Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2022-06-24
Data publikacji: 2022-06-24

RPO o profilowaniu bezrobotnych uchodźców z Ukrainy

Mający powstać system teleinformatyczny dla takich osób będzie oparty na ich profilowaniu. To szczególny rodzaj przetwarzania danych osobowych, z którym mogą wiązać się zagrożenia dla praw i wolności osób temu poddawanych. Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje na wysokie ryzyko naruszenia praw użytkowników projektowanego systemu, który w przyszłości ma objąć także polskich obywateli.

Ustawa z 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa rozpatrywana była przez Sejm w trybie pilnym. Rzecznik nie miał zatem możliwości przedstawienia opinii w trakcie prac parlamentarnych. Teraz zatem RPO Marcin Wiącek przedstawia uwagi pełnomocnikowi rządu ds. cyberbezpieczeństwa Januszowi Cieszyńskiemu.

Rzecznik uzasadnia to wysokim ryzykiem, jakie wiąże się z naruszeniem praw użytkowników projektowanego systemu, a także pilotażowym charakterem ustawy, która ma objąć w przyszłości również obywateli polskich.

Ustawa przewiduje przygotowanie systemu teleinformatycznego (usługi online oraz mobilnej aplikacji) dla bezrobotnych obywateli Ukrainy, do którego dostęp mieliby pracodawcy. Opiera się ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00