history Historia zmian
zamknij

Wersja obowiązująca od 2014-06-06

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie wskazania poprzez etykietowanie oraz standardowe informacje o produkcie, zużycia energii oraz innych zasobów przez produkty związane z energią (1), w szczególności jej art. 10,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa 2010/30/UE zobowiązuje Komisję do przyjęcia aktów delegowanych w sprawie oznakowania produktów związanych z energią mających znaczący potencjał oszczędności energii, lecz wykazujących znaczne rozbieżności, jeśli chodzi o poziomy efektywności przy równorzędnej funkcjonalności.

(2) Zużycie energii elektrycznej przez ogrzewacze pomieszczeń oraz ogrzewacze wielofunkcyjne zapewniające ogrzewanie pomieszczeń i podgrzewanie wody stanowi istotną część całkowitego zapotrzebowania na energię w Unii. Ogrzewacze pomieszczeń i ogrzewacze wielofunkcyjne o równorzędnej funkcjonalności wykazują znaczne rozbieżności, jeśli chodzi o efektywność energetyczną. Istnieją znaczne możliwości zmniejszania ich zużycia energii, takie jak łączenie ogrzewaczy z odpowiednimi regulatorami temperatury i urządzeniami słonecznymi. Ogrzewacze pomieszczeń, ogrzewacze wielofunkcyjne oraz zestawy tych ogrzewaczy w połączeniu z regulatorami temperatury i urządzeniami słonecznymi należy zatem objąć wymogami dotyczącymi etykiet efektywności energetycznej.

(3) Ogrzewacze pomieszczeń i ogrzewacze wielofunkcyjne, które są przeznaczone do wykorzystywania przede wszystkim paliw gazowych i płynnych (ponad 50 %) wytwarzanych z biomasy posiadają szczególne parametry techniczne wymagające dalszych analiz technicznych, ekonomicznych i środowiskowych. W zależności od wyników takich analiz wymogi dotyczące etykietowania takich ogrzewaczy należy, w razie potrzeby, ustanowić na późniejszym etapie.

(4) Należy określić ujednolicone przepisy dotyczące etykietowania i standardowych informacji o produkcie odnośnie do efektywności energetycznej ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych, aby zapewnić zachęty dla producentów do podnoszenia efektywności energetycznej tych produktów, zmotywowania użytkowników do zakupu energooszczędnych produktów i wniesienia wkładu w funkcjonowanie rynku wewnętrznego.

(5) Jeśli chodzi o istotne oszczędności energii i kosztów dla poszczególnych rodzajów ogrzewaczy, niniejszym rozporządzeniem należy wprowadzić nową skalę oznakowania od A++ do G dla funkcji ogrzewania pomieszczeń przez kotły do ogrzewania pomieszczeń, kogeneracyjne ogrzewacze pomieszczeń, ogrzewacze pomieszczeń z pompą ciepła, wielofunkcyjne kotły grzewcze oraz wielofunkcyjne ogrzewacze z pompą ciepła. O ile klasy od A do G obejmują różne rodzaje konwencjonalnych kotłów, w przypadku gdy nie są one połączone z technologiami kogeneracji lub energii odnawialnej, o tyle klasy A+ oraz A++ powinny służyć propagowaniu wykorzystania kogeneracji i odnawialnych źródeł energii.

(6) Ponadto należy wprowadzić nową skalę oznakowania od A do G dla funkcji podgrzewania wody przez wielofunkcyjne kotły grzewcze i wielofunkcyjne ogrzewacze z pompą ciepła, zgodnie z rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) nr 812/2013. z 18 lutego 2013 r. uzupełniającym dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE w odniesieniu do etykiet efektywności energetycznej dla podgrzewaczy wody, zasobników ciepłej wody użytkowej oraz zestawów zawierających podgrzewacz wody i urządzenie słoneczne (2).

(7) Po upływie czterech lat należy dodać kolejne klasy A+++ oraz A+ do, odpowiednio, sezonowych klas ogrzewania pomieszczeń i klas podgrzewania wody, chyba że zalecenia z przeglądu będą inne, aby przyspieszyć penetrację rynku przez wysoce efektywne ogrzewacze pomieszczeń i ogrzewacze wielofunkcyjne wykorzystujące energię ze źródeł odnawialnych.

(8) Niniejsze rozporządzenie powinno zapewnić konsumentom uzyskanie bardziej dokładnych danych porównawczych dotyczących parametrów ogrzewaczy z pompą ciepła, z zastosowaniem metody obliczania i pomiaru efektywności sezonowej dla trzech europejskich stref klimatycznych. Komisja przyznała europejskim organom normalizacyjnym mandat w celu zbadania, czy podobną metodę należy opracować dla pozostałych ogrzewaczy. Przy okazji przeglądu niniejszego rozporządzenia można wziąć pod uwagę ujednolicenie europejskich sezonów ogrzewczych dla kotłów grzewczych, ogrzewaczy kogeneracyjnych i ogrzewaczy słonecznych.

(9) Ważnym czynnikiem dla użytkowników może być poziom mocy akustycznej ogrzewacza. Informacje o poziomach mocy akustycznej należy podawać na etykietach ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych.

(10) Oczekuje się, że do 2020 r. łączny efekt niniejszego rozporządzenia i rozporządzenia Komisji (UE) nr 813/2013 z dnia 2 sierpnia 2013 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych użytkowej (3) przyniesie roczne szacunkowe oszczędności energii rzędu około 1 900 PJ (około 45 Mtoe), co odpowiada emisji około 110 Mt CO2, w porównaniu z sytuacją zakładającą niezastosowanie żadnych środków.

(11) Informacje podawane na etykietach powinny być uzyskiwane poprzez zastosowanie rzetelnych, dokładnych i odtwarzalnych procedur pomiarów i obliczeń uwzględniających uznane najnowocześniejsze metody pomiarowe i obliczeniowe, w tym – o ile są dostępne – zharmonizowane normy przyjęte na wniosek Komisji przez europejskie organy normalizacyjne zgodnie z dyrektywą 98/34/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 czerwca 1998 r. ustanawiającą procedurę udzielania informacji w zakresie norm i przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (4), na potrzeby ustanawiania wymogów dotyczących ekoprojektu.

(12) Niniejsze rozporządzenie powinno określać jednolity wzór i jednolitą treść etykiet produktu dla ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych.

(13) Ponadto niniejsze rozporządzenie powinno określać wymogi dotyczące karty produktu i dokumentacji technicznej w odniesieniu do ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych.

(14) Niniejsze rozporządzenie powinno także określać wymogi w zakresie dostarczania informacji w przypadku wszelkich form sprzedaży wysyłkowej ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych oraz wszelkich reklam i technicznych materiałów promocyjnych dotyczących takich ogrzewaczy.

(15) Oprócz wprowadzenia etykiet produktu i kart dla samodzielnych ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych określonych w niniejszym rozporządzeniu, należy zagwarantować łatwy dostęp użytkowników do informacji na temat charakterystyki energetycznej zestawów zawierających ogrzewacze w połączeniu z urządzeniami słonecznymi lub regulatorami temperatury dzięki wprowadzeniu etykiet i kart zestawu opartych na kartach produktu otrzymywanych od dostawców. Taki zestaw może spełnić wymogi klasy o największej efektywności A+++.

(16) Należy przewidzieć przegląd przepisów niniejszego rozporządzenia, w kontekście postępu technicznego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Przedmiot i zakres

1. Niniejsze rozporządzenie ustanawia wymogi dotyczące etykietowania efektywności energetycznej i dostarczania uzupełniających informacji o produkcie dla ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych o znamionowej mocy cieplnej ≤ 70 kW, zestawów zawierających ogrzewacz pomieszczeń ≤ 70 kW, regulator temperatury i urządzenie słoneczne oraz zestawów zawierających ogrzewacz wielofunkcyjny ≤ 70 kW, regulator temperatury i urządzenie słoneczne.

2. Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do:

a) ogrzewaczy specjalnie zaprojektowanych do wykorzystywania paliw gazowych lub płynnych wytwarzanych przede wszystkim z biomasy;

b) ogrzewaczy wykorzystujących paliwa stałe;

c) ogrzewaczy objętych zakresem dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE (5);

d) ogrzewaczy wytwarzających ciepło tylko w celu zapewnienia ciepłej wody użytkowej;

e) ogrzewaczy przeznaczonych do ogrzewania i rozprowadzania gazowych nośników ciepła, takich jak para lub powietrze;

f) kogeneracyjnych ogrzewaczy pomieszczeń o maksymalnej mocy wytwórczej energii elektrycznej wynoszącej co najmniej 50 kW.

Artykuł 2

Definicje

Oprócz definicji podanych w art. 2 dyrektywy 2010/30/WE na potrzeby niniejszego rozporządzenia mają zastosowanie następujące definicje:

1) „ogrzewacz” oznacza ogrzewacz pomieszczeń lub ogrzewacz wielofunkcyjny;

2) „ogrzewacz pomieszczeń” oznacza urządzenie, które:

a) dostarcza ciepło do wodnego systemu centralnego ogrzewania w celu uzyskania i utrzymania na wybranym poziomie temperatury wewnętrznej w przestrzeni zamkniętej, takiej jak budynek, mieszkanie lub pokój; oraz

b) jest wyposażone w co najmniej jedno źródło ciepła;

3) „ogrzewacz wielofunkcyjny” oznacza ogrzewacz pomieszczeń zaprojektowany do doprowadzania dodatkowo ciepła w celu dostarczania ciepłej wody użytkowej w wybranym zakresie temperatur, w wybranych ilościach i o wybranych wartościach natężenia przepływu w określonych przedziałach czasowych, połączony z zewnętrznym źródłem zasilania w wodę użytkową;

4) „wodny system centralnego ogrzewania” oznacza system, w którym woda jest wykorzystywana jako nośnik ciepła rozprowadzający centralnie wytwarzaną energię cieplną do promienników ciepła w celu ogrzewania pomieszczeń w budynkach lub ich części;

5) „źródło ciepła” oznacza część ogrzewacza, która wytwarza ciepło, wykorzystując w tym celu jeden z następujących procesów:

a) spalanie paliw kopalnych lub paliw z biomasy;

b) efekt Joule’ a w elektrycznych rezystancyjnych elementach grzejnych;

c) wychwytywanie ciepła otoczenia z takich źródeł, jak powietrze, woda lub ziemia, lub ciepło odpadowe;

6) „znamionowa moc cieplna” (Prated) oznacza, wyrażaną w kW, deklarowaną moc cieplną ogrzewacza zapewniającego ogrzewanie pomieszczeń i, w stosownych przypadkach, podgrzewanie wody w warunkach znamionowych znormalizowanych; dla ogrzewaczy pomieszczeń z pompą ciepła i ogrzewaczy wielofunkcyjnych z pompą ciepła; warunkami znamionowymi znormalizowanymi do celów określenia znamionowej mocy cieplnej są warunki obliczeniowe odniesienia zamieszczone w tabeli 10 załącznika VII;

7) „warunki znamionowe znormalizowane” oznaczają warunki eksploatacyjne ogrzewaczy w warunkach klimatu umiarkowanego, stosowane w celu określenia znamionowej mocy cieplnej, sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń, efektywności energetycznej podgrzewania wody i poziomu mocy akustycznej;

8) „biomasa” oznacza ulegającą biodegradacji frakcję produktów, odpadów i pozostałości pochodzenia biologicznego z rolnictwa (łącznie z substancjami roślinnymi i zwierzęcymi), leśnictwa i powiązanych gałęzi przemysłu, w tym rybołówstwa i akwakultury, a także ulegającą biodegradacji frakcję odpadów przemysłowych i komunalnych;

9) „paliwo z biomasy” oznacza wytwarzane z biomasy paliwo gazowe lub ciekłe;

10) „paliwo kopalne” oznacza paliwo gazowe lub ciekłe pochodzenia kopalnego;

11) „kogeneracyjny ogrzewacz pomieszczeń” oznacza ogrzewacz pomieszczeń, który w jednym procesie generuje jednocześnie ciepło i energię elektryczną;

12) „regulator temperatury” oznacza urządzenie przekazujące użytkownikowi informacje dotyczące wartości i czasu występowania w pomieszczeniu wybranej temperatury i przesyłające do interfejsu ogrzewacza, np. procesora, odpowiednie dane, które są pomocne w regulacji temperatury w pomieszczeniu;

13) „urządzenie słoneczne” oznacza układ wykorzystujący wyłącznie energię słoneczną, kolektor słoneczny, słoneczny zasobnik ciepłej wody użytkowej lub pompę w obiegu kolektora; wprowadzane oddzielnie do obrotu;

14) „układ wykorzystujący wyłącznie energię słoneczną” oznacza urządzenie wyposażone w co najmniej jeden kolektor słoneczny, co najmniej jeden słoneczny zasobnik ciepłej wody użytkowej i ewentualnie co najmniej jedną pompę w obiegu kolektora, a także inne elementy, które wprowadza się do obrotu jako jedno urządzenie niewyposażone w źródło ciepła, z wyjątkiem ewentualnie co najmniej jednej dodatkowej grzałki zanurzeniowej;

15) „kolektor słoneczny” oznacza urządzenie przeznaczone do pochłaniania całkowitego natężenia promieniowania słonecznego, przetwarzania go na energię cieplną i przekazywanie tej energii do przepływającego przez nie płynu;

16) „ zasobnik ciepłej wody użytkowej” oznacza zbiornik służący do magazynowania ciepła w wodzie lub ogrzewania pomieszczeń, który nie jest wyposażony w źródło ciepła, z wyjątkiem jednej lub więcej dodatkowych zanurzeniowych grzałek elektrycznych;

17) „słoneczny zasobnik ciepłej wody użytkowej” oznacza zasobnik ciepłej wody użytkowej służący do magazynowania energii cieplnej wytworzonej przez co najmniej jeden kolektor słoneczny;

18) „dodatkowa grzałka zanurzeniowa” oznacza elektryczną rezystancyjną grzałkę wykorzystującą efekt Joule’ a będącą częścią zasobnika ciepłej wody użytkowej i wytwarzającą ciepło wyłącznie w sytuacji przerwy w zasilaniu ciepłem z zewnątrz (z uwzględnieniem okresów konserwacji) lub awarii takiego zasilania, bądź będącą częścią słonecznego zasobnika ciepłej wody użytkowej, zapewniającą ciepło w sytuacjach, gdy energia słoneczna jako źródło ciepła nie wystarcza na pokrycie zapotrzebowania dla wymaganych poziomów komfortu;

19) „zestaw zawierający ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne” oznacza zestaw oferowany użytkownikowi, składający się z co najmniej jednego ogrzewacza pomieszczeń w połączeniu z co najmniej jednym regulatorem temperatury lub co najmniej jednym urządzeniem słonecznym;

20) „zestaw zawierający ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne” oznacza zestaw oferowany użytkownikowi, składający się z co najmniej jednego ogrzewacza wielofunkcyjnego w połączeniu z co najmniej jednym regulatorem temperatury lub co najmniej jednym urządzeniem słonecznym;

21) „sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń” (ηs) oznacza, wyrażany w %, stosunek zapotrzebowania na ogrzewanie pomieszczeń w określonym sezonie ogrzewczym, zapewniane przez ogrzewacz pomieszczeń, ogrzewacz wielofunkcyjny, zestaw zawierający ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne lub zestaw zawierający ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne, do rocznego zużycia energii wymaganej do zaspokojenia tego zapotrzebowania;

22) „ efektywność energetyczna podgrzewania wody” (ηwh) oznacza, wyrażany w %, stosunek energii użytecznej dostarczanej przez ogrzewacz wielofunkcyjny lub zestaw zawierający ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne w wodzie użytkowej do energii koniecznej do jej wytworzenia;

23) „poziom mocy akustycznej” (LWA) oznacza, wyrażany w dB, poziom mocy akustycznej odniesionej do A, w pomieszczeniu lub na zewnątrz.

Dodatkowe definicje na potrzeby załączników II–VIII zamieszczono w załączniku I.

Artykuł 3

Obowiązki dostawców i harmonogram

1. Od dnia 26 września 2015 r. dostawcy wprowadzający do obrotu lub użytkowania ogrzewacze pomieszczeń, w tym ogrzewacze włączone do zestawów zawierających ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne, dopilnowują, aby:

a) drukowana etykieta zgodna z formatem i zakresem informacji określonymi w pkt 1.1 załącznika III została zapewniona dla każdego ogrzewacza pomieszczeń odpowiadającego klasom sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń, określonym w pkt 1 załącznika II, przy czym: w przypadku ogrzewaczy pomieszczeń z pompą ciepła, drukowana etykieta była umieszczona co najmniej w opakowaniu źródła ciepła; w przypadku ogrzewaczy pomieszczeń przeznaczonych do użytkowania w zestawach zawierających ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne, dla każdego ogrzewacza pomieszczeń została zapewniona druga etykieta zgodna z formatem i zakresem informacji określonymi w pkt 3 załącznika III;

b) karta produktu, określona w pkt 1 załącznika IV, została zapewniona dla każdego ogrzewacza pomieszczeń, przy czym: w przypadku ogrzewaczy pomieszczeń z pompą ciepła, została zapewniona karta produktu co najmniej dla źródła ciepła; w przypadku ogrzewaczy pomieszczeń przeznaczonych do użytku w zestawach zawierających ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne, została zapewniona druga karta produktu, określona w pkt 5 załącznika IV;

c) dokumentacja techniczna, określona w pkt 1 załącznika V, była udostępniana na żądanie organom państw członkowskich oraz Komisji;

d) wszelkie reklamy, które dotyczą określonego modelu ogrzewacza pomieszczeń i podają informacje związane z zużyciem energii lub ceną, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

e) wszelkie techniczne materiały promocyjne, które dotyczą określonego modelu ogrzewacza pomieszczeń i opisują jego szczegółowe parametry techniczne, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

f) [1] dystrybutorom każdego modelu ogrzewacza pomieszczeń udostępniono etykietę elektroniczną uwzględniającą format oraz informacje określone w pkt 1.1 załącznika III, zgodną z klasyfikacją sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń określoną w pkt 1 załącznika II;

g) [2] dystrybutorom każdego modelu ogrzewacza pomieszczeń udostępniono elektroniczną kartę produktu określoną w pkt 1 załącznika IV, natomiast w odniesieniu do modeli ogrzewaczy pomieszczeń z pompą ciepła elektroniczną kartę produktu udostępniono dystrybutorom przynajmniej dla źródła ciepła.

Od dnia 26 września 2019 r. dla każdego ogrzewacza pomieszczeń odpowiadającego klasom sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń, określonym w pkt 1 załącznika II, zapewnia się drukowaną etykietę zgodną z formatem i zakresem informacji określonymi w pkt 1.2 załącznika III, przy czym: w przypadku ogrzewaczy pomieszczeń z pompą ciepła zapewnia się drukowaną etykietę co najmniej w opakowaniu źródła ciepła.

Od dnia 26 września 2019 r. dystrybutorom każdego modelu ogrzewacza pomieszczeń udostępniono etykietę elektroniczną uwzględniającą format oraz informacje określone w pkt 1.2 załącznika III, zgodną z klasyfikacją sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń określoną w pkt 1 załącznika II. [3]

2. Od dnia 26 września 2015 r. dostawcy wprowadzający do obrotu lub użytkowania ogrzewacze wielofunkcyjne, w tym ogrzewacze włączone do zestawów zawierających ogrzewacz wielofunkcyjne, regulator temperatury i urządzenie słoneczne, dopilnowują, aby:

a) drukowana etykieta zgodna z formatem i zakresem informacji określonymi w pkt 2.1 załącznika III została zapewniona dla każdego ogrzewacza wielofunkcyjnego odpowiadającego klasom sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń oraz klasom efektywności energetycznej podgrzewania wody, określonym w pkt 1 i 2 załącznika II, przy czym: w przypadku ogrzewaczy wielofunkcyjnych z pompą ciepła, drukowana etykieta była umieszczona co najmniej w opakowaniu źródła ciepła; w przypadku ogrzewaczy wielofunkcyjnych przeznaczonych do użytkowania w zestawach zawierających ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne, dla każdego ogrzewacza pomieszczeń została zapewniona druga etykieta zgodna z formatem i zakresem informacji określonymi w pkt 4 załącznika III;

b) karta produktu, określona w pkt 2 załącznika IV, została zapewniona dla każdego ogrzewacza wielofunkcyjnego, przy czym: w przypadku ogrzewaczy wielofunkcyjnych z pompą ciepła, została zapewniona karta produktu co najmniej dla źródła ciepła; w przypadku ogrzewaczy wielofunkcyjnych przeznaczonych do użytku w zestawach zawierających ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne, została zapewniona druga karta produktu, określona w pkt 6 załącznika IV;

c) dokumentacja techniczna, określona w pkt 2 załącznika V, była udostępniana na żądanie organom państw członkowskich oraz Komisji;

d) wszelkie reklamy, które dotyczą określonego modelu ogrzewacza wielofunkcyjnego i podają informacje związane z zużyciem energii lub ceną, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń oraz klasy efektywności energetycznej podgrzewania wody dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

e) wszelkie techniczne materiały promocyjne, które dotyczą określonego modelu ogrzewacza wielofunkcyjnego i opisują jego szczegółowe parametry techniczne, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń oraz klasy efektywności energetycznej podgrzewania wody dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

f) [4] dystrybutorom każdego modelu ogrzewacza wielofunkcyjnego udostępniono etykietę elektroniczną uwzględniającą format oraz informacje określone w pkt 2.1 załącznika III, zgodną z klasyfikacją sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń i klasyfikacją efektywności energetycznej podgrzewania wody określonymi w pkt 1 i 2 załącznika II;

g) [5] dystrybutorom każdego modelu ogrzewacza wielofunkcyjnego udostępniono elektroniczną kartę produktu określoną w pkt 2 załącznika IV, natomiast w odniesieniu do modeli ogrzewaczy wielofunkcyjnych z pompą ciepła elektroniczną kartę produktu udostępniono dystrybutorom przynajmniej dla źródła ciepła.

Od dnia 26 września 2019 r. dla każdego ogrzewacza wielofunkcyjnego odpowiadającego klasom sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń oraz klasom efektywności energetycznej podgrzewania wody, określonym w pkt 1 i 2 załącznika II, zapewnia się drukowaną etykietę zgodną z formatem i zakresem informacji określonymi w pkt 2.2 załącznika III, przy czym: w przypadku ogrzewaczy wielofunkcyjnych z pompą ciepła zapewnia się drukowaną etykietę co najmniej w opakowaniu źródła ciepła.

Od dnia 26 września 2019 r. dystrybutorom każdego modelu ogrzewacza wielofunkcyjnego udostępniono etykietę elektroniczną uwzględniającą format oraz informacje określone w pkt 2.2 załącznika III, zgodną z klasyfikacją sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń i klasyfikacją efektywności energetycznej podgrzewania wody określonymi w pkt 1 i 2 załącznika II. [6]

3. Od dnia 26 września 2015 r. dostawcy wprowadzający do obrotu lub użytkowania regulatory temperatury dopilnowują, aby:

a) karta produktu, określona w pkt 3 załącznika IV, została zapewniona;

b) dokumentacja techniczna, określona w pkt 3 załącznika V, była udostępniana na żądanie organom państw członkowskich oraz Komisji;

c) [7] dystrybutorom każdego modelu regulatora temperatury udostępniono elektroniczną kartę produktu określoną w pkt 3 załącznika IV.

4. Od dnia 26 września 2015 r. dostawcy wprowadzający do obrotu lub użytkowania urządzenia słoneczne dopilnowują, aby:

a) karta produktu, określona w pkt 4 załącznika IV, została zapewniona;

b) dokumentacja techniczna, określona w pkt 4 załącznika V, była udostępniana na żądanie organom państw członkowskich oraz Komisji;

c) [8] dystrybutorom każdego modelu urządzenia słonecznego udostępniono elektroniczną kartę produktu określoną w pkt 4 załącznika IV.

5. Od dnia 26 września 2015 r. dostawcy wprowadzający do obrotu lub użytkowania zestawy zawierające ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne dopilnowują, aby:

a) drukowana etykieta zgodna z formatem i zakresem informacji określonymi w pkt 3 załącznika III została zapewniona dla każdego zestawu zawierającego ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne odpowiadającego klasom sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń określonym w pkt 1 załącznika II, przy czym:

b) karta produktu, określona w pkt 5 załącznika IV, została zapewniona dla każdego zestawu zawierającego ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne;

c) dokumentacja techniczna, określona w pkt 5 załącznika V, była udostępniana na żądanie organom państw członkowskich oraz Komisji;

d) wszelkie reklamy, które dotyczą określonego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne i podają informacje związane z zużyciem energii lub ceną, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

e) wszelkie techniczne materiały promocyjne, które dotyczą określonego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne i opisują jego szczegółowe parametry techniczne, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

f) [9] dystrybutorom każdego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne udostępniono etykietę elektroniczną uwzględniającą format oraz informacje określone w pkt 3 załącznika III, zgodną z klasyfikacją sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń określoną w pkt 1 załącznika II;

g) [10] dystrybutorom każdego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne udostępniono elektroniczną kartę produktu określoną w pkt 5 załącznika IV.

6. Od dnia 26 września 2015 r. dostawcy wprowadzający do obrotu lub użytkowania zestawy zawierające ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne dopilnowują, aby:

a) drukowana etykieta zgodna z formatem i zakresem informacji określonymi w pkt 4 załącznika III została zapewniona dla każdego zestawu ogrzewacza wielofunkcyjnego, regulatora temperatury i urządzenia słonecznego odpowiadającego klasom sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń oraz klasom efektywności energetycznej podgrzewania wody, określonym w pkt 1 i 2 załącznika II, przy czym:

b) karta produktu, określona w pkt 6 załącznika IV, została zapewniona dla każdego zestawu zawierającego ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne;

c) dokumentacja techniczna, określona w pkt 6 załącznika V, była udostępniana na żądanie organom państw członkowskich oraz Komisji;

d) wszelkie reklamy, które dotyczą określonego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne i podają informacje związane z zużyciem energii lub ceną, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń i klasy efektywności energetycznej podgrzewania wody dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

e) wszelkie techniczne materiały promocyjne, które dotyczą określonego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne i opisują jego szczegółowe parametry techniczne, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń i klasy efektywności energetycznej podgrzewania wody dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

f) [11] dystrybutorom każdego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne udostępniono etykietę elektroniczną uwzględniającą format oraz informacje określone w pkt 4 załącznika III, zgodną z klasyfikacją sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń i klasyfikacją efektywności energetycznej podgrzewania wody określonymi w pkt 1 i 2 załącznika II;

g) [12] dystrybutorom każdego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne udostępniono elektroniczną kartę produktu określoną w pkt 6 załącznika IV.

Artykuł 4

Obowiązki dystrybutorów

1. Dystrybutorzy ogrzewaczy pomieszczeń dopilnowują, aby:

a) każdy ogrzewacz pomieszczeń w punkcie sprzedaży był opatrzony na zewnątrz etykietą dostarczoną przez dostawców zgodnie z art. 3 ust. 1, określoną w pkt 1 załącznika III, umieszczoną z przodu urządzenia w taki sposób, aby była ona wyraźnie widoczna;

b) [13] ogrzewacze pomieszczeń oferowane na sprzedaż, do wypożyczenia lub w sprzedaży ratalnej użytkownikowi końcowemu, który nie może zobaczyć oferowanego produktu, były wprowadzane do obrotu wraz z informacjami dostarczanymi przez dostawców zgodnie z pkt 1 załącznika VI, chyba że oferta przedstawiana jest przez internet; w tym ostatnim przypadku zastosowanie mają przepisy załącznika IX;

c) wszelkie reklamy, które dotyczą określonego modelu ogrzewacza pomieszczeń i podają informacje związane z zużyciem energii lub ceną, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

d) wszelkie techniczne materiały promocyjne, które dotyczą określonego modelu ogrzewacza pomieszczeń i opisują jego szczegółowe parametry techniczne, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego.

2. Dystrybutorzy ogrzewaczy wielofunkcyjnych dopilnowują, aby:

a) każdy ogrzewacz wielofunkcyjny w punkcie sprzedaży był opatrzony na zewnątrz etykietą dostarczoną przez dostawców zgodnie z art. 3 ust. 2, określoną w pkt 2 załącznika III, umieszczoną z przodu urządzenia w taki sposób, aby była ona wyraźnie widoczna;

b) [14] ogrzewacze wielofunkcyjne oferowane na sprzedaż, do wypożyczenia lub w sprzedaży ratalnej użytkownikowi końcowemu, który nie może zobaczyć oferowanego produktu, były wprowadzane do obrotu wraz z informacjami dostarczanymi przez dostawców zgodnie z pkt 2 załącznika VI, chyba że oferta przedstawiana jest przez internet; w tym ostatnim przypadku zastosowanie mają przepisy załącznika IX;

c) wszelkie reklamy, które dotyczą określonego modelu ogrzewacza wielofunkcyjnego i podają informacje związane z zużyciem energii lub ceną, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń oraz klasy efektywności energetycznej podgrzewania wody dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

d) wszelkie techniczne materiały promocyjne, które dotyczą określonego modelu ogrzewacza wielofunkcyjnego i opisują jego szczegółowe parametry techniczne, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń oraz klasy efektywności energetycznej podgrzewania wody dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego.

3. Dystrybutorzy zestawów zawierających ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne dopilnowują, na podstawie etykiet i kart produktu dostarczanych przez dostawców zgodnie z art. 3 ust. 1, 3, 4 i 5, aby:

a) w każdej ofercie dotyczącej określonego zestawu podawano sezonową efektywność energetyczną ogrzewania pomieszczeń oraz klasę sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń dla takiego zestawu w warunkach, odpowiednio, klimatu umiarkowanego, chłodnego i ciepłego poprzez eksponowanie wraz z zestawem etykiety określonej w pkt 3 załącznika III i zapewnienie karty produktu określonej w pkt 5 załącznika IV, należycie wypełnionej zgodnie z charakterystyką danego zestawu;

b) [15] zestawy zawierające ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne oferowane na sprzedaż, do wypożyczenia lub w sprzedaży ratalnej użytkownikowi końcowemu, który nie może zobaczyć oferowanego produktu, były wprowadzane do obrotu wraz z informacjami dostarczanymi zgodnie z pkt 3 załącznika VI, chyba że oferta przedstawiana jest przez internet; w tym ostatnim przypadku zastosowanie mają przepisy załącznika IX;

c) wszelkie reklamy, które dotyczą określonego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne i podają informacje związane z zużyciem energii lub ceną, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

d) wszelkie techniczne materiały promocyjne, które dotyczą określonego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne i opisują jego szczegółowe parametry techniczne, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego.

4. Dystrybutorzy zestawów zawierających ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne dopilnowują, na podstawie etykiet i kart produktu dostarczanych przez dostawców zgodnie z art. 3 ust. 2, 3, 4 i 6, aby:

a) w każdej ofercie dotyczącej określonego zestawu zawierającego ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne podawano sezonową efektywność energetyczną ogrzewania pomieszczeń, sezonową efektywność energetyczną podgrzewania wody, klasę sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń oraz klasę sezonowej efektywności energetycznej podgrzewania wody dla takiego zestawu w warunkach, odpowiednio, klimatu umiarkowanego, chłodnego i ciepłego poprzez eksponowanie wraz z zestawem etykiety określonej w pkt 4 załącznika III i zapewnienie karty produktu określonej w pkt 6 załącznika IV, należycie wypełnionej zgodnie z charakterystyką danego zestawu;

b) [16] zestawy zawierające ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne oferowane na sprzedaż, do wypożyczenia lub w sprzedaży ratalnej użytkownikowi końcowemu, który nie może zobaczyć oferowanego produktu, były wprowadzane do obrotu wraz z informacjami dostarczanymi zgodnie z pkt 4 załącznika VI, chyba że oferta przedstawiana jest przez internet; w tym ostatnim przypadku zastosowanie mają przepisy załącznika IX;

c) wszelkie reklamy, które dotyczą określonego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne i podają informacje związane z zużyciem energii lub ceną, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń i klasy efektywności energetycznej podgrzewania wody dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

d) wszelkie techniczne materiały promocyjne, które dotyczą określonego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne i opisują jego szczegółowe parametry techniczne, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń i klasy efektywności energetycznej podgrzewania wody dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego.

Artykuł 5

Metody pomiarów i obliczeń

Informacje, które należy dostarczyć zgodnie z art. 3 i 4, uzyskuje się przy zastosowaniu rzetelnych, dokładnych i odtwarzalnych pomiarów i obliczeń, z uwzględnieniem uznanych najnowocześniejszych metod pomiarów i obliczeń zgodnie z załącznikiem VII.

Artykuł 6

Procedura weryfikacji do celów nadzoru rynku

Podczas przeprowadzania oceny zgodności deklarowanej klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń, klasy efektywności energetycznej podgrzewania wody, sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń, efektywności energetycznej podgrzewania wody i poziomu mocy akustycznej ogrzewaczy państwa członkowskie stosują procedurę określoną w załączniku VIII.

Artykuł 7

Przegląd

Przed upływem pięciu lat od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia Komisja dokonuje jego przeglądu w kontekście postępu technicznego. W przeglądzie poddaje się ocenie w szczególności wszelkie istotne zmiany udziału w rynku różnych rodzajów ogrzewaczy związanych z etykietami określonymi w pkt 1.2 i 2.2 załącznika III, możliwość i przydatność wskazywania efektywności ogrzewacza innej niż efektywność pompy ciepła według ujednoliconych sezonów ogrzewczych, adekwatność kart produktu i etykiet dla zestawów określonych w pkt 3 i 4 załącznika III oraz w pkt 5 i 6 załącznika IV, a także adekwatność ujęcia urządzeń pasywnych do odzyskiwania ciepła ze spalin w zakresie niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 8

Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 18 lutego 2013 r.

[1] Art. 3 ust. 1 lit. f) dodana przez art. 9 pkt 1 lit. a) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

[2] Art. 3 ust. 1 lit. g) dodana przez art. 9 pkt 1 lit. b) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

[3] Art. 3 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 9 pkt 1 lit. c) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

[4] Art. 3 ust. 2 lit. f) dodana przez art. 9 pkt 1 lit. d) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

[5] Art. 3 ust. 2 lit. g) dodana przez art. 9 pkt 1 lit. e) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

[6] Art. 3 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez art. 9 pkt 1 lit. f) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

[7] Art. 3 ust. 3 lit. c) dodana przez art. 9 pkt 1 lit. g) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

[8] Art. 3 ust. 4 lit. c) dodana przez art. 9 pkt 1 lit. h) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

[9] Art. 3 ust. 5 lit. f) dodana przez art. 9 pkt 1 lit. i) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

[10] Art. 3 ust. 5 lit. g) dodana przez art. 9 pkt 1 lit. j) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

[11] Art. 3 ust. 6 lit. f) dodana przez art. 9 pkt 1 lit. k) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

[12] Art. 3 ust. 6 lit. g) dodana przez art. 9 pkt 1 lit. l) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

[13] Art. 4 ust. 1 lit. b) w brzmieniu ustalonym przez art. 9 pkt 2 lit. a) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

[14] Art. 4 ust. 2 lit. b) w brzmieniu ustalonym przez art. 9 pkt 2 lit. b) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

[15] Art. 4 ust. 3 lit. b) w brzmieniu ustalonym przez art. 9 pkt 2 lit. c) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

[16] Art. 4 ust. 4 lit. b) w brzmieniu ustalonym przez art. 9 pkt 2 lit. d) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

Wersja obowiązująca od 2014-06-06

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie wskazania poprzez etykietowanie oraz standardowe informacje o produkcie, zużycia energii oraz innych zasobów przez produkty związane z energią (1), w szczególności jej art. 10,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa 2010/30/UE zobowiązuje Komisję do przyjęcia aktów delegowanych w sprawie oznakowania produktów związanych z energią mających znaczący potencjał oszczędności energii, lecz wykazujących znaczne rozbieżności, jeśli chodzi o poziomy efektywności przy równorzędnej funkcjonalności.

(2) Zużycie energii elektrycznej przez ogrzewacze pomieszczeń oraz ogrzewacze wielofunkcyjne zapewniające ogrzewanie pomieszczeń i podgrzewanie wody stanowi istotną część całkowitego zapotrzebowania na energię w Unii. Ogrzewacze pomieszczeń i ogrzewacze wielofunkcyjne o równorzędnej funkcjonalności wykazują znaczne rozbieżności, jeśli chodzi o efektywność energetyczną. Istnieją znaczne możliwości zmniejszania ich zużycia energii, takie jak łączenie ogrzewaczy z odpowiednimi regulatorami temperatury i urządzeniami słonecznymi. Ogrzewacze pomieszczeń, ogrzewacze wielofunkcyjne oraz zestawy tych ogrzewaczy w połączeniu z regulatorami temperatury i urządzeniami słonecznymi należy zatem objąć wymogami dotyczącymi etykiet efektywności energetycznej.

(3) Ogrzewacze pomieszczeń i ogrzewacze wielofunkcyjne, które są przeznaczone do wykorzystywania przede wszystkim paliw gazowych i płynnych (ponad 50 %) wytwarzanych z biomasy posiadają szczególne parametry techniczne wymagające dalszych analiz technicznych, ekonomicznych i środowiskowych. W zależności od wyników takich analiz wymogi dotyczące etykietowania takich ogrzewaczy należy, w razie potrzeby, ustanowić na późniejszym etapie.

(4) Należy określić ujednolicone przepisy dotyczące etykietowania i standardowych informacji o produkcie odnośnie do efektywności energetycznej ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych, aby zapewnić zachęty dla producentów do podnoszenia efektywności energetycznej tych produktów, zmotywowania użytkowników do zakupu energooszczędnych produktów i wniesienia wkładu w funkcjonowanie rynku wewnętrznego.

(5) Jeśli chodzi o istotne oszczędności energii i kosztów dla poszczególnych rodzajów ogrzewaczy, niniejszym rozporządzeniem należy wprowadzić nową skalę oznakowania od A++ do G dla funkcji ogrzewania pomieszczeń przez kotły do ogrzewania pomieszczeń, kogeneracyjne ogrzewacze pomieszczeń, ogrzewacze pomieszczeń z pompą ciepła, wielofunkcyjne kotły grzewcze oraz wielofunkcyjne ogrzewacze z pompą ciepła. O ile klasy od A do G obejmują różne rodzaje konwencjonalnych kotłów, w przypadku gdy nie są one połączone z technologiami kogeneracji lub energii odnawialnej, o tyle klasy A+ oraz A++ powinny służyć propagowaniu wykorzystania kogeneracji i odnawialnych źródeł energii.

(6) Ponadto należy wprowadzić nową skalę oznakowania od A do G dla funkcji podgrzewania wody przez wielofunkcyjne kotły grzewcze i wielofunkcyjne ogrzewacze z pompą ciepła, zgodnie z rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) nr 812/2013. z 18 lutego 2013 r. uzupełniającym dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE w odniesieniu do etykiet efektywności energetycznej dla podgrzewaczy wody, zasobników ciepłej wody użytkowej oraz zestawów zawierających podgrzewacz wody i urządzenie słoneczne (2).

(7) Po upływie czterech lat należy dodać kolejne klasy A+++ oraz A+ do, odpowiednio, sezonowych klas ogrzewania pomieszczeń i klas podgrzewania wody, chyba że zalecenia z przeglądu będą inne, aby przyspieszyć penetrację rynku przez wysoce efektywne ogrzewacze pomieszczeń i ogrzewacze wielofunkcyjne wykorzystujące energię ze źródeł odnawialnych.

(8) Niniejsze rozporządzenie powinno zapewnić konsumentom uzyskanie bardziej dokładnych danych porównawczych dotyczących parametrów ogrzewaczy z pompą ciepła, z zastosowaniem metody obliczania i pomiaru efektywności sezonowej dla trzech europejskich stref klimatycznych. Komisja przyznała europejskim organom normalizacyjnym mandat w celu zbadania, czy podobną metodę należy opracować dla pozostałych ogrzewaczy. Przy okazji przeglądu niniejszego rozporządzenia można wziąć pod uwagę ujednolicenie europejskich sezonów ogrzewczych dla kotłów grzewczych, ogrzewaczy kogeneracyjnych i ogrzewaczy słonecznych.

(9) Ważnym czynnikiem dla użytkowników może być poziom mocy akustycznej ogrzewacza. Informacje o poziomach mocy akustycznej należy podawać na etykietach ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych.

(10) Oczekuje się, że do 2020 r. łączny efekt niniejszego rozporządzenia i rozporządzenia Komisji (UE) nr 813/2013 z dnia 2 sierpnia 2013 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych użytkowej (3) przyniesie roczne szacunkowe oszczędności energii rzędu około 1 900 PJ (około 45 Mtoe), co odpowiada emisji około 110 Mt CO2, w porównaniu z sytuacją zakładającą niezastosowanie żadnych środków.

(11) Informacje podawane na etykietach powinny być uzyskiwane poprzez zastosowanie rzetelnych, dokładnych i odtwarzalnych procedur pomiarów i obliczeń uwzględniających uznane najnowocześniejsze metody pomiarowe i obliczeniowe, w tym – o ile są dostępne – zharmonizowane normy przyjęte na wniosek Komisji przez europejskie organy normalizacyjne zgodnie z dyrektywą 98/34/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 czerwca 1998 r. ustanawiającą procedurę udzielania informacji w zakresie norm i przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (4), na potrzeby ustanawiania wymogów dotyczących ekoprojektu.

(12) Niniejsze rozporządzenie powinno określać jednolity wzór i jednolitą treść etykiet produktu dla ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych.

(13) Ponadto niniejsze rozporządzenie powinno określać wymogi dotyczące karty produktu i dokumentacji technicznej w odniesieniu do ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych.

(14) Niniejsze rozporządzenie powinno także określać wymogi w zakresie dostarczania informacji w przypadku wszelkich form sprzedaży wysyłkowej ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych oraz wszelkich reklam i technicznych materiałów promocyjnych dotyczących takich ogrzewaczy.

(15) Oprócz wprowadzenia etykiet produktu i kart dla samodzielnych ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych określonych w niniejszym rozporządzeniu, należy zagwarantować łatwy dostęp użytkowników do informacji na temat charakterystyki energetycznej zestawów zawierających ogrzewacze w połączeniu z urządzeniami słonecznymi lub regulatorami temperatury dzięki wprowadzeniu etykiet i kart zestawu opartych na kartach produktu otrzymywanych od dostawców. Taki zestaw może spełnić wymogi klasy o największej efektywności A+++.

(16) Należy przewidzieć przegląd przepisów niniejszego rozporządzenia, w kontekście postępu technicznego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Przedmiot i zakres

1. Niniejsze rozporządzenie ustanawia wymogi dotyczące etykietowania efektywności energetycznej i dostarczania uzupełniających informacji o produkcie dla ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych o znamionowej mocy cieplnej ≤ 70 kW, zestawów zawierających ogrzewacz pomieszczeń ≤ 70 kW, regulator temperatury i urządzenie słoneczne oraz zestawów zawierających ogrzewacz wielofunkcyjny ≤ 70 kW, regulator temperatury i urządzenie słoneczne.

2. Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do:

a) ogrzewaczy specjalnie zaprojektowanych do wykorzystywania paliw gazowych lub płynnych wytwarzanych przede wszystkim z biomasy;

b) ogrzewaczy wykorzystujących paliwa stałe;

c) ogrzewaczy objętych zakresem dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE (5);

d) ogrzewaczy wytwarzających ciepło tylko w celu zapewnienia ciepłej wody użytkowej;

e) ogrzewaczy przeznaczonych do ogrzewania i rozprowadzania gazowych nośników ciepła, takich jak para lub powietrze;

f) kogeneracyjnych ogrzewaczy pomieszczeń o maksymalnej mocy wytwórczej energii elektrycznej wynoszącej co najmniej 50 kW.

Artykuł 2

Definicje

Oprócz definicji podanych w art. 2 dyrektywy 2010/30/WE na potrzeby niniejszego rozporządzenia mają zastosowanie następujące definicje:

1) „ogrzewacz” oznacza ogrzewacz pomieszczeń lub ogrzewacz wielofunkcyjny;

2) „ogrzewacz pomieszczeń” oznacza urządzenie, które:

a) dostarcza ciepło do wodnego systemu centralnego ogrzewania w celu uzyskania i utrzymania na wybranym poziomie temperatury wewnętrznej w przestrzeni zamkniętej, takiej jak budynek, mieszkanie lub pokój; oraz

b) jest wyposażone w co najmniej jedno źródło ciepła;

3) „ogrzewacz wielofunkcyjny” oznacza ogrzewacz pomieszczeń zaprojektowany do doprowadzania dodatkowo ciepła w celu dostarczania ciepłej wody użytkowej w wybranym zakresie temperatur, w wybranych ilościach i o wybranych wartościach natężenia przepływu w określonych przedziałach czasowych, połączony z zewnętrznym źródłem zasilania w wodę użytkową;

4) „wodny system centralnego ogrzewania” oznacza system, w którym woda jest wykorzystywana jako nośnik ciepła rozprowadzający centralnie wytwarzaną energię cieplną do promienników ciepła w celu ogrzewania pomieszczeń w budynkach lub ich części;

5) „źródło ciepła” oznacza część ogrzewacza, która wytwarza ciepło, wykorzystując w tym celu jeden z następujących procesów:

a) spalanie paliw kopalnych lub paliw z biomasy;

b) efekt Joule’ a w elektrycznych rezystancyjnych elementach grzejnych;

c) wychwytywanie ciepła otoczenia z takich źródeł, jak powietrze, woda lub ziemia, lub ciepło odpadowe;

6) „znamionowa moc cieplna” (Prated) oznacza, wyrażaną w kW, deklarowaną moc cieplną ogrzewacza zapewniającego ogrzewanie pomieszczeń i, w stosownych przypadkach, podgrzewanie wody w warunkach znamionowych znormalizowanych; dla ogrzewaczy pomieszczeń z pompą ciepła i ogrzewaczy wielofunkcyjnych z pompą ciepła; warunkami znamionowymi znormalizowanymi do celów określenia znamionowej mocy cieplnej są warunki obliczeniowe odniesienia zamieszczone w tabeli 10 załącznika VII;

7) „warunki znamionowe znormalizowane” oznaczają warunki eksploatacyjne ogrzewaczy w warunkach klimatu umiarkowanego, stosowane w celu określenia znamionowej mocy cieplnej, sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń, efektywności energetycznej podgrzewania wody i poziomu mocy akustycznej;

8) „biomasa” oznacza ulegającą biodegradacji frakcję produktów, odpadów i pozostałości pochodzenia biologicznego z rolnictwa (łącznie z substancjami roślinnymi i zwierzęcymi), leśnictwa i powiązanych gałęzi przemysłu, w tym rybołówstwa i akwakultury, a także ulegającą biodegradacji frakcję odpadów przemysłowych i komunalnych;

9) „paliwo z biomasy” oznacza wytwarzane z biomasy paliwo gazowe lub ciekłe;

10) „paliwo kopalne” oznacza paliwo gazowe lub ciekłe pochodzenia kopalnego;

11) „kogeneracyjny ogrzewacz pomieszczeń” oznacza ogrzewacz pomieszczeń, który w jednym procesie generuje jednocześnie ciepło i energię elektryczną;

12) „regulator temperatury” oznacza urządzenie przekazujące użytkownikowi informacje dotyczące wartości i czasu występowania w pomieszczeniu wybranej temperatury i przesyłające do interfejsu ogrzewacza, np. procesora, odpowiednie dane, które są pomocne w regulacji temperatury w pomieszczeniu;

13) „urządzenie słoneczne” oznacza układ wykorzystujący wyłącznie energię słoneczną, kolektor słoneczny, słoneczny zasobnik ciepłej wody użytkowej lub pompę w obiegu kolektora; wprowadzane oddzielnie do obrotu;

14) „układ wykorzystujący wyłącznie energię słoneczną” oznacza urządzenie wyposażone w co najmniej jeden kolektor słoneczny, co najmniej jeden słoneczny zasobnik ciepłej wody użytkowej i ewentualnie co najmniej jedną pompę w obiegu kolektora, a także inne elementy, które wprowadza się do obrotu jako jedno urządzenie niewyposażone w źródło ciepła, z wyjątkiem ewentualnie co najmniej jednej dodatkowej grzałki zanurzeniowej;

15) „kolektor słoneczny” oznacza urządzenie przeznaczone do pochłaniania całkowitego natężenia promieniowania słonecznego, przetwarzania go na energię cieplną i przekazywanie tej energii do przepływającego przez nie płynu;

16) „ zasobnik ciepłej wody użytkowej” oznacza zbiornik służący do magazynowania ciepła w wodzie lub ogrzewania pomieszczeń, który nie jest wyposażony w źródło ciepła, z wyjątkiem jednej lub więcej dodatkowych zanurzeniowych grzałek elektrycznych;

17) „słoneczny zasobnik ciepłej wody użytkowej” oznacza zasobnik ciepłej wody użytkowej służący do magazynowania energii cieplnej wytworzonej przez co najmniej jeden kolektor słoneczny;

18) „dodatkowa grzałka zanurzeniowa” oznacza elektryczną rezystancyjną grzałkę wykorzystującą efekt Joule’ a będącą częścią zasobnika ciepłej wody użytkowej i wytwarzającą ciepło wyłącznie w sytuacji przerwy w zasilaniu ciepłem z zewnątrz (z uwzględnieniem okresów konserwacji) lub awarii takiego zasilania, bądź będącą częścią słonecznego zasobnika ciepłej wody użytkowej, zapewniającą ciepło w sytuacjach, gdy energia słoneczna jako źródło ciepła nie wystarcza na pokrycie zapotrzebowania dla wymaganych poziomów komfortu;

19) „zestaw zawierający ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne” oznacza zestaw oferowany użytkownikowi, składający się z co najmniej jednego ogrzewacza pomieszczeń w połączeniu z co najmniej jednym regulatorem temperatury lub co najmniej jednym urządzeniem słonecznym;

20) „zestaw zawierający ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne” oznacza zestaw oferowany użytkownikowi, składający się z co najmniej jednego ogrzewacza wielofunkcyjnego w połączeniu z co najmniej jednym regulatorem temperatury lub co najmniej jednym urządzeniem słonecznym;

21) „sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń” (ηs) oznacza, wyrażany w %, stosunek zapotrzebowania na ogrzewanie pomieszczeń w określonym sezonie ogrzewczym, zapewniane przez ogrzewacz pomieszczeń, ogrzewacz wielofunkcyjny, zestaw zawierający ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne lub zestaw zawierający ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne, do rocznego zużycia energii wymaganej do zaspokojenia tego zapotrzebowania;

22) „ efektywność energetyczna podgrzewania wody” (ηwh) oznacza, wyrażany w %, stosunek energii użytecznej dostarczanej przez ogrzewacz wielofunkcyjny lub zestaw zawierający ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne w wodzie użytkowej do energii koniecznej do jej wytworzenia;

23) „poziom mocy akustycznej” (LWA) oznacza, wyrażany w dB, poziom mocy akustycznej odniesionej do A, w pomieszczeniu lub na zewnątrz.

Dodatkowe definicje na potrzeby załączników II–VIII zamieszczono w załączniku I.

Artykuł 3

Obowiązki dostawców i harmonogram

1. Od dnia 26 września 2015 r. dostawcy wprowadzający do obrotu lub użytkowania ogrzewacze pomieszczeń, w tym ogrzewacze włączone do zestawów zawierających ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne, dopilnowują, aby:

a) drukowana etykieta zgodna z formatem i zakresem informacji określonymi w pkt 1.1 załącznika III została zapewniona dla każdego ogrzewacza pomieszczeń odpowiadającego klasom sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń, określonym w pkt 1 załącznika II, przy czym: w przypadku ogrzewaczy pomieszczeń z pompą ciepła, drukowana etykieta była umieszczona co najmniej w opakowaniu źródła ciepła; w przypadku ogrzewaczy pomieszczeń przeznaczonych do użytkowania w zestawach zawierających ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne, dla każdego ogrzewacza pomieszczeń została zapewniona druga etykieta zgodna z formatem i zakresem informacji określonymi w pkt 3 załącznika III;

b) karta produktu, określona w pkt 1 załącznika IV, została zapewniona dla każdego ogrzewacza pomieszczeń, przy czym: w przypadku ogrzewaczy pomieszczeń z pompą ciepła, została zapewniona karta produktu co najmniej dla źródła ciepła; w przypadku ogrzewaczy pomieszczeń przeznaczonych do użytku w zestawach zawierających ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne, została zapewniona druga karta produktu, określona w pkt 5 załącznika IV;

c) dokumentacja techniczna, określona w pkt 1 załącznika V, była udostępniana na żądanie organom państw członkowskich oraz Komisji;

d) wszelkie reklamy, które dotyczą określonego modelu ogrzewacza pomieszczeń i podają informacje związane z zużyciem energii lub ceną, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

e) wszelkie techniczne materiały promocyjne, które dotyczą określonego modelu ogrzewacza pomieszczeń i opisują jego szczegółowe parametry techniczne, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

f) [1] dystrybutorom każdego modelu ogrzewacza pomieszczeń udostępniono etykietę elektroniczną uwzględniającą format oraz informacje określone w pkt 1.1 załącznika III, zgodną z klasyfikacją sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń określoną w pkt 1 załącznika II;

g) [2] dystrybutorom każdego modelu ogrzewacza pomieszczeń udostępniono elektroniczną kartę produktu określoną w pkt 1 załącznika IV, natomiast w odniesieniu do modeli ogrzewaczy pomieszczeń z pompą ciepła elektroniczną kartę produktu udostępniono dystrybutorom przynajmniej dla źródła ciepła.

Od dnia 26 września 2019 r. dla każdego ogrzewacza pomieszczeń odpowiadającego klasom sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń, określonym w pkt 1 załącznika II, zapewnia się drukowaną etykietę zgodną z formatem i zakresem informacji określonymi w pkt 1.2 załącznika III, przy czym: w przypadku ogrzewaczy pomieszczeń z pompą ciepła zapewnia się drukowaną etykietę co najmniej w opakowaniu źródła ciepła.

Od dnia 26 września 2019 r. dystrybutorom każdego modelu ogrzewacza pomieszczeń udostępniono etykietę elektroniczną uwzględniającą format oraz informacje określone w pkt 1.2 załącznika III, zgodną z klasyfikacją sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń określoną w pkt 1 załącznika II. [3]

2. Od dnia 26 września 2015 r. dostawcy wprowadzający do obrotu lub użytkowania ogrzewacze wielofunkcyjne, w tym ogrzewacze włączone do zestawów zawierających ogrzewacz wielofunkcyjne, regulator temperatury i urządzenie słoneczne, dopilnowują, aby:

a) drukowana etykieta zgodna z formatem i zakresem informacji określonymi w pkt 2.1 załącznika III została zapewniona dla każdego ogrzewacza wielofunkcyjnego odpowiadającego klasom sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń oraz klasom efektywności energetycznej podgrzewania wody, określonym w pkt 1 i 2 załącznika II, przy czym: w przypadku ogrzewaczy wielofunkcyjnych z pompą ciepła, drukowana etykieta była umieszczona co najmniej w opakowaniu źródła ciepła; w przypadku ogrzewaczy wielofunkcyjnych przeznaczonych do użytkowania w zestawach zawierających ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne, dla każdego ogrzewacza pomieszczeń została zapewniona druga etykieta zgodna z formatem i zakresem informacji określonymi w pkt 4 załącznika III;

b) karta produktu, określona w pkt 2 załącznika IV, została zapewniona dla każdego ogrzewacza wielofunkcyjnego, przy czym: w przypadku ogrzewaczy wielofunkcyjnych z pompą ciepła, została zapewniona karta produktu co najmniej dla źródła ciepła; w przypadku ogrzewaczy wielofunkcyjnych przeznaczonych do użytku w zestawach zawierających ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne, została zapewniona druga karta produktu, określona w pkt 6 załącznika IV;

c) dokumentacja techniczna, określona w pkt 2 załącznika V, była udostępniana na żądanie organom państw członkowskich oraz Komisji;

d) wszelkie reklamy, które dotyczą określonego modelu ogrzewacza wielofunkcyjnego i podają informacje związane z zużyciem energii lub ceną, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń oraz klasy efektywności energetycznej podgrzewania wody dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

e) wszelkie techniczne materiały promocyjne, które dotyczą określonego modelu ogrzewacza wielofunkcyjnego i opisują jego szczegółowe parametry techniczne, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń oraz klasy efektywności energetycznej podgrzewania wody dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

f) [4] dystrybutorom każdego modelu ogrzewacza wielofunkcyjnego udostępniono etykietę elektroniczną uwzględniającą format oraz informacje określone w pkt 2.1 załącznika III, zgodną z klasyfikacją sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń i klasyfikacją efektywności energetycznej podgrzewania wody określonymi w pkt 1 i 2 załącznika II;

g) [5] dystrybutorom każdego modelu ogrzewacza wielofunkcyjnego udostępniono elektroniczną kartę produktu określoną w pkt 2 załącznika IV, natomiast w odniesieniu do modeli ogrzewaczy wielofunkcyjnych z pompą ciepła elektroniczną kartę produktu udostępniono dystrybutorom przynajmniej dla źródła ciepła.

Od dnia 26 września 2019 r. dla każdego ogrzewacza wielofunkcyjnego odpowiadającego klasom sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń oraz klasom efektywności energetycznej podgrzewania wody, określonym w pkt 1 i 2 załącznika II, zapewnia się drukowaną etykietę zgodną z formatem i zakresem informacji określonymi w pkt 2.2 załącznika III, przy czym: w przypadku ogrzewaczy wielofunkcyjnych z pompą ciepła zapewnia się drukowaną etykietę co najmniej w opakowaniu źródła ciepła.

Od dnia 26 września 2019 r. dystrybutorom każdego modelu ogrzewacza wielofunkcyjnego udostępniono etykietę elektroniczną uwzględniającą format oraz informacje określone w pkt 2.2 załącznika III, zgodną z klasyfikacją sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń i klasyfikacją efektywności energetycznej podgrzewania wody określonymi w pkt 1 i 2 załącznika II. [6]

3. Od dnia 26 września 2015 r. dostawcy wprowadzający do obrotu lub użytkowania regulatory temperatury dopilnowują, aby:

a) karta produktu, określona w pkt 3 załącznika IV, została zapewniona;

b) dokumentacja techniczna, określona w pkt 3 załącznika V, była udostępniana na żądanie organom państw członkowskich oraz Komisji;

c) [7] dystrybutorom każdego modelu regulatora temperatury udostępniono elektroniczną kartę produktu określoną w pkt 3 załącznika IV.

4. Od dnia 26 września 2015 r. dostawcy wprowadzający do obrotu lub użytkowania urządzenia słoneczne dopilnowują, aby:

a) karta produktu, określona w pkt 4 załącznika IV, została zapewniona;

b) dokumentacja techniczna, określona w pkt 4 załącznika V, była udostępniana na żądanie organom państw członkowskich oraz Komisji;

c) [8] dystrybutorom każdego modelu urządzenia słonecznego udostępniono elektroniczną kartę produktu określoną w pkt 4 załącznika IV.

5. Od dnia 26 września 2015 r. dostawcy wprowadzający do obrotu lub użytkowania zestawy zawierające ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne dopilnowują, aby:

a) drukowana etykieta zgodna z formatem i zakresem informacji określonymi w pkt 3 załącznika III została zapewniona dla każdego zestawu zawierającego ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne odpowiadającego klasom sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń określonym w pkt 1 załącznika II, przy czym:

b) karta produktu, określona w pkt 5 załącznika IV, została zapewniona dla każdego zestawu zawierającego ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne;

c) dokumentacja techniczna, określona w pkt 5 załącznika V, była udostępniana na żądanie organom państw członkowskich oraz Komisji;

d) wszelkie reklamy, które dotyczą określonego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne i podają informacje związane z zużyciem energii lub ceną, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

e) wszelkie techniczne materiały promocyjne, które dotyczą określonego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne i opisują jego szczegółowe parametry techniczne, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

f) [9] dystrybutorom każdego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne udostępniono etykietę elektroniczną uwzględniającą format oraz informacje określone w pkt 3 załącznika III, zgodną z klasyfikacją sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń określoną w pkt 1 załącznika II;

g) [10] dystrybutorom każdego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne udostępniono elektroniczną kartę produktu określoną w pkt 5 załącznika IV.

6. Od dnia 26 września 2015 r. dostawcy wprowadzający do obrotu lub użytkowania zestawy zawierające ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne dopilnowują, aby:

a) drukowana etykieta zgodna z formatem i zakresem informacji określonymi w pkt 4 załącznika III została zapewniona dla każdego zestawu ogrzewacza wielofunkcyjnego, regulatora temperatury i urządzenia słonecznego odpowiadającego klasom sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń oraz klasom efektywności energetycznej podgrzewania wody, określonym w pkt 1 i 2 załącznika II, przy czym:

b) karta produktu, określona w pkt 6 załącznika IV, została zapewniona dla każdego zestawu zawierającego ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne;

c) dokumentacja techniczna, określona w pkt 6 załącznika V, była udostępniana na żądanie organom państw członkowskich oraz Komisji;

d) wszelkie reklamy, które dotyczą określonego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne i podają informacje związane z zużyciem energii lub ceną, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń i klasy efektywności energetycznej podgrzewania wody dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

e) wszelkie techniczne materiały promocyjne, które dotyczą określonego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne i opisują jego szczegółowe parametry techniczne, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń i klasy efektywności energetycznej podgrzewania wody dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

f) [11] dystrybutorom każdego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne udostępniono etykietę elektroniczną uwzględniającą format oraz informacje określone w pkt 4 załącznika III, zgodną z klasyfikacją sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń i klasyfikacją efektywności energetycznej podgrzewania wody określonymi w pkt 1 i 2 załącznika II;

g) [12] dystrybutorom każdego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne udostępniono elektroniczną kartę produktu określoną w pkt 6 załącznika IV.

Artykuł 4

Obowiązki dystrybutorów

1. Dystrybutorzy ogrzewaczy pomieszczeń dopilnowują, aby:

a) każdy ogrzewacz pomieszczeń w punkcie sprzedaży był opatrzony na zewnątrz etykietą dostarczoną przez dostawców zgodnie z art. 3 ust. 1, określoną w pkt 1 załącznika III, umieszczoną z przodu urządzenia w taki sposób, aby była ona wyraźnie widoczna;

b) [13] ogrzewacze pomieszczeń oferowane na sprzedaż, do wypożyczenia lub w sprzedaży ratalnej użytkownikowi końcowemu, który nie może zobaczyć oferowanego produktu, były wprowadzane do obrotu wraz z informacjami dostarczanymi przez dostawców zgodnie z pkt 1 załącznika VI, chyba że oferta przedstawiana jest przez internet; w tym ostatnim przypadku zastosowanie mają przepisy załącznika IX;

c) wszelkie reklamy, które dotyczą określonego modelu ogrzewacza pomieszczeń i podają informacje związane z zużyciem energii lub ceną, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

d) wszelkie techniczne materiały promocyjne, które dotyczą określonego modelu ogrzewacza pomieszczeń i opisują jego szczegółowe parametry techniczne, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego.

2. Dystrybutorzy ogrzewaczy wielofunkcyjnych dopilnowują, aby:

a) każdy ogrzewacz wielofunkcyjny w punkcie sprzedaży był opatrzony na zewnątrz etykietą dostarczoną przez dostawców zgodnie z art. 3 ust. 2, określoną w pkt 2 załącznika III, umieszczoną z przodu urządzenia w taki sposób, aby była ona wyraźnie widoczna;

b) [14] ogrzewacze wielofunkcyjne oferowane na sprzedaż, do wypożyczenia lub w sprzedaży ratalnej użytkownikowi końcowemu, który nie może zobaczyć oferowanego produktu, były wprowadzane do obrotu wraz z informacjami dostarczanymi przez dostawców zgodnie z pkt 2 załącznika VI, chyba że oferta przedstawiana jest przez internet; w tym ostatnim przypadku zastosowanie mają przepisy załącznika IX;

c) wszelkie reklamy, które dotyczą określonego modelu ogrzewacza wielofunkcyjnego i podają informacje związane z zużyciem energii lub ceną, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń oraz klasy efektywności energetycznej podgrzewania wody dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

d) wszelkie techniczne materiały promocyjne, które dotyczą określonego modelu ogrzewacza wielofunkcyjnego i opisują jego szczegółowe parametry techniczne, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń oraz klasy efektywności energetycznej podgrzewania wody dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego.

3. Dystrybutorzy zestawów zawierających ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne dopilnowują, na podstawie etykiet i kart produktu dostarczanych przez dostawców zgodnie z art. 3 ust. 1, 3, 4 i 5, aby:

a) w każdej ofercie dotyczącej określonego zestawu podawano sezonową efektywność energetyczną ogrzewania pomieszczeń oraz klasę sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń dla takiego zestawu w warunkach, odpowiednio, klimatu umiarkowanego, chłodnego i ciepłego poprzez eksponowanie wraz z zestawem etykiety określonej w pkt 3 załącznika III i zapewnienie karty produktu określonej w pkt 5 załącznika IV, należycie wypełnionej zgodnie z charakterystyką danego zestawu;

b) [15] zestawy zawierające ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne oferowane na sprzedaż, do wypożyczenia lub w sprzedaży ratalnej użytkownikowi końcowemu, który nie może zobaczyć oferowanego produktu, były wprowadzane do obrotu wraz z informacjami dostarczanymi zgodnie z pkt 3 załącznika VI, chyba że oferta przedstawiana jest przez internet; w tym ostatnim przypadku zastosowanie mają przepisy załącznika IX;

c) wszelkie reklamy, które dotyczą określonego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne i podają informacje związane z zużyciem energii lub ceną, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

d) wszelkie techniczne materiały promocyjne, które dotyczą określonego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne i opisują jego szczegółowe parametry techniczne, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego.

4. Dystrybutorzy zestawów zawierających ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne dopilnowują, na podstawie etykiet i kart produktu dostarczanych przez dostawców zgodnie z art. 3 ust. 2, 3, 4 i 6, aby:

a) w każdej ofercie dotyczącej określonego zestawu zawierającego ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne podawano sezonową efektywność energetyczną ogrzewania pomieszczeń, sezonową efektywność energetyczną podgrzewania wody, klasę sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń oraz klasę sezonowej efektywności energetycznej podgrzewania wody dla takiego zestawu w warunkach, odpowiednio, klimatu umiarkowanego, chłodnego i ciepłego poprzez eksponowanie wraz z zestawem etykiety określonej w pkt 4 załącznika III i zapewnienie karty produktu określonej w pkt 6 załącznika IV, należycie wypełnionej zgodnie z charakterystyką danego zestawu;

b) [16] zestawy zawierające ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne oferowane na sprzedaż, do wypożyczenia lub w sprzedaży ratalnej użytkownikowi końcowemu, który nie może zobaczyć oferowanego produktu, były wprowadzane do obrotu wraz z informacjami dostarczanymi zgodnie z pkt 4 załącznika VI, chyba że oferta przedstawiana jest przez internet; w tym ostatnim przypadku zastosowanie mają przepisy załącznika IX;

c) wszelkie reklamy, które dotyczą określonego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne i podają informacje związane z zużyciem energii lub ceną, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń i klasy efektywności energetycznej podgrzewania wody dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

d) wszelkie techniczne materiały promocyjne, które dotyczą określonego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne i opisują jego szczegółowe parametry techniczne, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń i klasy efektywności energetycznej podgrzewania wody dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego.

Artykuł 5

Metody pomiarów i obliczeń

Informacje, które należy dostarczyć zgodnie z art. 3 i 4, uzyskuje się przy zastosowaniu rzetelnych, dokładnych i odtwarzalnych pomiarów i obliczeń, z uwzględnieniem uznanych najnowocześniejszych metod pomiarów i obliczeń zgodnie z załącznikiem VII.

Artykuł 6

Procedura weryfikacji do celów nadzoru rynku

Podczas przeprowadzania oceny zgodności deklarowanej klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń, klasy efektywności energetycznej podgrzewania wody, sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń, efektywności energetycznej podgrzewania wody i poziomu mocy akustycznej ogrzewaczy państwa członkowskie stosują procedurę określoną w załączniku VIII.

Artykuł 7

Przegląd

Przed upływem pięciu lat od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia Komisja dokonuje jego przeglądu w kontekście postępu technicznego. W przeglądzie poddaje się ocenie w szczególności wszelkie istotne zmiany udziału w rynku różnych rodzajów ogrzewaczy związanych z etykietami określonymi w pkt 1.2 i 2.2 załącznika III, możliwość i przydatność wskazywania efektywności ogrzewacza innej niż efektywność pompy ciepła według ujednoliconych sezonów ogrzewczych, adekwatność kart produktu i etykiet dla zestawów określonych w pkt 3 i 4 załącznika III oraz w pkt 5 i 6 załącznika IV, a także adekwatność ujęcia urządzeń pasywnych do odzyskiwania ciepła ze spalin w zakresie niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 8

Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 18 lutego 2013 r.

[1] Art. 3 ust. 1 lit. f) dodana przez art. 9 pkt 1 lit. a) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

[2] Art. 3 ust. 1 lit. g) dodana przez art. 9 pkt 1 lit. b) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

[3] Art. 3 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 9 pkt 1 lit. c) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

[4] Art. 3 ust. 2 lit. f) dodana przez art. 9 pkt 1 lit. d) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

[5] Art. 3 ust. 2 lit. g) dodana przez art. 9 pkt 1 lit. e) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

[6] Art. 3 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez art. 9 pkt 1 lit. f) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

[7] Art. 3 ust. 3 lit. c) dodana przez art. 9 pkt 1 lit. g) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

[8] Art. 3 ust. 4 lit. c) dodana przez art. 9 pkt 1 lit. h) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

[9] Art. 3 ust. 5 lit. f) dodana przez art. 9 pkt 1 lit. i) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

[10] Art. 3 ust. 5 lit. g) dodana przez art. 9 pkt 1 lit. j) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

[11] Art. 3 ust. 6 lit. f) dodana przez art. 9 pkt 1 lit. k) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

[12] Art. 3 ust. 6 lit. g) dodana przez art. 9 pkt 1 lit. l) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

[13] Art. 4 ust. 1 lit. b) w brzmieniu ustalonym przez art. 9 pkt 2 lit. a) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

[14] Art. 4 ust. 2 lit. b) w brzmieniu ustalonym przez art. 9 pkt 2 lit. b) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

[15] Art. 4 ust. 3 lit. b) w brzmieniu ustalonym przez art. 9 pkt 2 lit. c) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

[16] Art. 4 ust. 4 lit. b) w brzmieniu ustalonym przez art. 9 pkt 2 lit. d) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 518/2014 z dnia 5 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenia delegowane Komisji (UE) nr 1059/2010, (UE) nr 1060/2010, (UE) nr 1061/2010, (UE) nr 1062/2010, (UE) nr 626/2011, (UE) nr 392/2012, (UE) nr 874/2012, (UE) nr 665/2013, (UE) nr 811/2013 i (UE) nr 812/2013 w odniesieniu do etykietowania produktów związanych z energią w internecie (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 1). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 2014 r.

Wersja archiwalna obowiązująca od 2013-09-26 do 2014-06-05

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie wskazania poprzez etykietowanie oraz standardowe informacje o produkcie, zużycia energii oraz innych zasobów przez produkty związane z energią (1), w szczególności jej art. 10,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa 2010/30/UE zobowiązuje Komisję do przyjęcia aktów delegowanych w sprawie oznakowania produktów związanych z energią mających znaczący potencjał oszczędności energii, lecz wykazujących znaczne rozbieżności, jeśli chodzi o poziomy efektywności przy równorzędnej funkcjonalności.

(2) Zużycie energii elektrycznej przez ogrzewacze pomieszczeń oraz ogrzewacze wielofunkcyjne zapewniające ogrzewanie pomieszczeń i podgrzewanie wody stanowi istotną część całkowitego zapotrzebowania na energię w Unii. Ogrzewacze pomieszczeń i ogrzewacze wielofunkcyjne o równorzędnej funkcjonalności wykazują znaczne rozbieżności, jeśli chodzi o efektywność energetyczną. Istnieją znaczne możliwości zmniejszania ich zużycia energii, takie jak łączenie ogrzewaczy z odpowiednimi regulatorami temperatury i urządzeniami słonecznymi. Ogrzewacze pomieszczeń, ogrzewacze wielofunkcyjne oraz zestawy tych ogrzewaczy w połączeniu z regulatorami temperatury i urządzeniami słonecznymi należy zatem objąć wymogami dotyczącymi etykiet efektywności energetycznej.

(3)  Ogrzewacze pomieszczeń i ogrzewacze wielofunkcyjne, które są przeznaczone do wykorzystywania przede wszystkim paliw gazowych i płynnych (ponad 50  %) wytwarzanych z biomasy posiadają szczególne parametry techniczne wymagające dalszych analiz technicznych, ekonomicznych i środowiskowych. W zależności od wyników takich analiz wymogi dotyczące etykietowania takich ogrzewaczy należy, w razie potrzeby, ustanowić na późniejszym etapie.

(4) Należy określić ujednolicone przepisy dotyczące etykietowania i standardowych informacji o produkcie odnośnie do efektywności energetycznej ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych, aby zapewnić zachęty dla producentów do podnoszenia efektywności energetycznej tych produktów, zmotywowania użytkowników do zakupu energooszczędnych produktów i wniesienia wkładu w funkcjonowanie rynku wewnętrznego.

(5) Jeśli chodzi o istotne oszczędności energii i kosztów dla poszczególnych rodzajów ogrzewaczy, niniejszym rozporządzeniem należy wprowadzić nową skalę oznakowania od A++ do G dla funkcji ogrzewania pomieszczeń przez kotły do ogrzewania pomieszczeń, kogeneracyjne ogrzewacze pomieszczeń, ogrzewacze pomieszczeń z pompą ciepła, wielofunkcyjne kotły grzewcze oraz wielofunkcyjne ogrzewacze z pompą ciepła. O ile klasy od A do G obejmują różne rodzaje konwencjonalnych kotłów, w przypadku gdy nie są one połączone z technologiami kogeneracji lub energii odnawialnej, o tyle klasy A+ oraz A++ powinny służyć propagowaniu wykorzystania kogeneracji i odnawialnych źródeł energii.

(6) Ponadto należy wprowadzić nową skalę oznakowania od A do G dla funkcji podgrzewania wody przez wielofunkcyjne kotły grzewcze i wielofunkcyjne ogrzewacze z pompą ciepła, zgodnie z rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) nr 812/2013. z 18 lutego 2013 r. uzupełniającym dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE w odniesieniu do etykiet efektywności energetycznej dla podgrzewaczy wody, zasobników ciepłej wody użytkowej oraz zestawów zawierających podgrzewacz wody i urządzenie słoneczne (2).

(7)  Po upływie czterech lat należy dodać kolejne klasy A+++ oraz A+ do, odpowiednio, sezonowych klas ogrzewania pomieszczeń i klas podgrzewania wody, chyba że zalecenia z przeglądu będą inne, aby przyspieszyć penetrację rynku przez wysoce efektywne ogrzewacze pomieszczeń i ogrzewacze wielofunkcyjne wykorzystujące energię ze źródeł odnawialnych.

(8) Niniejsze rozporządzenie powinno zapewnić konsumentom uzyskanie bardziej dokładnych danych porównawczych dotyczących parametrów ogrzewaczy z pompą ciepła, z zastosowaniem metody obliczania i pomiaru efektywności sezonowej dla trzech europejskich stref klimatycznych. Komisja przyznała europejskim organom normalizacyjnym mandat w celu zbadania, czy podobną metodę należy opracować dla pozostałych ogrzewaczy. Przy okazji przeglądu niniejszego rozporządzenia można wziąć pod uwagę ujednolicenie europejskich sezonów ogrzewczych dla kotłów grzewczych, ogrzewaczy kogeneracyjnych i ogrzewaczy słonecznych.

(9)  Ważnym czynnikiem dla użytkowników może być poziom mocy akustycznej ogrzewacza. Informacje o poziomach mocy akustycznej należy podawać na etykietach ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych.

(10) Oczekuje się, że do 2020 r. łączny efekt niniejszego rozporządzenia i rozporządzenia Komisji (UE) nr 813/2013 z dnia 2 sierpnia 2013 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych użytkowej (3) przyniesie roczne szacunkowe oszczędności energii rzędu około 1 900 PJ (około 45 Mtoe), co odpowiada emisji około 110 Mt CO2, w porównaniu z sytuacją zakładającą niezastosowanie żadnych środków.

(11)  Informacje podawane na etykietach powinny być uzyskiwane poprzez zastosowanie rzetelnych, dokładnych i odtwarzalnych procedur pomiarów i obliczeń uwzględniających uznane najnowocześniejsze metody pomiarowe i obliczeniowe, w tym – o ile są dostępne – zharmonizowane normy przyjęte na wniosek Komisji przez europejskie organy normalizacyjne zgodnie z dyrektywą 98/34/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 czerwca 1998 r. ustanawiającą procedurę udzielania informacji w zakresie norm i przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (4), na potrzeby ustanawiania wymogów dotyczących ekoprojektu.

(12) Niniejsze rozporządzenie powinno określać jednolity wzór i jednolitą treść etykiet produktu dla ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych.

(13)  Ponadto niniejsze rozporządzenie powinno określać wymogi dotyczące karty produktu i dokumentacji technicznej w odniesieniu do ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych.

(14)  Niniejsze rozporządzenie powinno także określać wymogi w zakresie dostarczania informacji w przypadku wszelkich form sprzedaży wysyłkowej ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych oraz wszelkich reklam i technicznych materiałów promocyjnych dotyczących takich ogrzewaczy.

(15) Oprócz wprowadzenia etykiet produktu i kart dla samodzielnych ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych określonych w niniejszym rozporządzeniu, należy zagwarantować łatwy dostęp użytkowników do informacji na temat charakterystyki energetycznej zestawów zawierających ogrzewacze w połączeniu z urządzeniami słonecznymi lub regulatorami temperatury dzięki wprowadzeniu etykiet i kart zestawu opartych na kartach produktu otrzymywanych od dostawców. Taki zestaw może spełnić wymogi klasy o największej efektywności A+++.

(16) Należy przewidzieć przegląd przepisów niniejszego rozporządzenia, w kontekście postępu technicznego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Przedmiot i zakres

1.  Niniejsze rozporządzenie ustanawia wymogi dotyczące etykietowania efektywności energetycznej i dostarczania uzupełniających informacji o produkcie dla ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych o znamionowej mocy cieplnej ≤ 70 kW, zestawów zawierających ogrzewacz pomieszczeń ≤ 70 kW, regulator temperatury i urządzenie słoneczne oraz zestawów zawierających ogrzewacz wielofunkcyjny ≤ 70 kW, regulator temperatury i urządzenie słoneczne.

2. Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do:

a) ogrzewaczy specjalnie zaprojektowanych do wykorzystywania paliw gazowych lub płynnych wytwarzanych przede wszystkim z biomasy;

b) ogrzewaczy wykorzystujących paliwa stałe;

c) ogrzewaczy objętych zakresem dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE (5);

d) ogrzewaczy wytwarzających ciepło tylko w celu zapewnienia ciepłej wody użytkowej;

e) ogrzewaczy przeznaczonych do ogrzewania i rozprowadzania gazowych nośników ciepła, takich jak para lub powietrze;

f) kogeneracyjnych ogrzewaczy pomieszczeń o maksymalnej mocy wytwórczej energii elektrycznej wynoszącej co najmniej 50 kW.

Artykuł 2

Definicje

Oprócz definicji podanych w art. 2 dyrektywy 2010/30/WE na potrzeby niniejszego rozporządzenia mają zastosowanie następujące definicje:

1) „ogrzewacz” oznacza ogrzewacz pomieszczeń lub ogrzewacz wielofunkcyjny;

2) „ogrzewacz pomieszczeń” oznacza urządzenie, które:

a) dostarcza ciepło do wodnego systemu centralnego ogrzewania w celu uzyskania i utrzymania na wybranym poziomie temperatury wewnętrznej w przestrzeni zamkniętej, takiej jak budynek, mieszkanie lub pokój; oraz

b) jest wyposażone w co najmniej jedno źródło ciepła;

3) „ogrzewacz wielofunkcyjny” oznacza ogrzewacz pomieszczeń zaprojektowany do doprowadzania dodatkowo ciepła w celu dostarczania ciepłej wody użytkowej w wybranym zakresie temperatur, w wybranych ilościach i o wybranych wartościach natężenia przepływu w określonych przedziałach czasowych, połączony z zewnętrznym źródłem zasilania w wodę użytkową;

4) „wodny system centralnego ogrzewania” oznacza system, w którym woda jest wykorzystywana jako nośnik ciepła rozprowadzający centralnie wytwarzaną energię cieplną do promienników ciepła w celu ogrzewania pomieszczeń w budynkach lub ich części;

5) „źródło ciepła” oznacza część ogrzewacza, która wytwarza ciepło, wykorzystując w tym celu jeden z następujących procesów:

a) spalanie paliw kopalnych lub paliw z biomasy;

b) efekt Joule’ a w elektrycznych rezystancyjnych elementach grzejnych;

c)  wychwytywanie ciepła otoczenia z takich źródeł, jak powietrze, woda lub ziemia, lub ciepło odpadowe;

6) „znamionowa moc cieplna” (Prated) oznacza, wyrażaną w kW, deklarowaną moc cieplną ogrzewacza zapewniającego ogrzewanie pomieszczeń i, w stosownych przypadkach, podgrzewanie wody w warunkach znamionowych znormalizowanych; dla ogrzewaczy pomieszczeń z pompą ciepła i ogrzewaczy wielofunkcyjnych z pompą ciepła; warunkami znamionowymi znormalizowanymi do celów określenia znamionowej mocy cieplnej są warunki obliczeniowe odniesienia zamieszczone w tabeli 10 załącznika VII;

7) „warunki znamionowe znormalizowane” oznaczają warunki eksploatacyjne ogrzewaczy w warunkach klimatu umiarkowanego, stosowane w celu określenia znamionowej mocy cieplnej, sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń, efektywności energetycznej podgrzewania wody i poziomu mocy akustycznej;

8) „biomasa” oznacza ulegającą biodegradacji frakcję produktów, odpadów i pozostałości pochodzenia biologicznego z rolnictwa (łącznie z substancjami roślinnymi i zwierzęcymi), leśnictwa i powiązanych gałęzi przemysłu, w tym rybołówstwa i akwakultury, a także ulegającą biodegradacji frakcję odpadów przemysłowych i komunalnych;

9) „paliwo z biomasy” oznacza wytwarzane z biomasy paliwo gazowe lub ciekłe;

10) „paliwo kopalne” oznacza paliwo gazowe lub ciekłe pochodzenia kopalnego;

11)  „kogeneracyjny ogrzewacz pomieszczeń” oznacza ogrzewacz pomieszczeń, który w jednym procesie generuje jednocześnie ciepło i energię elektryczną;

12) „regulator temperatury” oznacza urządzenie przekazujące użytkownikowi informacje dotyczące wartości i czasu występowania w pomieszczeniu wybranej temperatury i przesyłające do interfejsu ogrzewacza, np. procesora, odpowiednie dane, które są pomocne w regulacji temperatury w pomieszczeniu;

13) „urządzenie słoneczne” oznacza układ wykorzystujący wyłącznie energię słoneczną, kolektor słoneczny, słoneczny zasobnik ciepłej wody użytkowej lub pompę w obiegu kolektora; wprowadzane oddzielnie do obrotu;

14) „układ wykorzystujący wyłącznie energię słoneczną” oznacza urządzenie wyposażone w co najmniej jeden kolektor słoneczny, co najmniej jeden słoneczny zasobnik ciepłej wody użytkowej i ewentualnie co najmniej jedną pompę w obiegu kolektora, a także inne elementy, które wprowadza się do obrotu jako jedno urządzenie niewyposażone w źródło ciepła, z wyjątkiem ewentualnie co najmniej jednej dodatkowej grzałki zanurzeniowej;

15) „kolektor słoneczny” oznacza urządzenie przeznaczone do pochłaniania całkowitego natężenia promieniowania słonecznego, przetwarzania go na energię cieplną i przekazywanie tej energii do przepływającego przez nie płynu;

16) „ zasobnik ciepłej wody użytkowej” oznacza zbiornik służący do magazynowania ciepła w wodzie lub ogrzewania pomieszczeń, który nie jest wyposażony w źródło ciepła, z wyjątkiem jednej lub więcej dodatkowych zanurzeniowych grzałek elektrycznych;

17) „słoneczny zasobnik ciepłej wody użytkowej” oznacza zasobnik ciepłej wody użytkowej służący do magazynowania energii cieplnej wytworzonej przez co najmniej jeden kolektor słoneczny;

18) „dodatkowa grzałka zanurzeniowa” oznacza elektryczną rezystancyjną grzałkę wykorzystującą efekt Joule’ a będącą częścią zasobnika ciepłej wody użytkowej i wytwarzającą ciepło wyłącznie w sytuacji przerwy w zasilaniu ciepłem z zewnątrz (z uwzględnieniem okresów konserwacji) lub awarii takiego zasilania, bądź będącą częścią słonecznego zasobnika ciepłej wody użytkowej, zapewniającą ciepło w sytuacjach, gdy energia słoneczna jako źródło ciepła nie wystarcza na pokrycie zapotrzebowania dla wymaganych poziomów komfortu;

19) „zestaw zawierający ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne” oznacza zestaw oferowany użytkownikowi, składający się z co najmniej jednego ogrzewacza pomieszczeń w połączeniu z co najmniej jednym regulatorem temperatury lub co najmniej jednym urządzeniem słonecznym;

20) „zestaw zawierający ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne” oznacza zestaw oferowany użytkownikowi, składający się z co najmniej jednego ogrzewacza wielofunkcyjnego w połączeniu z co najmniej jednym regulatorem temperatury lub co najmniej jednym urządzeniem słonecznym;

21) „sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń” (ηs) oznacza, wyrażany w %, stosunek zapotrzebowania na ogrzewanie pomieszczeń w określonym sezonie ogrzewczym, zapewniane przez ogrzewacz pomieszczeń, ogrzewacz wielofunkcyjny, zestaw zawierający ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne lub zestaw zawierający ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne, do rocznego zużycia energii wymaganej do zaspokojenia tego zapotrzebowania;

22) „ efektywność energetyczna podgrzewania wody” (ηwh) oznacza, wyrażany w %, stosunek energii użytecznej dostarczanej przez ogrzewacz wielofunkcyjny lub zestaw zawierający ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne w wodzie użytkowej do energii koniecznej do jej wytworzenia;

23) „poziom mocy akustycznej” (LWA) oznacza, wyrażany w dB, poziom mocy akustycznej odniesionej do A, w pomieszczeniu lub na zewnątrz.

Dodatkowe definicje na potrzeby załączników II–VIII zamieszczono w załączniku I.

Artykuł 3

Obowiązki dostawców i harmonogram

1. Od dnia 26 września 2015 r. dostawcy wprowadzający do obrotu lub użytkowania ogrzewacze pomieszczeń, w tym ogrzewacze włączone do zestawów zawierających ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne, dopilnowują, aby:

a) drukowana etykieta zgodna z formatem i zakresem informacji określonymi w pkt 1.1 załącznika III została zapewniona dla każdego ogrzewacza pomieszczeń odpowiadającego klasom sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń, określonym w pkt 1 załącznika II, przy czym: w przypadku ogrzewaczy pomieszczeń z pompą ciepła, drukowana etykieta była umieszczona co najmniej w opakowaniu źródła ciepła; w przypadku ogrzewaczy pomieszczeń przeznaczonych do użytkowania w zestawach zawierających ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne, dla każdego ogrzewacza pomieszczeń została zapewniona druga etykieta zgodna z formatem i zakresem informacji określonymi w pkt 3 załącznika III;

b)  karta produktu, określona w pkt 1 załącznika IV, została zapewniona dla każdego ogrzewacza pomieszczeń, przy czym: w przypadku ogrzewaczy pomieszczeń z pompą ciepła, została zapewniona karta produktu co najmniej dla źródła ciepła; w przypadku ogrzewaczy pomieszczeń przeznaczonych do użytku w zestawach zawierających ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne, została zapewniona druga karta produktu, określona w pkt  5 załącznika IV;

c) dokumentacja techniczna, określona w pkt 1 załącznika V, była udostępniana na żądanie organom państw członkowskich oraz Komisji;

d) wszelkie reklamy, które dotyczą określonego modelu ogrzewacza pomieszczeń i podają informacje związane z zużyciem energii lub ceną, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

e) wszelkie techniczne materiały promocyjne, które dotyczą określonego modelu ogrzewacza pomieszczeń i opisują jego szczegółowe parametry techniczne, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

Od dnia 26 września 2019 r. dla każdego ogrzewacza pomieszczeń odpowiadającego klasom sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń, określonym w pkt 1 załącznika II, zapewnia się drukowaną etykietę zgodną z formatem i zakresem informacji określonymi w pkt 1.2 załącznika III, przy czym: w przypadku ogrzewaczy pomieszczeń z pompą ciepła zapewnia się drukowaną etykietę co najmniej w opakowaniu źródła ciepła.

2. Od dnia 26 września 2015 r. dostawcy wprowadzający do obrotu lub użytkowania ogrzewacze wielofunkcyjne, w tym ogrzewacze włączone do zestawów zawierających ogrzewacz wielofunkcyjne, regulator temperatury i urządzenie słoneczne, dopilnowują, aby:

a) drukowana etykieta zgodna z formatem i zakresem informacji określonymi w pkt 2.1 załącznika III została zapewniona dla każdego ogrzewacza wielofunkcyjnego odpowiadającego klasom sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń oraz klasom efektywności energetycznej podgrzewania wody, określonym w pkt 1 i 2 załącznika II, przy czym: w przypadku ogrzewaczy wielofunkcyjnych z pompą ciepła, drukowana etykieta była umieszczona co najmniej w opakowaniu źródła ciepła; w przypadku ogrzewaczy wielofunkcyjnych przeznaczonych do użytkowania w zestawach zawierających ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne, dla każdego ogrzewacza pomieszczeń została zapewniona druga etykieta zgodna z formatem i zakresem informacji określonymi w pkt 4 załącznika III;

b) karta produktu, określona w pkt 2 załącznika IV, została zapewniona dla każdego ogrzewacza wielofunkcyjnego, przy czym: w przypadku ogrzewaczy wielofunkcyjnych z pompą ciepła, została zapewniona karta produktu co najmniej dla źródła ciepła; w przypadku ogrzewaczy wielofunkcyjnych przeznaczonych do użytku w zestawach zawierających ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne, została zapewniona druga karta produktu, określona w pkt 6 załącznika IV;

c)  dokumentacja techniczna, określona w pkt 2 załącznika V, była udostępniana na żądanie organom państw członkowskich oraz Komisji;

d)  wszelkie reklamy, które dotyczą określonego modelu ogrzewacza wielofunkcyjnego i podają informacje związane z zużyciem energii lub ceną, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń oraz klasy efektywności energetycznej podgrzewania wody dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

e) wszelkie techniczne materiały promocyjne, które dotyczą określonego modelu ogrzewacza wielofunkcyjnego i opisują jego szczegółowe parametry techniczne, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń oraz klasy efektywności energetycznej podgrzewania wody dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego.

Od dnia 26 września 2019 r. dla każdego ogrzewacza wielofunkcyjnego odpowiadającego klasom sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń oraz klasom efektywności energetycznej podgrzewania wody, określonym w pkt 1 i 2 załącznika II, zapewnia się drukowaną etykietę zgodną z formatem i zakresem informacji określonymi w pkt 2.2 załącznika III, przy czym: w przypadku ogrzewaczy wielofunkcyjnych z pompą ciepła zapewnia się drukowaną etykietę co najmniej w opakowaniu źródła ciepła.

3. Od dnia 26 września 2015 r. dostawcy wprowadzający do obrotu lub użytkowania regulatory temperatury dopilnowują, aby:

a) karta produktu, określona w pkt 3 załącznika IV, została zapewniona;

b) dokumentacja techniczna, określona w pkt 3 załącznika V, była udostępniana na żądanie organom państw członkowskich oraz Komisji.

4. Od dnia 26 września 2015  r. dostawcy wprowadzający do obrotu lub użytkowania urządzenia słoneczne dopilnowują, aby:

a) karta produktu, określona w pkt 4 załącznika IV, została zapewniona;

b)  dokumentacja techniczna, określona w pkt 4 załącznika V, była udostępniana na żądanie organom państw członkowskich oraz Komisji.

5. Od dnia 26 września 2015 r. dostawcy wprowadzający do obrotu lub użytkowania zestawy zawierające ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne dopilnowują, aby:

a) drukowana etykieta zgodna z formatem i zakresem informacji określonymi w pkt 3 załącznika III została zapewniona dla każdego zestawu zawierającego ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne odpowiadającego klasom sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń określonym w pkt  1 załącznika II, przy czym:

b) karta produktu, określona w pkt 5 załącznika IV, została zapewniona dla każdego zestawu zawierającego ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne;

c) dokumentacja techniczna, określona w pkt 5 załącznika V, była udostępniana na żądanie organom państw członkowskich oraz Komisji;

d) wszelkie reklamy, które dotyczą określonego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne i podają informacje związane z zużyciem energii lub ceną, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

e) wszelkie techniczne materiały promocyjne, które dotyczą określonego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne i opisują jego szczegółowe parametry techniczne, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego.

6. Od dnia 26 września 2015 r. dostawcy wprowadzający do obrotu lub użytkowania zestawy zawierające ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne dopilnowują, aby:

a)  drukowana etykieta zgodna z formatem i zakresem informacji określonymi w pkt 4 załącznika III została zapewniona dla każdego zestawu ogrzewacza wielofunkcyjnego, regulatora temperatury i urządzenia słonecznego odpowiadającego klasom sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń oraz klasom efektywności energetycznej podgrzewania wody, określonym w pkt  1 i 2 załącznika II, przy czym:

b) karta produktu, określona w pkt 6 załącznika IV, została zapewniona dla każdego zestawu zawierającego ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne;

c) dokumentacja techniczna, określona w pkt 6 załącznika V, była udostępniana na żądanie organom państw członkowskich oraz Komisji;

d) wszelkie reklamy, które dotyczą określonego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne i podają informacje związane z zużyciem energii lub ceną, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń i klasy efektywności energetycznej podgrzewania wody dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

e) wszelkie techniczne materiały promocyjne, które dotyczą określonego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne i opisują jego szczegółowe parametry techniczne, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń i klasy efektywności energetycznej podgrzewania wody dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego.

Artykuł 4

Obowiązki dystrybutorów

1.  Dystrybutorzy ogrzewaczy pomieszczeń dopilnowują, aby:

a)  każdy ogrzewacz pomieszczeń w punkcie sprzedaży był opatrzony na zewnątrz etykietą dostarczoną przez dostawców zgodnie z art. 3 ust. 1, określoną w pkt 1 załącznika III, umieszczoną z przodu urządzenia w taki sposób, aby była ona wyraźnie widoczna;

b)  ogrzewacze pomieszczeń oferowane na sprzedaż, do wypożyczenia lub sprzedaży ratalnej użytkownikowi, który nie może zobaczyć produktu, były wprowadzane do obrotu wraz z informacjami dostarczanymi przez dostawców zgodnie z pkt  1 załącznika VI;

c) wszelkie reklamy, które dotyczą określonego modelu ogrzewacza pomieszczeń i podają informacje związane z zużyciem energii lub ceną, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

d) wszelkie techniczne materiały promocyjne, które dotyczą określonego modelu ogrzewacza pomieszczeń i opisują jego szczegółowe parametry techniczne, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego.

2. Dystrybutorzy ogrzewaczy wielofunkcyjnych dopilnowują, aby:

a) każdy ogrzewacz wielofunkcyjny w punkcie sprzedaży był opatrzony na zewnątrz etykietą dostarczoną przez dostawców zgodnie z art. 3 ust. 2, określoną w pkt 2 załącznika III, umieszczoną z przodu urządzenia w taki sposób, aby była ona wyraźnie widoczna;

b) ogrzewacze wielofunkcyjne oferowane na sprzedaż, do wypożyczenia lub sprzedaży ratalnej użytkownikowi, który nie może zobaczyć produktu, były wprowadzane do obrotu wraz z informacjami dostarczanymi przez dostawców zgodnie z pkt 2 załącznika VI;

c) wszelkie reklamy, które dotyczą określonego modelu ogrzewacza wielofunkcyjnego i podają informacje związane z zużyciem energii lub ceną, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń oraz klasy efektywności energetycznej podgrzewania wody dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

d)  wszelkie techniczne materiały promocyjne, które dotyczą określonego modelu ogrzewacza wielofunkcyjnego i opisują jego szczegółowe parametry techniczne, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń oraz klasy efektywności energetycznej podgrzewania wody dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego.

3. Dystrybutorzy zestawów zawierających ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne dopilnowują, na podstawie etykiet i kart produktu dostarczanych przez dostawców zgodnie z art. 3 ust. 1, 3, 4 i 5, aby:

a) w każdej ofercie dotyczącej określonego zestawu podawano sezonową efektywność energetyczną ogrzewania pomieszczeń oraz klasę sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń dla takiego zestawu w warunkach, odpowiednio, klimatu umiarkowanego, chłodnego i ciepłego poprzez eksponowanie wraz z zestawem etykiety określonej w pkt 3 załącznika III i zapewnienie karty produktu określonej w pkt 5 załącznika IV, należycie wypełnionej zgodnie z charakterystyką danego zestawu;

b) zestawy zawierające ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne oferowane na sprzedaż, do wypożyczenia lub sprzedaży ratalnej użytkownikowi, który nie może zobaczyć zestawu zawierającego ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne, były wprowadzane do obrotu wraz z informacjami dostarczanymi zgodnie z pkt  3 załącznika VI;

c) wszelkie reklamy, które dotyczą określonego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne i podają informacje związane z zużyciem energii lub ceną, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

d) wszelkie techniczne materiały promocyjne, które dotyczą określonego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne i opisują jego szczegółowe parametry techniczne, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego.

4. Dystrybutorzy zestawów zawierających ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne dopilnowują, na podstawie etykiet i kart produktu dostarczanych przez dostawców zgodnie z art. 3 ust. 2, 3, 4 i 6, aby:

a) w każdej ofercie dotyczącej określonego zestawu zawierającego ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne podawano sezonową efektywność energetyczną ogrzewania pomieszczeń, sezonową efektywność energetyczną podgrzewania wody, klasę sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń oraz klasę sezonowej efektywności energetycznej podgrzewania wody dla takiego zestawu w warunkach, odpowiednio, klimatu umiarkowanego, chłodnego i ciepłego poprzez eksponowanie wraz z zestawem etykiety określonej w pkt 4 załącznika III i zapewnienie karty produktu określonej w pkt  6 załącznika IV, należycie wypełnionej zgodnie z charakterystyką danego zestawu;

b) zestawy zawierające ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne oferowane na sprzedaż, do wypożyczenia lub sprzedaży ratalnej użytkownikowi, który nie może zobaczyć zestawu zawierającego ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne, były wprowadzane do obrotu wraz z informacjami dostarczanymi zgodnie z pkt 4 załącznika VI;

c) wszelkie reklamy, które dotyczą określonego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne i podają informacje związane z zużyciem energii lub ceną, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń i klasy efektywności energetycznej podgrzewania wody dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego;

d) wszelkie techniczne materiały promocyjne, które dotyczą określonego modelu zestawu zawierającego ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne i opisują jego szczegółowe parametry techniczne, zawierały wskazanie klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń i klasy efektywności energetycznej podgrzewania wody dla danego modelu w warunkach klimatu umiarkowanego.

Artykuł 5

Metody pomiarów i obliczeń

Informacje, które należy dostarczyć zgodnie z art. 3 i 4, uzyskuje się przy zastosowaniu rzetelnych, dokładnych i odtwarzalnych pomiarów i obliczeń, z uwzględnieniem uznanych najnowocześniejszych metod pomiarów i obliczeń zgodnie z załącznikiem VII.

Artykuł 6

Procedura weryfikacji do celów nadzoru rynku

Podczas przeprowadzania oceny zgodności deklarowanej klasy sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń, klasy efektywności energetycznej podgrzewania wody, sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń, efektywności energetycznej podgrzewania wody i poziomu mocy akustycznej ogrzewaczy państwa członkowskie stosują procedurę określoną w załączniku VIII.

Artykuł 7

Przegląd

Przed upływem pięciu lat od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia Komisja dokonuje jego przeglądu w kontekście postępu technicznego. W przeglądzie poddaje się ocenie w szczególności wszelkie istotne zmiany udziału w rynku różnych rodzajów ogrzewaczy związanych z etykietami określonymi w pkt 1.2 i 2.2 załącznika III, możliwość i przydatność wskazywania efektywności ogrzewacza innej niż efektywność pompy ciepła według ujednoliconych sezonów ogrzewczych, adekwatność kart produktu i etykiet dla zestawów określonych w pkt 3 i 4 załącznika III oraz w pkt 5 i 6 załącznika IV, a także adekwatność ujęcia urządzeń pasywnych do odzyskiwania ciepła ze spalin w zakresie niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 8

Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 18 lutego 2013 r.