Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 maja 2022 r., sygn. II FSK 2542/19

Jeżeli pracodawca automatycznie ubezpiecza wszystkich pracowników na czas zagranicznej podróży służbowej, a ponadto ubezpieczenie pracowników jest warunkiem otrzymania zlecenia od kontrahentów pracodawcy, to po stronie pracowników nie powstaje przychód podatkowy z tytułu pokrycia przez pracodawcę kosztów polisy ubezpieczeniowej

Monitor Księgowego nr 9/2022

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tomasz Kolanowski Sędziowie Sędzia NSA Beata Cieloch Sędzia WSA del. Sylwester Golec (spr.) Protokolant Wojciech Zagórski po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 maja 2019 r. sygn. akt I SA/Kr 1187/18 w sprawie ze skargi A. sp. z o.o. z siedzibą w K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 sierpnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz A. sp. z o.o. z siedzibą w K. kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 22 maja 2019 r. sygn. akt I SA/Kr 1187/18 uwzględnił skargę A. Sp. z o.o. z siedzibą w K. (dalej: skarżąca spółka) i uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego z dnia 28 sierpnia 2018 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzasadnienie wyroku dostępne jest w internetowej bazie orzeczeń sądów administracyjnych CBOSA na stronie orzeczenia.nsa.gov.pl.

Sąd jako podstawę faktyczną zaskarżonego wyroku przyjął następujące okoliczności: Skarżąca spółka we wniosku o wydanie interpretacji wskazała, że deleguje swoich pracowników do pracy za granicę. Praca ta odbywa się na lądzie i platformach wiertniczych i jest niebezpieczna. W związku z wykonywaniem tej pracy może dojść do chorób pracowników lub wypadków, z którymi wiązać się będą koszty leczenia. W przypadku śmierci pracownika wystąpi koszt transportu zwłok do kraju. Skarżąca spółka wykupiła na rzecz pracowników delegowanych do pracy za granicę polisy ubezpieczeniowe. Na podstawie tych polis finansowane są koszty leczenia pracowników, którzy w trakcie pracy zachorowali lub doznali wypadków. Polisy te obejmują też odpowiedzialność cywilną i odpowiedzialność za następstwa nieszczęśliwych wypadków. Wykupienie przez skarżąca opisanych polis jest wymagane przez podmiot zlecający jej usługi, które wykonywane są za granicą przez pracowników skarżącej.

We wniosku o wydanie interpretacji sformułowano pytanie, czy opłacanie przez spółkę kosztów polisy ubezpieczeniowej dla pracowników odbywających zagraniczną podróż służbową na warunkach opisanych we wniosku skutkuje powstaniem przychodu podatkowego po stronie pracowników a tym samym, czy spółka jako płatnik ma obowiązek pobierania i odprowadzania podatku dochodowego z tego tytułu?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00