Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 25-04-2024 info
Artykuł aktualny na dzień 25-04-2024 info
Data publikacji: 2022-01-21

Składka zdrowotna za prokurenta

W ramach Polskiego Ładu od 1 stycznia 2022 r. obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego zostali objęci m.in. prokurenci, którzy uzyskują wynagrodzenie z tytułu sprawowania prokury. Z obowiązujących obecnie przepisów ustawy zdrowotnej wynika jednak, że składka zdrowotna za prokurenta, niezależnie od wysokości uzyskanego przez niego przychodu, może zostać ustalona na zerowym poziomie.

Prokura jest uregulowana w przepisach Kodeksu cywilnego. Jest ona pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa (art. 1091 § 1 Kodeksu cywilnego). Udzielenie prokury jest uznawane za jednostronną czynność prawną. Do jej udzielenia wystarczy złożenie oświadczenia woli przez podmiot do tego uprawniony.

Polski Ład - ubezpieczenie zdrowotne prokurenta

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie. Prokurent jest zaliczany do tego kręgu osób (chociaż istnieją pewne wątpliwości, czy można uznać udzielenie prokury za „akt powołania”).

Jeżeli podstawą pełnienia funkcji prokurenta za wynagrodzeniem jest tylko uchwała zarządu (lub innego uprawnionego organu), bez nawiązania innego, odrębnego stosunku prawnego, to w świetle nowych przepisów ustawy zdrowotnej, wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu, osoba taka podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Przychód prokurenta bez zaliczek na pdof

W przypadku prokury otrzymywane z tego tytułu wynagrodzenie stanowi przychód z innych źródeł wymieniony w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o pdof. W ustawie o pdof ustawodawca w przypadku uzyskiwania przychodu z „innych źródeł” nie określił obowiązku uiszczania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy. W tej sytuacji podmiot wypłacający wynagrodzenie nie występuje w roli płatnika i nie jest obowiązany do poboru i wpłacania zaliczek na podatek w trakcie roku. Do ustalania zaliczki na pdof nie jest zobowiązany także prokurent, a podatek od przychodów uzyskanych z tytułu pełnienia funkcji prokurent rozlicza dopiero w zeznaniu rocznym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00