnych dla poszczególnych pracowników odpowiada miejscu pracy określonemu z uwzględnieniem § 4 PUZP.

§ 11

1. Zwrot kosztów dojazdów leśniczych, podleśniczych i gajowych, z którymi zawarto umowę o używanie pojazdu niebędącego własnością pracodawcy do celów służbowych, do siedziby nadleśnictwa oraz kancelarii leśnictwa, znajdujących się poza zasięgiem terytorialnym leśnictwa stanowiącego ich miejsce pracy, określone w umowie o pracę, następuje na podstawie przepisów wydanych przez właściwego ministra w sprawie szczegółowych zasad ustalania oraz wysokości należności przysługującym pracownikowi z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju7.

2. Zwrot kosztów używania do celów służbowych w jazdach lokalnych pojazdów niebędących własnością pracodawcy następuje po złożeniu przez pracownika oświadczenia (dla każdego z pojazdów) w SILPWeb, w module „Absencje i delegacje”.

§ 12

1. Wprowadzam możliwość oznakowania samochodów osobowych, stanowiących własność pracowników jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, używanych do celów służbowych.

2. Oznakowanie samochodów, o których mowa w ust. 1, nie może mieć charakteru trwałego i polega na umieszczeniu w samochodzie identyfikatora (plakietki). Identyfikator (plakietka) może być używany wyłącznie przy wykonywaniu obowiązków służbowych z użyciem samochodu, o którym mowa w ust. 1.

§ 13

1. Identyfikator, o którym mowa w § 12, stanowi plakietka z tworzywa sztucznego, którą należy umieścić w kabinie samochodu, po wewnętrznej stronie przedniej szyby.

2. Wzór identyfikatora (plakietki) stanowi załącznik nr 3 do zarządzenia.

§ 14

Nie dopuszcza się stosowania innego sposobu oznakowania samochodów osobowych, stanowiących własność pracowników jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, używanych do celów służbowych, niż w sposób określony w § 12 i § 13.

§ 15

1. Plakietki, o których mowa w § 13, wydają kierownicy właściwych jednostek LP.

2. Przekazywanie i udostępnianie plakietek innym osobom jest zabronione.

3. W wypadku zmian organizacyjnych lub zdarzeń wynikających ze stosunku pracy (zmiana nadleśnictwa, leśnictwa lub stanowiska itp.) plakietki podlegają zwrotowi do jednostki, która je wydała.

4. Koszty związane z oznakowaniem samochodów osobowych, stanowiących własność pracowników jednostek LP, używanych do celów służbowych ponoszą odpowiednio jednostki LP.

§ 16

1. W „Księdze identyfikacji wizualnej Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe” wprowadza się zmiany:

a) dodaje się rozdział 6.1. Wzór oznaczenia samochodów służbowych jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych. Treść rozdziału stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia;

b) dodaje się rozdział 6.2. Wzór identyfikatorów pojazdów silnikowych stanowiących własność pracowników jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych używanych do celów służbowych. Treść rozdziału stanowi załącznik nr 3 zarządzenia.

2. We wzorniku druków, wprowadzonym Zarządzeniem nr 75 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 18 lipca 2003 r. w sprawie wzornika druków obowiązujących w Lasach Państwowych, wprowadza się następujące zmiany w części drugiej (Druki wejściowe do SILP):

a) w pozycji 2.3.7. wprowadza się do stosowania nowy wzór druku „Miesięczna karta pracy (KSO) samochodu osobowego i innych o ładowności do 3,5 t” - załącznik nr 4 do Regulaminu;

b) w pozycji 2.3.7. wprowadza się zmiany w treści instrukcji dla druku „Miesięczna karta pracy (KSO) samochodu osobowego i innych o ładowności do 3,5 t” - załącznik nr 4 do Regulaminu;

c) dodaje się pozycję 2.3.16. „Protokół z przekazania/przejęcia samochodu służbowego” - załącznik nr 2 do Regulaminu.

§ 18

1. Z dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia traci moc:

a) Zarządzenie nr 19 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z 21 lutego 2008 r. w sprawie stanu liczbowego samochodów osobowych i osobowo-terenowych oraz zasad wykorzystywania samochodów prywatnych w celach służbowych w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych (znak: OR-402-4/08),

b) Zarządzenie nr 42 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia14 lipca 2000 r. w sprawie oznakowania pojazdów silnikowych Lasów Państwowych (znak: GO-021-6/2000),

c) Zarządzenie nr 2 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 19 stycznia 2010 r. w sprawie sposobu oznakowania samochodów osobowych, niebędących własnością jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych i używanych w celach służbowych (znak: OR-402-1/2010).

2. Tracą moc wzory druków, o których mowa w § 1 Zarządzenia nr 46 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 4 czerwca 2013 r., zmieniające wzornik druków wprowadzony Zarządzeniem nr 75 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 18 lipca 2003 r. w sprawie wzornika druków obowiązujących w Lasach Państwowych.

§ 19

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.



1 Art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tj. Dz. U. z 2018, poz. 2129 ze zm.) stanowi, że „Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych”.

2 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r.; w § 6 Statut Lasów Państwowych stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę (o lasach) oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także innych przepisów prawnych, Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.

3 Art. 2 ust. 40 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tj. Dz. U. z 2018 r., poz. 190 ze zm.) definiuje samochód osobowy jako „pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu”.

4 Zarządzenie nr 15 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 5 marca 2018 r. w sprawie zmiany zarządzenia nr 71 z dnia 19 października 2015 r. w części dotyczącej „Księgi identyfikacji wizualnej Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe”.

5 Art. 53 ust. 1 pkt 12 ustawy Prawo o ruchu drogowym stanowi, że „pojazdem uprzywilejowanym w ruchu drogowym może być pojazd samochodowy jednostki niewymienionej w pkt 1-11, jeżeli jest używany w związku z ratowaniem życia lub zdrowia ludzkiego - na podstawie zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych”.

6 Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej - Dz. U. z 2013 r., poz. 167.

7 Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej - Dz. U. z 2013 r., poz. 167.

Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 21
Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych
z dnia 13 kwietnia 2021 r.

REGULAMIN UŻYTKOWANIA
służbowych samochodów osobowych i innych samochodów o ładowności do 3,5 tony

Treść załącznika w formie pdf do pobrania tutaj

Załącznik nr 2 do Zarządzenia nr 21
Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych
z dnia 13 kwietnia 2021 r.

WZÓR OZNACZENIA SAMOCHODÓW SŁUŻBOWYCH
jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych

1. Oznaczenie stanowią dwie nalepki wykonane na białej folii samoprzylepnej z nadrukiem w kolorze zielonym (Pantone 3305).

2. Pierwsza, w kształcie okrągłym, zawiera logo Lasów Państwowych w formie podstawowej, druga - nazwę jednostki LP. Nalepkę z nazwą jednostki umieszcza się centralnie pod logotypem.

3. W nazwie jednostki stosujemy czcionkę Arial Bold w odpowiedniej wielkości, dostosowanej do wielkości logotypu. Proporcję wielkości czcionki do logotypu określa się na 1 : 6. Nazwę jednostki umieszcza się centralnie pod logotypem w jednym, dwóch lub trzech wierszach, w zależności od długości nazwy.

4. Zaleca się stosowanie logotypu o średnicy 16 cm i wielkości czcionki 110 punktów - dla nazwy jednostki. Wielkości te mogą być proporcjonalnie zmieniane z zachowaniem przywołanej wyżej proporcji 1 : 6.

5. Nie dopuszcza się stosowania skrótowych nazw jednostek.

6. Nalepki stosuje się na przednich drzwiach i po obu stronach samochodu.

Wzór oznaczenia

image

Załącznik nr 3 do Zarządzenia nr 21
Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych
z dnia 13 kwietnia 2021 r.

WZÓR IDENTYFIKATORÓW POJAZDÓW SILNIKOWYCH
stanowiących własność pracowników
jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych
używanych do celów służbowych

1. Identyfikator stanowi plakietka wykonana z tworzywa sztucznego koloru białego z nadrukiem koloru zielonego - Pantone 3305.

2. Wymiar plakietki - 80 x 100 mm.

3. Mocowanie - 2 przyssawki (lub inny sposób umożliwiający przymocowanie identyfikatora do szyby samochodowej od wewnętrznej jego strony).

4. Logo Lasów Państwowych o średnicy 20 mm.

5. Napis „Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe” - czcionka Arial, wersja Bold, rozmiar 11 pkt.

6. Nazwa jednostki organizacyjnej - czcionka Arial, wersja Bold, rozmiar 14 pkt, tekst w kontrze (na zielonym tle białe litery), w prostokącie o wymiarach 80 x 20 mm.

7. Nazwa zajmowanego stanowiska - czcionka Arial, wersja Bold, rozmiar 14 pkt.

8. Napis „Nr rejestracyjny” - czcionka Arial, rozmiar 13 pkt, z wyróżnionym miejscem na odręczne wpisanie odpowiednich danych.

Wzór identyfikatora

image


1 Dopuszczalne jest zmniejszenie czcionki, jeśli długość nazwy jednostki organizacyjnej nie mieści się w oznaczonym polu.

2 Stosowane kategorie stanowisk: LEŚNICZY, PODLEŚNICZY lub bez napisu dla stanowisk nie mieszczących się w żadnej z podanych kategorii (dotyczy Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych i biur regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych).

[1] § 17 uchylony przez § 1 zarządzenia nr 57 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 30 czerwca 2022 r. w sprawie zmiany Zarządzenia nr 21 z dnia 13 kwietnia 2021 r. w sprawie stanu liczbowego samochodów osobowych i innych samochodów o ładowności do 3,5 tony, zasad ich użytkowania oraz zasad wykorzystywania samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy w celach służbowych w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych (B.I.LP. poz. 9). Zmiana weszła życie 30 czerwca 2022 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00