Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Poradnia podatkowa

Przedsiębiorca w związku z podróżą służbową kupił bilety kolejowe przez internet. Czy można te bilety uznać za faktury i odliczyć na ich podstawie VAT?

Wymaganą treść faktur określają art. 106e ustawy o VAT oraz par. 3 rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur. W konsekwencji fakturami są dokumenty zawierające treść określoną tymi przepisami. Jak przy tym stanowi par. 3 pkt 4 ww. rozporządzenia, faktura dokumentująca przejazd autostradą płatną lub przejazd na dowolną odległość, wystawiana w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, powinna zawierać:

1) numer i datę wystawienia,

2) imię i nazwisko lub nazwę podatnika,

3) numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,

4) informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,

5) kwotę podatku,

6) kwotę należności ogółem.

Wymogi te dotyczą również biletów kolejowych sprzedawanych przez internet. W konsekwencji odpowiedź na pytanie zależy od tego, czy kupione przez przedsiębiorcę przez internet bilety kolejowe zawierają wymagane dane. Jeżeli tak, stanowią one faktury, a w konsekwencji na ich podstawie przedsiębiorca może odliczyć VAT (oczywiście jeżeli podróż związana ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00