Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
do 2022-06-30 info
Artykuł aktualny
do 2022-06-30 info
Data publikacji: 2022-03-21

Używanie samochodu służbowego do celów prywatnych po zmianach przepisów

Przy rozliczaniu świadczenia polegającego na udostępnianiu pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych należy uwzględniać liczbę dni prywatnego użytkowania pojazdu w danym miesiącu przez zatrudnionego oraz moc silnika lub rodzaj napędu stosowany w aucie. Wysokość przychodu z tytułu używania służbowego samochodu o napędzie elektrycznym lub wodorowym albo o mocy silnika do 60 kW wynosi 250 zł lub w przypadku innego auta - 400 zł.

Prywatne przejazdy zatrudnionych osób służbowymi autami wymaga od pracodawców przede wszystkim właściwego rozliczania wspomnianego świadczenia pod względem podatkowo-składkowym. To z kolei oznacza konieczność uwzględnienia faktu, iż od 1 stycznia 2022 r., w ramach Polskiego Ładu, zmieniono zasady w ustalaniu wysokości generowanego z tego tytułu przychodu.

Przychód pracowniczy

W praktyce nierzadko zdarzają się sytuacje, w których pracownicy bezpłatnie lub częściowo odpłatnie wykorzystują samochody będące własnością ich pracodawców nie tylko do wypełniania przypisanych im obowiązków, ale także do celów prywatnych. Powoduje to wystąpienie po ich stronie przysporzenia majątkowego:

  • podlegającego zarówno opodatkowaniu jak i oskładkowaniu;
  • którego wartość od początku 2015 r. ustala się ryczałtowo na zasadach wskazanych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00