Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 25-04-2024
Porada aktualna na dzień 25-04-2024
Data publikacji: 2020-12-17

Czy można cofnąć zezwolenie na pracę cudzoziemca na skutek przestoju spowodowanego pandemią

PROBLEM

Klient naszego biura rachunkowego zatrudnia obywatela Ukrainy w ramach umowy zlecenia, na podstawie zezwolenia na pracę. Obecnie branża klienta ma przestój i cudzoziemiec ten w ogóle nie pracował w grudniu 2020 r. Jednak nadal jest zgłoszony do ZUS i gdy tylko branża ruszy, ponownie będzie wykonywał swoje obowiązki. Czy w związku z sytuacją pandemiczną i niewykonywaniem zlecenia (deklaracja ZUS 0) zezwolenie na pracę tego cudzoziemca może zostać cofnięte?

RADA

W opisanej sytuacji istnieje ryzyko utraty zezwolenia na pracę, lecz jest ono niewielkie. Przepisy regulujące kwestię zatrudniania cudzoziemców zawierają podstawy uchylenia zezwolenia na pracę w sytuacji jej niewykonywania przez dłuższy czas. Jednak z uwagi na nieprecyzyjny charakter tych przepisów w praktyce ich stosowanie jest w znacznym stopniu zależne od ich interpretacji przyjętych przez wojewodów oraz organy kontrolne, które powinny uwzględnić sytuację pandemiczną w Polsce.

UZASADNIENIE

Cudzoziemiec wykonujący pracę na terytorium Polski na podstawie umowy zawartej z podmiotem, którego siedziba lub miejsce zamieszkania albo oddział, zakład bądź inna forma zorganizowanej działalności znajduje się na terytorium naszego kraju, musi posiadać odpowiednie zezwolenie na tę pracę (art. 88 ust. 1 pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Jest ono wydawane przez wojewodę właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi. Także wojewoda jest podmiotem uprawnionym do uchylenia zezwolenia na pracę (art. 88k ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00