Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-09-20

Pakiet SLIM VAT 2 – rozliczenia na przykładach

7 września oraz 1 października 2021 r. weszły w życie zmiany w ustawie o VAT wprowadzone w ramach tzw. pakietu SLIM VAT 2. W artykule omawiamy te zmiany oraz ich praktyczne skutki na konkretnych przykładach.

1. Zmiany w przepisach o korzystaniu z prawa do odliczenia VAT

 

7 września 2021 r. weszły w życie dwie zmiany w przepisach dotyczących korzystania z prawa do odliczenia VAT. Kolejna zmiana w tych przepisach weszła w życie 1 października 2021 r.

 

1.1. Prawo do wstecznego odliczania VAT z tytułu WNT, importu usług oraz dostaw towarów, dla których podatnikiem jest nabywca

Do 6 września 2021 r. z art. 86 ust. 10i ustawy o VAT wynikało, że podatnik ma prawo do wstecznego rozliczenia podatku naliczonego z tytułu WNT, importu usług oraz dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca, tylko jeżeli kwota podatku należnego z tych tytułów została uwzględniona we właściwej deklaracji VAT w ciągu 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym - w odniesieniu do nabytych towarów lub usług - powstał obowiązek podatkowy. W przypadku późniejszego uwzględnienia kwot podatku należnego, o których mowa, we właściwej deklaracji VAT prawo do odliczania podatku naliczonego w stosunku do tych kwot powstawało w świetle tego przepisu na bieżąco, tj. w rozliczeniu za okres, w odniesieniu do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wyrokiem z 18 marca 2021 r. w sprawie C-895/19 orzekł jednak, że przepis ten jest niezgodny z przepisami unijnymi, a w konsekwencji przepis ten w praktyce nie obowiązywał. W związku z tym art. 86 ust. 10i ustawy o VAT został z dniem 7 września 2021 r. uchylony (a jednocześnie z treści art. 86 ust. 10b pkt 2 lit. b i art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy o VAT skreślone zostały fragmenty nawiązujące do art. 86 ust. 10i ustawy o VAT). Tym samym obecnie nie ulega wątpliwości, że prawo do odliczenia w omawianym zakresie powstaje zawsze wstecznie.

 

Przykład

Przez przeoczenie podatnik prowadzący wyłącznie działalność opodatkowaną nie rozpoznał w pliku JPK_V7M za luty 2021 r. importu usług, dla którego obowiązek podatkowy powstał w lutym 2021 r. Uczynił to dopiero --

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00