Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2020-11-19

Zawieszenie działalności gospodarczej – odpowiedzi na 10 pytań z praktyki

Zawieszenie działalności gospodarczej jest rozwiązaniem poważnie rozważanym przez przedsiębiorców, którzy ze względu na warunki spowodowane pandemią przez dłuższy czas nie uzyskują z prowadzonej działalności wystarczających przychodów (lub przychody te zmalały nawet do zera). Najważniejszą korzyścią w okresie zawieszenia jest zwolnienie z opłacania składek ZUS oraz podatków dochodowych. Za okres zawieszenia nie wpłaca się zaliczek podatkowych, ryczałtu czy karty podatkowej. Przedsiębiorca zasadniczo nie musi również przekazywać dokumentacji - rozliczeń ZUS ani deklaracji VAT.

Najważniejszym i podstawowym zakazem obowiązującym przedsiębiorców zawieszających działalność jest zakaz prowadzenia działalności oraz zakaz uzyskiwania z niej bieżących przychodów. Ustawa - Prawo przedsiębiorców pozwala jednak na dokonywanie określonych czynności związanych z działalnością w okresie zawieszenia.

 1. Kto i na jak długo może zawiesić działalność. Jakich formalności trzeba dopełnić

Działalność może zawiesić przedsiębiorca niezatrudniający osób w ramach stosunku pracy (z wyłączeniem osób przebywających na urlopach m.in. macierzyńskich i wychowawczych). Prawo do zawieszenia działalności przysługuje zatem:

  • osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG,
  • wspólnikom spółek cywilnych,
  • spółkom osobowym, w tym: jawnym, partnerskim, komandytowym, komandytowo-akcyjnym,
  • spółkom kapitałowym: z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjnym.

Podmiot zawieszający działalność gospodarczą nie musi wskazywać powodów zawieszenia i nie są one ustawowo określone (z wyjątkiem zawieszenia działalności w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, które zostało uregulowane odrębnymi przepisami).

Wniosek o zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej zgłasza się w pierwszej kolejności właściwemu organowi rejestrowemu - Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub Krajowemu Rejestrowi Sądowemu (KRS).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00