history Historia zmian
zamknij

Wersja obowiązująca od 2018-10-05    (Dz.U.2018.1914 tekst jednolity)

Rozdział 4

Organizacja działalności prasowej

Art. 19. (uchylony)

Wersja obowiązująca od 2018-10-05    (Dz.U.2018.1914 tekst jednolity)

Rozdział 4

Organizacja działalności prasowej

Art. 19. (uchylony)

Wersja archiwalna obowiązująca od 1989-06-06 do 2018-10-04

ROZDZIAŁ 4

Organizacja działalności prasowej.

Art. 19. [2] (skreślony).

[2] Art. 19 skreślony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie ustawy - Prawo prasowe (Dz.U. Nr 34, poz. 187). Zmiana weszła w życie 6 czerwca 1989 r.

Wersja archiwalna obowiązująca od 1984-07-01 do 1989-06-05

ROZDZIAŁ 4

Organizacja działalności prasowej.

Art. 19. [Zezwolenie na prowadzenie prasowej działalności wydawniczej lub nakładczej] 1. Prowadzenie prasowej działalności wydawniczej lub nakładczej wymaga zezwolenia.

2. W celu uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności, o której mowa w ust. 1, organ założycielski wydawnictwa lub inny właściwy organ, a także osoba fizyczna składają pisemny wniosek do Głównego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk.

3. Wniosek, o którym mowa w ust. 2. powinien zawierać nazwę i adres wydawcy, określać charakter i zakres zamierzonej działalności wydawniczej, jak również ich zgodność ze statutem wydawcy, jeżeli jest osobą prawną, a także wskazywać zamierzone sposoby zaopatrzenia w papier i możliwości wytwarzania za pomocą druku lub innej techniki. Wniosek powinien zawierać niezbędne dane osobowe zarządzających tworzonym wydawnictwem, z określeniem zakresu odpowiedzialności każdej z tych osób.

4. Zarządzającym wydawnictwem prasowym może być osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych i obywatelstwo polskie oraz nie jest pozbawiona praw publicznych; zarządzającym nie może być osoba skazana za przestępstwo przeciwko podstawowym interesom politycznym i gospodarczym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub z innych niskich pobudek; zarządzającym nie może być także osoba skazana za przestępstwo określone w niniejszej ustawie.

5. Prezes Głównego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk, w uzgodnieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych, może zwolnić zarządzającego wydawnictwem od wymogu posiadania obywatelstwa polskiego.

6. Wymagania, o których mowa w ust. 4, dotyczące organów założycielskich i osób zarządzających wydawnictwami mają odpowiednie zastosowanie w wypadkach, w których wydawcą ma być osoba fizyczna.

7. Osoba fizyczna ubiegająca się o zezwolenie na prasową działalność wydawniczą jest obowiązana ponadto przedstawić opinię właściwego wojewody, uzasadniającą potrzebę uruchomienia prywatnego przedsiębiorstwa wydawniczego.

8. Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, nie jest wymagane, jeżeli wydawca zamierza wydawać wyłącznie jeden tytuł.