Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2022-06-07

Rewolucyjne zmiany dla podatników i płatników wprowadzone od 1 lipca 2022 r. przez Polski Ład 2.0

Pakiet zmian podatkowych określanych jako Polski Ład, który wszedł w życie 1 stycznia 2022 r., okazał się w wielu aspektach niedopracowany oraz niekorzystny dla płatników i podatników. Z tego powodu ustawodawca postanowił wycofać się z niektórych jego rozwiązań i wprowadzić nowe. Do najważniejszych z nich należą: obniżenie z 17% do 12% stawki podatku od dochodów nieprzekraczających 120 000 zł, obniżenie rocznej kwoty zmniejszającej podatek, likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej, uchylenie nowego mechanizmu pobierania zaliczki na podatek polegającego na dwukrotnym jej obliczaniu, objęcie zasiłków macierzyńskich ulgą dla młodych podatników, ulgą na powrót, ulgą dla rodzin oraz ulgą dla seniorów, a także zmiana zasad dotyczących oświadczeń i wniosków składanych płatnikom przez podatników.

Wskazane zmiany zostały wprowadzone ustawą z 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa nowelizująca lub Polski Ład 2.0), które w większości zaczną obowiązywać od 1 lipca 2022 r. i 1 stycznia 2023 r. W dniu oddania niniejszego numeru MPPiU do publikacji ustawa nowelizująca oczekiwała na rozpatrzenie przez Senat.

Po ostatecznym uchwaleniu nowych regulacji w numerze 7/2022 naszego czasopisma zostanie opublikowany szczegółowy komentarz do zmian. Poniżej przedstawiamy najważniejsze rozwiązania zawarte w ustawie nowelizującej Polski Ład w wersji przyjętej przez Sejm.

 

Obniżenie stawki podatku

Jedną z najważniejszych zmian w ramach tzw. Polskiego Ładu 2.0 jest obniżenie stawki podatku z pierwszego przedziału skali podatkowej z 17% do 12%.

Podatek według nowej stawki pracodawcy powinni uwzględnić w listach płac sporządzanych od 1 lipca 2022 r. Przepisy przejściowe stanowią jednak, że zredukowanie stawki podatkowej obowiązuje z mocą od 1 stycznia 2022 r. Wynikająca z tego finalna korzyść będzie odczuwalna dla podatników przy rozliczeniu podatku dochodowego za 2022 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00