Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2022-05-18
Data publikacji: 2022-05-18

Jakie skutki wywołuje śmierć pracodawcy w sytuacji niepowołania zarządu sukcesyjnego

Jakie skutki wywołuje śmierć pracodawcy w sytuacji niepowołania zarządu sukcesyjnego? Z jakim dniem ustaje stosunek pracy? Kiedy należy wystawić świadectwo pracy?

Zgodnie z art. 1 ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (Dz.U. z 2021 r. poz. 170 – dalej u.z.s.) przez pojęcie zarządu sukcesyjnego przedsiębiorstwa należy rozumieć zasady tymczasowego zarządu przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy. Ustawa o zarządzie sukcesyjnym – a tym samym i art. 632 Kodeksu pracy (dalej k.p.) w zakresie dotyczącym tego zarządu – dotyczy śmierci przedsiębiorcy wykonującego we własnym imieniu działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Celem zarządu sukcesyjnego jest umożliwienie kontynuacji działalności gospodarczej z wykorzystaniem przedsiębiorstwa zmarłego przedsiębiorcy, zwanego przez ustawę „przedsiębiorstwem w spadku”. Zarząd sukcesyjny jest tymczasową formą zarządzania przedsiębiorstwem w spadku stosowaną nie dłużej niż przez 2 lata, a wyjątkowo do 5 lat (art. 59 i 60 u.z.s.). Zarządca sukcesyjny może być powołany przed śmiercią przedsiębiorcy przez niego samego (zarządca sukcesyjny z chwilą śmierci przedsiębiorcy), lub po jego śmierci.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00