Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-10-01

Podstawa wymiaru składek ZUS – jak ustalić ją prawidłowo

Wstęp

Ustalenie prawidłowej, comiesięcznej podstawy wymiaru składek za osoby zgłaszane do ubezpieczeń jest jednym z podstawowych obowiązków płatników składek. Praktyka wskazuje, że zagadnienia związane z prawidłowym oskładkowaniem przychodów sprawiają płatnikom liczne trudności. Ustalając podstawę wymiaru składek zusowskich, należy pamiętać także o wyłączeniach składkowych.

Warto wskazać, że w niektórych sytuacjach do tych samych przychodów zwolnionych ze składek ZUS stosowane są inne kryteria zwolnienia z podatku. W tym przypadku należy odnieść się do definicji osób, których może dotyczyć dana ulga w opłacaniu składek i podatku. Definicja pojęcia „pracownik” jest bowiem inna w przepisach ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz w przepisach podatkowych. Dlatego nie z każdej formy zatrudnienia płatnik będzie miał możliwość skorzystania z określonego zwolnienia w opłacaniu składek ZUS czy podatku. Ma to również znaczenie w przypadku ustalania podstawy wymiaru tych składek dla oddelegowanych ubezpieczonych.

W szczególny sposób ustala się wartość pieniężną świadczeń w naturze, która stanowi podstawę wymiaru składek ZUS. Przy ustalaniu wartości pieniężnej w pierwszej kolejności wiążące dla płatnika składek są przepisy wewnątrzzakładowe. Dopiero w razie ich braku wartość tych świadczeń ustala się na podstawie przepisów rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Odrębnym zagadnieniem jest sposób ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, nie zawsze bowiem można podstawę wymiaru pomniejszyć chociażby z powodu absencji chorobowej przedsiębiorcy. Nie wszyscy przedsiębiorcy mogą również korzystać z ulg w opłacaniu składek do ZUS (nie skorzystają z nich np. twórcy, artyści, osoby wykonujące wolny zawód, wspólnicy spółek osobowych). Natomiast w przypadku umowy zlecenia świadczonej na rzecz własnego pracodawcy obowiązek oskładkowania zleceniobiorcy spoczywa na jego pracodawcy, a nie zleceniodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00