Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-08-19

Zakupy za granicą – VAT, podatek dochodowy i ewidencja księgowa

Zakupów przedsiębiorcy dokonywać mogą nie tylko w kraju, ale również za granicą. W publikacji omawiamy skutki dokonywania takich zakupów w zakresie podatku VAT oraz podatku dochodowego, a także ich ewidencję w księgach rachunkowych.

1. Rozliczanie zakupów za granicą - VAT

 

Z punktu widzenia VAT zakupy zagraniczne należy podzielić na dwie grupy. Są to:

    1. zakupy, z których dokonaniem wiąże się obowiązek rozliczenia VAT w Polsce, oraz
    2. zakupy, z których dokonaniem nie wiąże się obowiązek rozliczenia VAT w Polsce.

 

1.1 Zakupy zagraniczne powodujące obowiązek rozliczenia VAT w Polsce

 

Bardzo często dokonywanie zakupów za granicą wiąże się z obowiązkiem rozliczenia VAT w Polsce. Może tak być zarówno w związku z dokonywaniem zakupów towarów, jak i w związku z dokonywaniem zakupów usług.

 

1.1.1. Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

 

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów dochodzi przede wszystkim, jeżeli:

  1. doszło do nabycia prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz (zob. art. 9 ust. 1 ustawy o VAT),
  2. stronami transakcji byli podatnicy (zob. art. 9 ust. 2 ustawy o VAT),
  3. nie miało zastosowania żadne z określonych przepisami art. 10 ustawy o VAT wyłączeń występowania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (więcej na temat tych wyłączeń - zob. pkt 1.2.1. Zakup w innych państwach UE).

 

Przykład

Polski przedsiębiorca zamówił towar w niemieckiej firmie. Zamówiony towar został do polskiego przedsiębiorcy przywieziony z Niemiec. Jeżeli nie ma zastosowania żadne z określonych przepisami art. 10 ustawy o VAT wyłączeń występowania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, to w związku z tym zakupem polski przedsiębiorca obowiązany jest rozpoznać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00