Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna
na dzień 05-10-2022
Porada aktualna
na dzień 05-10-2022
Data publikacji: 2022-09-20

Jak obniżać składkę zdrowotną do wysokości zaliczki podatkowej

PROBLEM

Od 1 października 2022 r. zatrudniliśmy kilku pracowników w wieku do 26 roku życia. W związku z tym będą oni korzystać z zerowego PIT dla młodych podatników (żaden nie złożył wniosku o pobór zaliczek na podatek). Jak w tej sytuacji obliczyć wysokość składki zdrowotnej od wynagrodzenia takiego pracownika?

RADA

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia z sierpnia 2022 r., obliczając składkę zdrowotną od przychodu zwolnionego z podatku, do której to preferencji uprawnieni są m.in. podatnicy w wieku do ukończenia 26 lat, należy jej wysokość porównać z zaliczką na podatek ustaloną na zasadach obowiązujących w 2021 r., ale bez obniżania o składkę zdrowotną (do 7,75% podstawy wymiaru). Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W przypadku gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne obliczona przez płatnika, o którym mowa w art. 85 ust. 1-13 ustawy zdrowotnej, tj. m.in. pracodawcę i zleceniodawcę, jest wyższa od zaliczki (hipotetycznej) na podatek dochodowy, obliczonej zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof) w brzmieniu obowiązującym na 31 grudnia 2021 r., składkę obliczoną za poszczególne miesiące obniża się do wysokości tej kwoty (

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00